Tekniikkakeskustelut > 230 voltin järjestelmä
Cee / Shuko juttua
Yrjö:
--- Lainaus käyttäjältä: kahtaenvaihda - 28.07.2015 kello on 18:39 ---Köyhän mallin tunturikytkin, soitetaan naapurille joka tökkää kaapelin paikoilleen ja kopissa lämmityskytkimet päällä, sit tarjotaan naapurille Kohvi = lopputulos Thumbd
--- Lainaus päättyy ---
Tuossa Ideaparkissa tuskin on sellaista vaanaria joka soittaa naapurille?
Talvellakin vain yksi "kausipaikkalainen", nyt näyttäisi olevan kaksi.
Raksaus:
Ainakin tuossa lähiatön Biltemassa näytti olevan 25 metrin kela tarjouksessa 59 ja risat. Jos olisi ollut sellainen malli josta saa tuon kelan irroitettua jotenkin niin olisi voinut ostaakin. Pelkkää johtoa en puolestaan löytänyt. Enkä henkiläkuntaa.
Antza0:
Kun kattotaan tätä sähköletkujuttua hiukka toisin päin, se et joku sfc-alue vaatii tietyt liittimet ja kaapelityypin johonki standardiin vedoten, tarkoittaa et asiakas voi kans vaatia et saa halutessaan tolpasta ittelleen 16A virtaa, ilman et nallit paukkuvat muualtakaan.
Jos tarjoilla on vain 10A tai jopa vähemmän, tarkoittaa toi sitä et joku nillittää turhaan (kaapelista), eikä vaatimus perustu yhdenmukaisesti mihinkään standardiin tai edes sähkötekniseen syyhyn. Samaten, jos vakuutusyhtiö epää korvauksen alimitoitukseen vedoten (vain 1.5 mm2 kaapeli 2.5 mm2 sijasta), eikä tolpasta saa ku 10A edestä virtaa, korvausasian voi perustellusti riitauttaa.
Ja juu ei, kyl schuko on mennyttä aikaa, enkä tykkää senkään vertaa siitä fiiliksestä ku esimerkiksi on polvillaan nurmikolla kaasukaapin vieressä esim putelia vaihtamassa tai puntaroimassa, ja auton runkoon maadoitetusta kaasuputkesta sykkii kevyt vuotovirta kämmensyrjään. Kun siis ollaan suojamaadoittamatto man sähkön päässä. :-\
Edit: tarkennus
seppoko:
Tuossa olisi kaapeleita tarjolla. Mikä lienee niin lähellä, että kannattaa käydä hakemassa tai tilaamassa:
https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/opal-25m-3x2,5-caravan-jatkojohto
http://www.puuilo.fi/Jatkojohto-Caravan-3-x-25m-25M
http://www.motonet.fi/fi/tuote/384054/Matkailuajoneuvon-liitantajohto-25m-3x25mm-NG
http://products.onninen.com/catalog/194659/product/1259350/ACZ502_FIN1.html
http://www.biltema.fi/fi/Vapaa-aika/Asuntovaunu-ja-asuntoauto/Sahko-230V/Jatkokaapeli-2000021073/
Ja vielä kela, jota jotkut kaipaavat, että kela on auton/vaunun puoleisessa päässä:
http://www.siilincaravan.fi/verkkokauppa/naytatuote.php?lTuoteTunniste=1161
Ja vielä pari kaapelia
http://bestcaravan.fi/verkkokauppa/tuotteet/#!97&:11767;
http://www.jobkauppa.fi/fi/JATKO-+JA+KYTKENT%C3%84JOHDOT/Jatkojohdot/16/JATKOJOHTO+CARAVAN+25M+3X2,5+H07RN+IP44+OPAL/417
Antza0:
--- Lainaus käyttäjältä: seppoko - 28.07.2015 kello on 22:16 ---Tuossa olisi kaapeleita tarjolla. Mikä lienee niin lähellä, että kannattaa käydä hakemassa tai tilaamassa:
--------
http://www.biltema.fi/fi/Vapaa-aika/Asuntovaunu-ja-asuntoauto/Sahko-230V/Jatkokaapeli-2000021073/
--- Lainaus päättyy ---
Kannattaa kattoa lähi-bilhelveten varastotilanne ens, ja sittenki "Varastotilanteen näyttö on vain suuntaa antava. Tuotteen saatavuutta ei voida taata."
Sama saatavuusjuttu tietty muissakin halpispaikoissa.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta