Tekniikkakeskustelut > Vetoautot

Volvon V70/XC70/XC60 eroavaisuuksia

<< < (6/7) > >>

pamaus:

--- Lainaus käyttäjältä: Teukka-74 - 22.01.2018     kello on 10:29 ---Oletteko havainnut mitään puutteita tai sitten erityisen hyvää Volvon awd järjestelmässä? Nimenomaan veto hommissa. Pääseekö koppi perässä talvikelissä riittävän hankaliin paikkoihin. Riittävä? No vaikka puoli sääreen lunta ja mäkiä. Tietääkö kukaan mikä versio Haldexixta on käytössä vm 11-12 XC 60 Volvossa?

--- Lainaus päättyy ---

Oletan, että XC60 vm 2008-2012 on Haldex 4

Haldex 5 on tullut Xc60 vuosimalliin 2013, mallin tunnistaa esim automaatin vaihdekepistä, joka ei ole enää nahkainen. Myynti aloitettiin syksyllä 2012.



Ja käsittääkseni Haldex 6 versiota ei ole otettu käyttöön vielä tässä uudessakaan xc60 Volvossa.

Tässä pari videota

https://youtu.be/v8DlCQ6IZdQ

https://youtu.be/RxpbI0ABpoI

 


Teukka-74:

--- Lainaus käyttäjältä: pamaus - 22.01.2018     kello on 11:54 ---Oletan, että XC60 vm 2008-2012 on Haldex 4

Haldex 5 on tullut Xc60 vuosimalliin 2013, mallin tunnistaa esim automaatin vaihdekepistä, joka ei ole enää nahkainen. Myynti aloitettiin syksyllä 2012.

(Kuva piiloitettu, klikkaa tätä niin näet kuvan.)

Ja käsittääkseni Haldex 6 versiota ei ole otettu käyttöön vielä tässä uudessakaan xc60 Volvossa.

Tässä pari videota

https://youtu.be/v8DlCQ6IZdQ

https://youtu.be/RxpbI0ABpoI

--- Lainaus päättyy ---
Kiitos.Tuo oli yksi niistä vastauksista mitä hain  Thumb Juu, ei varmaan ole yhtä oikeaa vastausta mihin nelikko pystyy mutta heitin nyt "lonkalta" tuon puoli sääri lumen.
Lähinnä kiinostaa että onko mahdollisesti jonkun Volvo jäänyt paikoilleen kun esim Subaru, Audi on jatkanut matkaa. Niissähän on eri systeemi nelikolle. Ei ehkä ole kokemuksia mutta kiinnostaa millainen neliveto tuo Haldex 4 on Volvossa ja toimiiko hyvin  :) Youtube videoita kyllä riittää ja saa niistä osviittaa  Thumb Kaverilla Haldex 5 Audi Q3 ssa ja se toimii kuin junan wc. samoin hänen toisessa autossaan Audi A4 torsen.

0yxxy0:
Pitävä pohja ja pehmyt lumi niin menne melkoiseen lumeen, ei kestä olla nollakelin kerrosta välissä ettei jää pohjasta kiinni. Hiluxilla painattanu yli 0.5m hangessa. Vauhti kun loppu peruutettiin ja otettiin uutta vauhtia, aurattiin niin että melkein umpion tasalle nousi lumi keulassa. Mutta tää onki työkalu. Niin ja alennusvaihde ja takapään tasauspyörästönlukk o.

Teukka-74:
^
Maastoauto on ihan eri juttu. En minä maastoautoa kaipaile mutta yritän saada budjetillani mahdollisimman kompaktin paketin.
Nelivedosta, enkä mielelläni webastosta(voi olla Eberikin) tinkaa. En ainakaan nelikosta.  :)

pamaus:
Kohtuudella tuolla etuvedollakin pääsee  :D




Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View