Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot
Peugeot 2.5td loota ongelmaa
kipa76:
soittelin tuossa alan korjaamolle ja kerroin mikä on vaivana ja uskalsi sanoa vian jonka jo unohin, mutta joku perän ratas ja töineen korjaus vain 800e! aika edullisen kuulonen...
oli sitä mieltä että se ois aikalailla varma vika noilla oireilla ja noita vaivoja useita korjattu.
vaihteet ei kuitenkaan rusahtele vaihtaessa.
velnum:
Vain jos vika johtuu poske sarjasta. 5 korjaussarja 360e ja tivari . Työt 2h 1/2 .X64e/h . Siitä se todellinen hinta muodostuu. :).
Mutta todellisuudessa vain posken avaamalla ja 5 rattaiden/synka laiteen edestä purkamisella ja tarkastelulla runkolaakereiden kunnon toteamisella voidaan sanoa lootan kunnosta jotakin, jos loota pitää ääntä selvästi..
Toi mitä Aippe ehdottaa kannattaa kuunnella ,
kipa76:
joo täytyy katella kaikki vaihtoehdot läpi ja ei mulla tuon kans niin hirmu kiire ole kuhan kevääksi... ja sehän tulee kyllä nopeesti loppupeleissä.
kipa76:
nyt taas vähä tätä asiaa miettiny ja ois tarjolla citroen c25:sen laatikko joka on myös 2.5td ja -91 vuosimallia, sopiiko se tuohon pösöön?
velnum:
Niinku aikasemmin mainitsin riippuu vaihdelaatikon tyypistä.Milloin auton alustan lähtenyt tehtaan tuotantolinjalta,toi 91 malli ei kerro kyllä yhtään mitään.
Onko auto 88-91-luvun alkupuolelta vai onko se 92 -93 luvun loppupuolelta tullut I-alusta ja tietysti auton valmistenumeron mukaan voi hakea tietoa .Tarkotan siis vaihdelaatikko 91 ja viiva 93 malli. Niinku olen aikaisemmin laittanut valokopio kuvat sulle vaihteisto siirtotanko mekaanisista joka kytkeytyy vaihteistoon. Nämä kaikki on huomioitava kun vaihdelaatikko lähdetään vaihtamaan .Tietysti jos osaat hakea ja tulkita vaihteisto lohkosta tyypi valmistusnumeron. Sen mukaan vai valita oikea vaihto vaihteisto autoosi ;D.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta