Tekniikkakeskustelut > Projektit
Renault Master -retkeilyautoprojekti
Wiki:
Tänään kävin tekemässä muutoskatsastuksen matkailuautoksi, maksu 150€.
Rekisteröin viidelle kun sopivaa yhden hengen etupenkkiä apukuskille ei löytynyt eli paikkoja nyt edessä 1+2 ja asunto-osassa 2.
Wiki:
Tuonne, mitäs tänään tehty? -säikeeseen laitoin tällaiset kuvat:
Kiinnitetty tarra. :D
Ennen:
Jälkeen:
Wiki:
Rekisteriotteessa auton uusi omamassa on 2670kg, vanha rekisteriote jäi katsastajalle, joten en nyt tähän hätään löydä vanhaa omamassaa mutta useaampi sata kiloa omamassa on kasvanut.
Punnituksessa dieseliä oli noin kolmannestankkia (100 litran tankki), ei vararengasta, ei vesisäilöissä vettä. Matkailuvarusteista mukana oli sähköjohtokela+adapteri.
Näillä varusteilla kantavuutta jää 3500kg - 2670kg - 375kg (5 henkilöä*75kg) eli 455kg. Ei pitäisi olla ongelma, jos joutuu punnitukseen tienpäällä.
Perävaunupainoa on riittävästi 2000kg ja jarruttoma 750 kg. Perävaunupainot pystyn hyödyntämään ABE-kortilla täysimääräisesti. Nykyisen Caravelair -vaunun paino on muistaakseni noin 1100kg.
mjo33400:
--- Lainaus käyttäjältä: Wiki - 30.10.2015 kello on 16:22 ---Tänään kävin tekemässä muutoskatsastuksen matkailuautoksi, maksu 150€.
Rekisteröin viidelle kun sopivaa yhden hengen etupenkkiä apukuskille ei löytynyt eli paikkoja nyt edessä 1+2 ja asunto-osassa 2.
(Kuva piiloitettu, klikkaa tätä niin näet kuvan.)
(Kuva piiloitettu, klikkaa tätä niin näet kuvan.)
--- Lainaus päättyy ---
Kuvat ei näy.
Arska:
--- Lainaus käyttäjältä: mjo33400 - 30.10.2015 kello on 17:24 ---Kuvat ei näy.
--- Lainaus päättyy ---
Hienosti näkyy mun koneilla.
Sent from my iPad using Tapatalk
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta