Eiköhän ole ihan normaali tapaus. Vesikeskuslämmityks essäkin säiliö kohisee kun vastukset lämmittää. Ehkä et vain ole kiinnittänyt huomiota ennenmmin.
|
Sivuja: [1] Siirry alas
Eiköhän ole ihan normaali tapaus. Vesikeskuslämmityks essäkin säiliö kohisee kun vastukset lämmittää. Ehkä et vain ole kiinnittänyt huomiota ennenmmin.
Kiitos kommentista
Ei ole normaali tapaus. Vaunu on ollut mulla vuodesta 2001 joten tiedän, että ilmiö on uusi. Kiitos kommentista Laita ohjauspaneelin takaa vihreä johto nastaan 4, jolloin pannun pumppu pyörii myös sähklämmityksessä. Loppuuko kohina? Jos loppuu niin sähköpatruunan kiertovesipumppu ei toimi kunnolla. Tuon ten seuraavaksi ja raportoin sitten, kiitos. Itse ajattelin, että oiskos vastuksen ulkovaippa halkeillut ja vesi olisi tekemisissä jonkin tosi kuuman kanssa. Eikös siellä sisällä ole sellainen spiraali. Onko kellään kuvaa vastuksesta?
Taitaisi olla "sähköistä" vettä sulla mikäli noin olisi. MJO:n vastaus on aika looginen, jos/kun vesi ei kierrä kunnolla vastuksen luona tapahtuu pientä kiehumista
Kyllä, en väitä vastaan. MJO:n vastaus on looginen kuten aina ja testataan jahka vaunulle päästään. Ihmettelen kuitenkin koska 220V pumppu on siellä ollut vain jokusen vuoden. Vanha piti aika päräyksen käynnistyessään ja/tai sammuessaan (en miusta) joten vaihdoin. Tämä uusi pumppu oli ja on sen osalta vähän hiljaisempi. Vaunuun saa 1kW:lla pikku pakkasilla parikymmentä astetta, joten kyllä siellä puhtia on.
Palaillaan Kyllä, en väitä vastaan. MJO:n vastaus on looginen kuten aina ja testataan jahka vaunulle päästään. Ihmettelen kuitenkin koska 220V pumppu on siellä ollut vain jokusen vuoden. Vanha piti aika päräyksen käynnistyessään ja/tai sammuessaan (en miusta) joten vaihdoin. Tämä uusi pumppu oli ja on sen osalta vähän hiljaisempi. Vaunuun saa 1kW:lla pikku pakkasilla parikymmentä astetta, joten kyllä siellä puhtia on. Oletko normisulakkeen tai vikavirtasuojan takana? Mittaa ohmimittarilla shukon nastojen ja rungon välinen vuoto, ohjaus ohjauspaneelista normaalisti. Olen standardin mukaisen "sähkötolpan" varassa, johon on asennettu vikavirtasuoja. Vikavirtasuoja toimii sillä joskus kesällä kun satoi ulos jääneeseen jatkojohton niin heti laukesi. Mutta nyt keväällä ei ole lauennut.
Se muuten pitääkin selvittää. Palaan kunhan tiedän. Olen kaukana vaunusta nyt. En ole edes katsonut. Voihan se olla irti...
No niin
1. 12V pumpun ottaminen "rinnalle" ei vaikuta ääneen mitenkään (paitsi 12V pumpun ääni kuuluu). 2. Sähkösysteemit ovat suorassa eli ei ole kallellaan mihinkään suuntaan. 3. Ääni ei muutu mitenkään jos siirtyy 1 kW:stä 2 kW:iin. 4. Vaunu lämpenee pelkällä 220V systeemeillä (1kW) noin 20 astetta ulkolämpötilaa korkeammaksi. Muistelen joskus vuosia sitten talvella mitanneeni, että 1kW:llä saa 24 astetta eroa ja 2 kW:lla 36 astetta eroa ulkoilman lämpötilaan. Sitä muisteloa vasten tilanne on erilainen tai sitten aika kultaa muistot. Kovilla pakkasilla (-15) ei ole kaasu/sähköyhdistelmällä mitään ongelmia saavuttaa tavoitelämpötilaa sisällä. Lämpöä piisaa. 5. Oiskos niin, että vastukseen on kasvanut "karstaa" - siellä on paikallista ylikuumenemista ja kiehumista siellä missä karstaa ei ole. 6. Ellei, niin kannattaiskohan vaihtaa nesteet. Purkaminen nimittäin menee kesään... Ota verkko johto irti tolpasta ja mittaa sen päästä vastus :
kun on 1kw päällä ja 2kw päällä. Mikäli samat molemmilla on jotain vikaa , eli toinen teho pois . Joko vastus kärähtänyt tai rele ei kytke toista päälle (kärjet palaneet) Sivuja: [1] Siirry ylös
|