Tekniikkakeskustelut > Primus

Primuksen sähköpatruuna kohisee Solifer 550 DL 1991

<< < (2/3) > >>

K.E.V:
Taitaisi olla "sähköistä" vettä sulla mikäli noin olisi. MJO:n vastaus on aika looginen, jos/kun vesi ei kierrä kunnolla vastuksen luona tapahtuu pientä kiehumista

polilara:
Kyllä, en väitä vastaan. MJO:n vastaus on looginen kuten aina ja testataan jahka vaunulle päästään. Ihmettelen kuitenkin koska 220V pumppu on siellä ollut vain jokusen vuoden. Vanha piti aika päräyksen käynnistyessään ja/tai sammuessaan (en miusta) joten vaihdoin. Tämä uusi pumppu oli ja on sen osalta vähän hiljaisempi. Vaunuun saa 1kW:lla pikku pakkasilla parikymmentä astetta, joten kyllä siellä puhtia on.

Palaillaan

Knaus-90:
Tuos vähän kuvaa vastuksesta.


mjo33400:

--- Lainaus käyttäjältä: polilara - 21.03.2016     kello on 08:50 ---Kyllä, en väitä vastaan. MJO:n vastaus on looginen kuten aina ja testataan jahka vaunulle päästään. Ihmettelen kuitenkin koska 220V pumppu on siellä ollut vain jokusen vuoden. Vanha piti aika päräyksen käynnistyessään ja/tai sammuessaan (en miusta) joten vaihdoin. Tämä uusi pumppu oli ja on sen osalta vähän hiljaisempi. Vaunuun saa 1kW:lla pikku pakkasilla parikymmentä astetta, joten kyllä siellä puhtia on.

Palaillaan

--- Lainaus päättyy ---

Oletko normisulakkeen tai vikavirtasuojan takana? Mittaa ohmimittarilla shukon nastojen ja rungon välinen vuoto, ohjaus ohjauspaneelista normaalisti.

polilara:
Olen standardin mukaisen "sähkötolpan" varassa, johon on asennettu vikavirtasuoja. Vikavirtasuoja toimii sillä joskus kesällä kun satoi ulos jääneeseen jatkojohton niin heti laukesi. Mutta nyt keväällä ei ole lauennut.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View