Tekniikkakeskustelut > Jääkaapit

Jääkaapin tuulettimen asennus

<< < (3/3)

kimi:
Jääkaappiasennukset vaikuttavat tuohon paljon. 80 luvulla oli pieni reikä lattiassa kaapin kohdalla ja kaappi seisoi hyllyllä n. 10cm irti lattiasta. Paloilman otti suurimmaksi osaa sisätiloista ja samoin ylösnouseva lämpö ohjattiin sisälle ritilän kautta joka oli pöytätasossa kaapin päällä. Toimi ok myös kuumalla mutta riski kaasun leviämisestä vaunuun oli olemassa ja lisäksi tuo lämmitti vaunua kaapin käydessä.
Seinäritilöiden myötä matalissa kaapeissa painovoimaa menetettiin paljon ja kaapit jäi pienempitehoisiksi. Niitten myötä kuitenkin vaunua ei enää lämmitetty jääkaapilla ja mahdollinen kaasuvuoto ohjattiin ulos. Näissä ne lisätuulettimet on paikallaan ja valmistajien mukaan paras hyöty saadaan ohjaamalla ilmavirta lauduttimelle. Laittamalla tuulettimet yläritilän taakse ilmankierto tehostuu mutta vaatii ilmeisesti enemmän tehoa/ useampia tuulettimia toimiakseen.

Nykyisissä kaapeissa ainakin korkeimissa jääpakastin kaapeissa painovoima riittää. Itse olen vuosia kuljettanut tuuletinta mukana ja se jää asentamatta koska kaappi ei tarvitse sitä.
Paras ratkaisu on sitten se ruotrsalaisten toteuttama jossa lämpö johdetaan katon kautta ulos.

Ossi66:

--- Lainaus käyttäjältä: Satsa - 18.06.2015     kello on 00:04 ---Kiitos linkeistä ja vinkeistä! Monenlaisia mielipiteitä tuntuu yksinkertaisesta asiasta olevan. Taidan asentaa sen suunnitelmani mukaan, kunhan koitan etsiä/tunnistaa sen kaasun palopesän, ettei tule liian liki sitä.

--- Lainaus päättyy ---

Taitaa tuossa ylemmässä kuvassa oleva kirkas putki olla kaasuputki - se päättyy polttimeen. 
Polttimen yläpuolella palopesä ja sen päällä T-mallinen hormi.

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: Satsa - 17.06.2015     kello on 20:49 ---Voiko tuulettimen laittaa suurinpiirtein kuvassa näkyvään kohtaan? Ja jos ei, miksi ei? Paikka on siis alimmaisen ritilän yläreunan päällä, ja tietysti niin, että imee alhaalta päin, eli tehostaa kiertoa, eli lämpimän ilman poistumista yläritilän kautta.

--- Lainaus päättyy ---

Kuumaa ilmaa tosiaan pitäisi saada kaapin takaa pois. Tehokkaimmin se tapahtuu, jos puhallin/puhaltimet on siinä yläritilässä  JA  siihen jäähdytettävän putkiston kohdalle on laitettu pellinpala, joka estää ilman ohivirtauksen.

Satsa:
Kiitos Ossille vihjeestä! Näin sitä itsekin pähkäilin, mutta hyvä saada viisaamman varmistus. Se putki tosiaan päätyy lähinnä sen näköiseen paikkaan, että palopesäksi sitä arvelin, vaikkakin on aika hyvin pelleillä suojattu, toisin kuin joissakin kuvissa mitä palstalta löytyi. Mutta näin ollen tuo tuulettimen sijoitus ei tod. näk. sen toimintaa häirinne.
Ei muuta kuin odottelemaan lämpimiä kelejä, että olis tuulettiimelle käyttöä! 8)

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View