Tekniikkakeskustelut > Kori ja alusta

Kokemuksia 95-00 Cabbyistä?

<< < (4/8) > >>

pamaus:

--- Lainaus käyttäjältä: jtk - 28.02.2015     kello on 20:29 ---Mutta tuossahan katon eristys on styroksia.

--- Lainaus päättyy ---

Kyllä se eritys on styroksia tässä, mutta tarkoitankin tuota puuosaa, eli oli se eriste, polyuretaani,foam tai styroksi niin vaunun rungossa on puukehikko mihin esim laitetaan nuo kaapit ym kiinni. Tuossakin kuvassa tuosta kulmasta on 2/3 osaa otettu pois tuosta puukaaresta.

jtk:
Mutta ilmeisesti katon eriste on uretaania?

pamaus:
Tässä uretaani Soliferin seinä, jossa puuosa oli kastunut, joka meni keskellä seinää. 

Eli oli se eriste mikä tahtoo niin se vaunun puurunko voi mädäntyä.

Kuva tästä keskustelusta http://karavaanari.org/index.php/topic,10685.30.html


pamaus:
Tässä hyvä kertomus kuvineen Polyuretaanin vaunun puurungon vaihdosta.

http://karavaanari.org/index.php/topic,9527.0.html

Asuntovaunut  on tehty perinteisesti puurungolle/rimoile, kabe on korvannut osan näistä puurimoista, muovirimoilla joskus 90-luvulla.

Mutta esim juuri nämä katon ja seinän liitokset ovat olleet ongelmallisia.  Ja ilmeisesti kabellankin on vielä puuta siellä katon ja seinän liitoksessa. Näin todetaan tässä keskustelussa. http://karavaanari.org/index.php?topic=8022.0

 Ja esim juuri cabbykin on yrittänyt päästä tästä puusta eroon kokonaan ja aika pitkälle näin varmaan on tapahtunutkin vuoden 2006 jälkeen. Miten se cabbyn runko on tehty sitä ennen, en tiedä, mutta niin veikkaan, että näin puurimoitukseen perustuen ja eristeenä on käytetty polyuretaania. Polyuretaanissa on tietysti se etu, että se ei vety kovinkaan helposti, jos seinään menee kosteutta ja polyuretaani säilyttää lämmönerityskykynsä . Mutta jos kosteus menee seinään, niin nämä puurimat seinässä kostuvat ja mädäntyvät siitäkin huolimatta olisi se vaunun eriste sitten polyuretaania tai styroksia.

Joten se vanha kabe saattaa olla muovirimoineen tällä hetkellä sellainen vaunun, jotka ovat kuivimmasta päästä kokonaisuudessaan.

Eli palaan alkuperäiseen kommenttiini, jos löydät siistin katoksessa säilytetyn cabbyn,  niin tartu kiinni.


pamaus:
Tuossa luin Ruotsin omaa .orgia ja siellä joku oli korjannut vanhaa Cabbya.

Niin tässä aika hyvä kuva, tuo eriste  ei ole mennyt miksikään, mutta nuo puuosat on aivan mätiä.

Ja tämä koskee aivan kaikkia vaunuja, joissa on yleensä puurunko.


Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View