Tekniikkakeskustelut > Lämmitys ja ilmastointi
Trumatic C3400 pimeänä
iso-juuso:
Eipä loppuneet murheet siihen. Pannu on nyt paikoillaan Sirkan autossa, ja se pannu itsessään toimii, mutta termostaattisäätö ei.
Eli vaikka termostaatin säätäisi minimiinsä (5 astetta) se hyrähtää heti käyntiin. Käynnistyminen sinänsä käy normaalisti, eli käynnistyy ensin pienillä puhaltimien kierroksilla ja sitten tovin kuluttua kiihdyttää täyteen puhkuun.
Termostaatti vaan ei vaikuta toimintaan mitenkään. Pannussa ei ole ulkoista anturia, ilmeisesti lämpötila-anturi on siinä säätöpaneelissa itsessään.
Mikä neuvoksi?
iso-juuso:
Aiemmasta keskustelusta löysin ohjeen käydä ohjauspaneelin liitokset kolvin kanssa läpi. Sen tein, vaan eipä muuttanut toimintaa; pannu ei reagoi termostaattiin lainkaan vaan lähtee lämmittämään aina täysillä.
hapero:
Minkäs verran sisälämpötila-anturilla on jännitettä? Pikku teho menee päälle noin 3.15V jännitteellä ja suuri teho noin 3.3V jännitteellä.
iso-juuso:
--- Lainaus käyttäjältä: hapero - 1.07.2015 kello on 08:04 ---Minkäs verran sisälämpötila-anturilla on jännitettä? Pikku teho menee päälle noin 3.15V jännitteellä ja suuri teho noin 3.3V jännitteellä.
--- Lainaus päättyy ---
Mittasin vastuksen kummankin navan jänniteen maata vasten, ja oli vain noin 0,5V. Vastuksen yli ei jännite-eroa ollut kuin voltin sadasosa.
Nyt olen juotellut ohjauspaneelin liitokset uusiksi ja pannun piirikortista ohjauspaneelin liittimen juotokset ja lisäksi rassannut liittimen johon erillinen ulkoinen lämpöanturi asennettaisiin.
Toiminta on nyt sellainen, että pannu käynnistyy heti kun kytkimestä laittaa päälle termostaatista riippumatta, mutta keltainen ledi syttyy. Se lienee merkki siitä, että pannu lämmittää vettä, eli käyntiä ohjaa vesisammion ylälaidassa oleva lämpöanturi. Sirkka lupasi testailla, että sammuuko tuo ledi missään vaiheessa kun viileämmällä kelillä pannua käyttää.
Kun se vesisäiliö on nyt ohitettu, niin onkohan mahdollista vaihtaa vesisäiliön anturin tilalle kiinteä vastus, jolla veden lämmityksen voisi ohittaa?
kimi:
Tuo vesiledi taitaa palata koko ajan jos vettä ei ole sisällä.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta