Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot

ensimmäistä piironkia hankkimassa

<< < (5/9) > >>

Aakku:
Minkälainen matkailuauto tuo "Piironki" tarkkaan ottaen on...???

jus66si:
Kyllä niissä alkoveissa on eroja. ::) Ja esim kun vertaa vanhemman polven hymeriä ja tuota meidän möhköalkovia niin ero on kyllä ihan havaittavissa. Toissa kesänä tuttava osti vintage hymerin ja kyllä se alkovi oli pienempi kuin tuossa meidän uudemmassa mallissa. Tuossa nyt pieni otanta markkinoilla olevista joistain alkoviautoista.
Ai niin.. Ja se "piironki" nimitys taitaa tulla siitä, kun siellä "piironkiautossa" eli matkailuautossa on se kaapisto...tämä on sellainen oma oletus. Mutta varmasti täällä saitilla olevat konkarit ja seniorit tietää tuon lempinimihistorian paremmin  :)

http://www.nettikaravaani.com/iveco/finn-mirage/1447693

http://www.nettikaravaani.com/frankia/ducato/1443892

http://www.nettikaravaani.com/hymer/c644/1447762

http://www.nettikaravaani.com/hymer/camp-644/1438492

http://www.nettikaravaani.com/hymer/ducato/1424485

http://www.nettikaravaani.com/carado/transit/1439566

http://www.nettikaravaani.com/hobby/ak-605-mc/1443759

http://www.nettikaravaani.com/hobby/t600/1446687

Aakku:

--- Lainaus käyttäjältä: jus66si - 22.01.2016     kello on 09:06 ---Ai niin.. Ja se "piironki" nimitys taitaa tulla siitä, kun siellä "piironkiautossa" eli matkailuautossa on se kaapisto...tämä on sellainen oma oletus. Mutta varmasti täällä saitilla olevat konkarit ja seniorit tietää tuon lempinimihistorian paremmin  :)

--- Lainaus päättyy ---
Siis yleisnimitys kaikista matkailuautoista...?

Piironki = Matkailuauto?? Onko mun retkuiluautokin sitten piironki?

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: Aakku - 22.01.2016     kello on 09:43 ---Siis yleisnimitys kaikista matkailuautoista...?
Piironki = Matkailuauto?? Onko mun retkuiluautokin sitten piironki?

--- Lainaus päättyy ---

Ei, se on 'senkki'.    :D

Aakku:

--- Lainaus käyttäjältä: tsahkali - 22.01.2016     kello on 10:59 ---Ei, se on 'senkki'.    :D

--- Lainaus päättyy ---
;D Retkuiluauto on ihan hjuva nimitys....

Nyt on tullut sellainen mieliteko, jos vaikka tulevaisuudessa olisikin sellainen puoli-integroitu auto.
Olen aina olettanut niiden olevan pitkiä, mutta niitähän onkin ihan retkiauton mittaisiakin kahdelle hengelle. Olis ehkä enemmän eristettä ja jopa paremmat saniteettitilatkin. 6 metriä olis nyt tällä hetkellä ihan maksimi, eikä tarvetta alkoville.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View