Tekniikkakeskustelut > Kori ja alusta

Uretaanieristeiden suhtautuminen veteen, miten käyttäytyvät?

<< < (15/21) > >>

HiTec:

--- Lainaus käyttäjältä: MCL - 11.08.2015     kello on 19:05 ---Ei mitään mainostekstiä, vaan ote teknisistä ominaisuuksista.

--- Lainaus päättyy ---

Eikös tuolla Finnfoamin sivuilla ole jotain VTT:llä teetettyjä mittauksia esim. 4v aikana veteen upotettuna imeytymä on <0,7% Thumb

pamaus:
Sanoisin, että tällä palstalla on oleellisinta erottaa kolme pääeristettä, joita käytetään vaunuissa.

Valkoinen perinteinen Styrox (EPS)

TM-rakennusmaailman  vuodelta 8/2011 on todettu EPS-levyillä olevan
jopa kolmen prosentin vedenimeytyvyyttä

Foam (XPS), ),veden imeytyminen alla olevassa testissä oli <0,7% tilavuusprosenttia 28 päivän jälkeen

http://www.finnfoam.fi/finnfoam-eristelevyt/ominaisuudet/kosteustekninen-toimivuus/

Uretaani (Polyuretaani PU),veden imeytyminen alla olevassa testissä oli 1,3 % tilavuusprosenttia 28 päivän jälkeen.

http://www.pu-nordic.fi/files/pu-nordic/pdf/81228_PU_Nordic_lammoneriste_esite_spread_LR.pdf 


Näillä kaikilla eristeillä on varmasti erilaisia tyyppikoodeja,valmistajia, malleja jne

Tuossa on hyvä selvitys EPS vs XPS

https://fi.wikipedia.org/wiki/Routaeriste

Mutta ehkä oleellisin olisi, että tämä kolme päätyyppiä erotetaan toisistaan.

mjo33400:

--- Lainaus käyttäjältä: MCL - 11.08.2015     kello on 13:45 ---Suosittelisin hankkimaan käyttötarkoituksees i ja budjettiisi sopivan vaunun, joka ostohetkellä vaikuttaa asiantuntijan tutkimana kuivalle. Merkeistä ja materiaaleista voi tehtaiden markkinointiosastoj en laulujen siivittämänä väitellä loputtomasti, ilman yhteistä säveltä.

Niin kauan kun vesi pysyy ulkona niin hyvä, mutta vuodon tapahtuessa ei ole hätää ( ei jos tapahtuu, vaan kun ) mikäli asianmukainen korjaus tehdään mahdollisimman nopeasti. Tärkeintä on vuodon mahdollisimman nopea havaitseminen ja tukkiminen.

--- Lainaus päättyy ---

Kuka se asiantuntija on kun et maininnut? Ei ole helppoja juttuja nämä vaunuasiat.

eura665:
Eiköhän se ole se ja sama mitä on eristeenä seinissä. Lienee tarkoituksenmukaist a pitää koppi siinä kunnossa ettei vuotoja pääse syntymään ja kas, eriste pysyy kuivana.

Catiska:
Jo eristyskyvyn kannalta se ei ole sama.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View