Tekniikkakeskustelut > Jääkaapit
Jääkaappi (teho)
JJJ:
"Hyvä" juttu. Ei olekaan laitteissa vikaa vaan enemmänkin hermoissa ;D
Aina sitä oppii uutta. Kiitokset.
JJJ
Dorotea:
--- Lainaus käyttäjältä: jjj - 1.05.2011 kello on 13:31 ---Ensimmäinen reissu tehty ja kaikki vempeleet testattu (sfc kevätti ja repovesi, kiitos 99:lle vinkistä).
Jäi vaan ihmettyttämään jääkaapin hitaasti tapahtuva jäähtyminen. Monta tuntia kesti ennen kuin jäähtyi +6 asteeseen. Pakkaslokerokin kyllä toimi hyvin mutta sekin jäähtyi todella hitaasti. Vaunu oli kytketty tolppaan jos sillä mitään merkitystä asian kanssa on.
Onkos nämä vaunujen kylmälaitteet yleensä näin hitaita vai onko minulla laitteissa jotakin vikaa ?
JJJ
--- Lainaus päättyy ---
Tässä keskustelua aiheesta. :D
http://karavaanari.org/index.php/topic,907.0.html
JJJ:
Juu, kaappi kylmenee kummasti kun tarpeeksi aikaiseen laittaa päälle. Kaasun kanssa tulikin sitten ongelmia. Laitoin sen torstaina 230v jäähtymään ja kun lähettiin reissuun niin 12 v ja pysyi hyvin kylmänä, mutta orivedellä ajattelin laittaa kaasulla toimimaan. Kytkin oikeaan asentoon ja lämmönsäädin täysille ja pidin sitä pohjassa niin kuin ohjeessa luki ja sytytyksen nappia, mittari meni vihreälle mutta aina kun vapautin sen tehonsäätövivun pohjasta niin saman tien mittari valahti alas. No, ajettiin määränpäähän ja yritin uudestaan niin ei enää tapahtunut yhtään mitään. Vaikka kuinka yritti niin ei syttynyt edes tämä tehonsäätönappi pohjassa. Sytytin paskana vai kaasuongelma ? Eikös noi "pietzot" ole aika idioottivarmoja. Siitä vaan ihmettelin ettei mitään kaasun hajuakaan tullut vaikka aika hemmetin pitkään pidin sitä oikean puoleista säätönappia pohjassa yrittäessäni saada käynistymään.
Dorotea:
Onko jääkaapille oma sulkuventtiili ja se auki?
99:
--- Lainaus käyttäjältä: jjj - 8.05.2011 kello on 21:41 ---Juu, kaappi kylmenee kummasti kun tarpeeksi aikaiseen laittaa päälle. Kaasun kanssa tulikin sitten ongelmia. Laitoin sen torstaina 230v jäähtymään ja kun lähettiin reissuun niin 12 v ja pysyi hyvin kylmänä, mutta orivedellä ajattelin laittaa kaasulla toimimaan. Kytkin oikeaan asentoon ja lämmönsäädin täysille ja pidin sitä pohjassa niin kuin ohjeessa luki ja sytytyksen nappia, mittari meni vihreälle mutta aina kun vapautin sen tehonsäätövivun pohjasta niin saman tien mittari valahti alas. No, ajettiin määränpäähän ja yritin uudestaan niin ei enää tapahtunut yhtään mitään. Vaikka kuinka yritti niin ei syttynyt edes tämä tehonsäätönappi pohjassa. Sytytin paskana vai kaasuongelma ? Eikös noi "pietzot" ole aika idioottivarmoja. Siitä vaan ihmettelin ettei mitään kaasun hajuakaan tullut vaikka aika hemmetin pitkään pidin sitä oikean puoleista säätönappia pohjassa yrittäessäni saada käynistymään.
--- Lainaus päättyy ---
Detskuissa on pääsulkuhana myös jääkappille, hobbystä ei ole kokemusta. Mutta kumpikin saksalaisia ;)
Mutta, vikakuvauksesi perusteella vaikuttaisi että liekinvartija on rikki.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta