rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.

Kirjoittaja Aihe: VW ja päästöt  (Luettu 143009 kertaa)

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 22:58
Vs: VW ja päästöt
« Vastaus #345 : 14.10.2015 kello on 13:26 »
Jaahas nyt alkaa näyttämään siltä, että VW omistajat ovat pakon edessä....

Sillä uhallakin, että kulutus nousisi ja tehot laskisi, niin on vietävä autonsa "korjattavaksi".

http://www.mtv.fi/lifestyle/autot/artikkeli/vw-skandaali-korjauspakko-suomessa-uhkana-ajokielto/5497018

*****
  • Kaikkien kaveri Sr.
  • Viimeksi paikalla:10.03.2022 kello on 18:27
  • Jo vain !
Vs: VW ja päästöt
« Vastaus #346 : 14.10.2015 kello on 17:00 »
Aikoinaan kun moottoripyörääni tuli korjauskehote ,se haettiin liikkeen toimesta talvella korjattavaksi ja toimitettiin takaisinkin ja pyydeltiin anteeksi vaivaa .
Suomi ja Trafi ovat valmiina osoittamaan sormella viallisen auton omistajaa että tuokaakin ja väkisin autonne korjattavaksi tai muuten ................... ................. voi vi....u ,tätä Suomea!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 23:30
  • viva la France
Vs: VW ja päästöt
« Vastaus #347 : 14.10.2015 kello on 18:03 »
Missäpä oulaa huitelee kun noin tressiä lomalla pukkaa ? ;)

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 21:36
  • Autossa on pyörät
Vs: VW ja päästöt
« Vastaus #348 : 14.10.2015 kello on 18:06 »
Enkä oikein usko että esim isonveden takana kun on korjauskampanjoita pitäneet eri merkeille.
ETTÄ ne punaisen maton kanssa kotoa ole hakeneet autojakaan, sano :-X

*****
  • Kaikkien kaveri Sr.
  • Viimeksi paikalla:10.03.2022 kello on 18:27
  • Jo vain !
Vs: VW ja päästöt
« Vastaus #349 : 14.10.2015 kello on 20:25 »
Missäpä oulaa huitelee kun noin tressiä lomalla pukkaa ? ;)
Kotona

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 23:30
  • viva la France
Vs: VW ja päästöt
« Vastaus #350 : 14.10.2015 kello on 20:30 »
No sittten minä ymmärrän.

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 22:58
Vs: VW ja päästöt
« Vastaus #351 : 15.10.2015 kello on 13:02 »
Aikoinaan kun moottoripyörääni tuli korjauskehote ,se haettiin liikkeen toimesta talvella korjattavaksi ja toimitettiin takaisinkin ja pyydeltiin anteeksi vaivaa .
Suomi ja Trafi ovat valmiina osoittamaan sormella viallisen auton omistajaa että tuokaakin ja väkisin autonne korjattavaksi tai muuten ................... ................. voi vi....u ,tätä Suomea!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Helpottaako yhtään tuskaa, kun Saksassa tulee sama meininki...?

http://www.ksml.fi/uutiset/talous/saksalaisviranomaiset-vaativat-24-miljoonan-auton-korjaamista/2150505?pwbi=ee5d032bd59688e28af4a22d69152fbc

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 21:36
  • Autossa on pyörät
Vs: VW ja päästöt
« Vastaus #352 : 15.10.2015 kello on 13:28 »
Kannattaisi lukea asialehtiäkin joskus  ;)

http://www.hs.fi/autot/a1305993101864

Volkswagen huijasi – muut autonvalmistajat harhauttavat kuluttajaa laillisesti

Lainaus
Neljä uutta autonvalmistajaa jäi kiinni päästöjen manipuloinnista, monet mediat Suomessa ja maailmalla uutisoivat viikonloppuna.

Brittilehti Guardian oli julkaissut jutun, jossa kerrottiin tutkimuksista, joissa oli käynyt ilmi, että Mercedes-Benz, Honda, Mazda ja Mitsubishi ovat huijanneet päästömittauksia.

Aivan niin kuin Volkswagen. Ne pirulaiset!

Guardianin mukaan Mercedez-Benzin, Hondan, Mazdan ja Mitsubishin dieselautot päästävät ilmaan enemmän typen oksideja maantiellä kuin laboratoriotesteiss ä. Samoin oli käynyt Renaultin, Nissanin, Hyundain, Citroenin, Fiatin ja Volvon autoille Guardianin aiemmin saamassa tutkimusdatassa.

Moni oli odottanut tätä uutista, sillä oli toki vain ajan kysymys, milloin muutkin autonvalmistajat kärähtäisivät huijauksesta.


Paitsi, että autonvalmistajat eivät ole kärähtäneet Volkswagenia lukuun ottamatta yhtään mistään. Ainakaan vielä.

Auton ostajia muutkin autonvalmistajat ovat harhauttaneet, mutta se ei periaatteessa ole niiden vika. Se johtuu siitä, että Euroopassa tehtävät viralliset päästömittaukset suorastaan kannustavat autonvalmistajia pieneen manipulaatioon. Tai ainakin ne sallivat sen.

”Se ei ole rikollista. Se on järjestelmän vika”, sanoo VTT:n johtava tutkija  Juhani Laurikko, joka on työskennellyt autojen päästömittauksien parissa 30 vuotta.

Se, että autot päästävät liikenteessä enemmän päästöjä kuin laboratoriossa, on tiedetty jo pitkään.

HS julkaisi helmikuussa 2013 laajan artikkelin autonvalmistajien tavasta kaunistella päästölukemia. Jutun otsikko oli Suuri puhallus.

Jutussa kirjoitettiin näin:

"Viherpesu alkoi toden teolla kaksi vuotta sitten (2011), kun jokavuotinen ajoneuvovero alettiin laskea päästöjen mukaan. Siihen asti valmistajien ilmoitukset olivat vielä melko lähellä totuutta.


Viime vuoden (2012) aikana HS:n tutustumisajoissa olleiden uusien automallien hiilidioksidipäästö t olivat keskimäärin kolmanneksen suurempia kuin valmistajat ilmoittivat.


HS on laskenut päästöt mitatun kulutuksen perusteella. Tietoja on kerätty vuodesta 1998 yhteensä 413 uudesta henkilöautosta.


Pikku-BMW oli liioittelija pahimmasta päästä. Se kulutti HS:n koeajossa 8,4 litraa eli 2,8 litraa luvattua enemmän. Hiilidioksidia se päästeli ilmaan 198 grammaa eli miltei 50 prosenttia liikaa.


Bemaria pahempi viherpesijä oli vain Peugeotin dieselhybridi. Hybridin pitäisi olla pihi ja vähäpäästöinen, mutta Peugeot ei ollut kumpaakaan. Sen ilmoitetut päästöt olivat melkein 60 prosenttia pielessä."

Ero laboratorion ja todellisuuden välillä selittyy sillä, että autonvalmistajat virittävät autojaan ennen mittausta. Vähän samaan tapaan kuin nyrkkeilijät paastoavat ja hikoilevat saunassa liikakiloja pois ennen punnitusta.

Eniten eroa selittää kuitenkin se, että maantie ja laboratorio ovat hyvin erilaisia paikkoja.

Näin asiaa kuvaili HS:lle Volvo Carsin tekninen projektinjohtaja  Ulf Nordström vuonna 2013.

”Kun laboratoriotesti suoritetaan 20 asteen lämmössä ilman ajovaloja, sähkölaitteita ja ilmastointia, täyteen ladatulla akulla ja erittäin herkästi rullaavilla renkailla, koossa on aika monta tekijää, jotka sitten syövät tulosta, kun siirrytään laboratorion ulkopuolelle.”

Mutta laboratorion ulkopuolellahan niitä autoja ajetaan, joten on perusteltua sanoa, että autonvalmistajien nyt ilmoittamia päästölukuja ei kannata uskoa.

VTT:n Juhani Laurikko sanoo, että Guardianin uutisoimissa muihin autonvalmistajiin liittyvissä testituloksissa on kyse tästä: testimanipulaatiost a, jonka nykyinen järjestelmä sallii.

”Volkswagen huijasi, toimi väärin ja on myöntänyt rikkeensä. Mutta näiden muiden autonvalmistajien kanssa on eri tilanne: nykytilanteessa on selvää, että autot päästävät testeissä vähemmän kuin normiliikenteessä”, Laurikko sanoo.

Mutta kohta kaikki muuttuu.

EU valmistelee muutoksia mittausmenetelmiin, jotta mittaukset vastaisivat enemmän todellisuutta. Voi olla, että uudet mittaustavat tulisivat voimaan nopeutetulla aikataululla jo ensi vuonna, sillä Volkswagenin päästöskandaali on tahrannut koko autoteollisuuden mainetta.

Autonvalmistajilla tuleekin kova kiire kehittää uusia autoja, jotka selvittävät EU:n määrittelemät uudet, enemmän todellisuutta vastaavat päästötestit.

Vinkkejä ei kannata kysyä ainakaan Volkswagenilta.

Tässä HS:n vuonna 2013 julkaisema tiivistys siitä, miten autojen todelliset päästöt poikkesivat laboratoriossa mitatuista päästöistä.


 


*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 22:58
Vs: VW ja päästöt
« Vastaus #353 : 15.10.2015 kello on 14:31 »
Kannattaisi lukea asialehtiäkin joskus  ;)

http://www.hs.fi/autot/a1305993101864

Volkswagen huijasi – muut autonvalmistajat harhauttavat kuluttajaa laillisesti
Nimenomaan näin...

Muut autonvalmistajat toteuttavat mittauksensa laillisella tavalla, mutta VAG huijasi...
Eikös tässä ole aikamoinen ero. Nämä muut kotitestaajat kuten TM ja vastaavat vaahtoavat vain polttoainekululutuk sesta ja CO2 päästöistä. Niistähän ei ole kyse, vaan typen oksideista.
Kysymys on pitkälti siitä, että pitäisi ajaa oikeassakin liikenteessä kuten laboratoriotesteiss ä. Kun katsoo tuota nykyliikennettä, niin se on kaukana siitä.

Tästä on helppo siirtyä vaarallisille vesille, jos aloitettaisiin mittaamaan päästöjä vaikkapa vaunu perässä. Entäpä Pohjolan kylmät talviolosuhteet. Laboratorion ulkopuolella on kaikenlaista elämää.

  • Vieras
  • Vs: VW ja päästöt
    « Vastaus #354 : 16.10.2015 kello on 13:43 »
    Man ja meridieselit samanmoisia huijauksia! jokohan wärtsiläkin on juonessa mukana. onneksi on vielä yamaha 4t johon ei tietääkseni diesel eikä raskasöljy sovi ;)

    *****
    • Kaikkien Kaveri
    • Viimeksi paikalla:28.10.2025 kello on 16:34

    *****
    • Kalustoon kuuluva
    • Viimeksi paikalla:tänään kello 21:36
    • Autossa on pyörät
    Vs: VW ja päästöt
    « Vastaus #356 : 23.10.2015 kello on 07:57 »
    ^
    Osuiko hutiin ja artikkeli poistettiin ? :laugh:

    Lainaus
    Hakemaasi sivua ei löytynyt.

    Kauppalehti.fi:n asiakaspalvelu:

    kl.asiakaspalvelu@kauppalehti.fi
    Puh. 010 665 8110
    ma-pe klo 8.30-16.30.
     


    *****
    • Kaikkien kaveri Sr.
    • Viimeksi paikalla:eilen kello 13:13
    • Etelä-Pohjanmaa
    Vs: VW ja päästöt
    « Vastaus #357 : 23.10.2015 kello on 08:00 »
    Volkswagenin päästöskandaali saattaa vielä laajentua merkittävästi.

    Volkswagenin päästöskandaalissa ei ole vielä välttämättä nähty viimeistä pistettä, sillä nyt saksalainen Automobilwoche vihjaa, että myös autojätin toisessa moottorimallissa voi olla päästöongelmia, jotka eivät välttämättä kestä päivänvaloa. Kyseessä on uudempi moottorityyppi EA288.

    Tähän saakka syytettyjen penkillä on ollut moottorityyppi EA189.

    http://www.kauppalehti.fi/uutiset/uusi-kova-vaite-vw-huijasi-myos-toisella-moottorilla/rQTy88AN

    *****
    • Kalustoon kuuluva
    • Viimeksi paikalla:tänään kello 17:06
    Vs: VW ja päästöt
    « Vastaus #358 : 23.10.2015 kello on 10:03 »
    Volkswagenin päästöskandaali saattaa vielä laajentua merkittävästi.

    Volkswagenin päästöskandaalissa ei ole vielä välttämättä nähty viimeistä pistettä, sillä nyt saksalainen Automobilwoche vihjaa, että myös autojätin toisessa moottorimallissa voi olla päästöongelmia, jotka eivät välttämättä kestä päivänvaloa. Kyseessä on uudempi moottorityyppi EA288.

    Tähän saakka syytettyjen penkillä on ollut moottorityyppi EA189.

    http://www.kauppalehti.fi/uutiset/uusi-kova-vaite-vw-huijasi-myos-toisella-moottorilla/rQTy88AN

    Off-Topic:
    Vastauksesta saa sellaisen käsityksen, että tuossa olisi jotain kirjoittajan omaa tuotosta takana (ellei ole tuon Kauppalehden artikkelin kirjoittaja Kari Hänninen) - mutta ...  ???

    Saatannee rikkoa tämän saitin ja Kauppalehden käyttöehtoja. Käyttäkää lainausta, sitaattia tai lainausmerkkejä/kursiivia edes.

    Pelkkä linkki (lähteeseen) kirjoituksen alla ei ensivaikutelmaa korjaa - muistutuksena muillekin..
    Ei ole tarkoitus olla käytöspoliisi, mutta kun toistuvasti näkee.. Thumbd

  • Vieras
  • Vs: VW ja päästöt
    « Vastaus #359 : 23.10.2015 kello on 10:05 »
    Kupla oli autojen auto mutta nyt Puhkeaa