Tekniikkakeskustelut > Karavaanarin elektroniikka

Canal Digitalin signaalin muuttaminen tallennettavaksi.

<< < (2/13) > >>

Hauho:
Saa tietenkin kysyä! 
Satelliittivirittim eltä siirtyy esim. ulkoiselle irtokovalevylle, mutta viritin nähtävästi sen salaa siten että ko kovalevyä ei voi purkaa kuin virittimen kautta televisioon katsottavaksi.
Kerään käyttööni elokuvia ja haluan ne DVD-levyille.  Itse DVD-tallentimissani (2 kpl) ei ole kuin scart- ja rgb-sisäänmenot ja tietenkin integroidut kovalevyt.
Siksi koetan löytää tuon "sisään hdmi-rgb ulos" -härpäkkeen ja löysin sellaisen - muttei toimi.  Jos tuollainen löytyisi saisiin siirrettyä suoraan tallentimien kovalevyille ja sieltä vaikka DVD:lle.  Jotain outoa on suojauksissa/salauksissa.
Tutkin vielä yhden vaihtoehtoratkaisun ja katson tuleeko ulos salattua vai selväpäistä kuvaa/ääntä.
Noita elokuvia on jo yli 2500 kpl levyillä joten ei ne ihan vielä riitä loppuelämäksi katsottavaksi (yht vain n 5000 tuntia) vaan täytyy saada muutama tuhat kpl lisää.  Joku kerää postimerkkejäkin...

jus66si:
No, esim samsungin le22b455 lcd telkkarin, hybridivirittimellä ja sitten kytket siihen
ext scarttiin tuon >>>

http://www.biltema.fi/fi/Toimisto---Tekniikka/Radio-ja-tv/Kaapelit/Scart/SCART-sovitin-846941/

tai pelkän scartin riippuen kohdetallennuslaitt een liittimistä.





Hauho:
Koetatko jus66si sanoa että tuossa televisiossa (Samsungin kotisivut eivät tunne) on olemassa scart-lähtö jossa signaali siirtyy scartjohdolla seuraavaan laitteeseen.  En löytänyt netistä tuon television teknisiä tietoja josta asia selviäisi.
Tarkoittaako tuo ext sitä?

Lisäys: Löysin joitain esittelyjä, mutta ei missään ole mainintaa äänen/kuvan ulosotosta.  Vain sisäänmenoja.

mjh48:
Voi olla vaikeaa purkaa HDCP salausta, vaikka on sekin tehty.

Tuossa pari linkkiä joissa on tietoja tuosta salauksesta
http://fi.wikipedia.org/wiki/HDCP
http://fin.afterdawn.com/uutiset/artikkeli.cfm/2011/11/28/hdmi-liitannan_salaus_purettiin_taas

HDMIstä yleisesti
http://fin.afterdawn.com/oppaat/arkisto/high_definition_multimedia_interface_fin.cfm

Aakku:

--- Lainaus käyttäjältä: Hauho - 28.02.2015     kello on 20:54 ---Saa tietenkin kysyä! 
Satelliittivirittim eltä siirtyy esim. ulkoiselle irtokovalevylle, mutta viritin nähtävästi sen salaa siten että ko kovalevyä ei voi purkaa kuin virittimen kautta televisioon katsottavaksi.
Kerään käyttööni elokuvia ja haluan ne DVD-levyille.  Itse DVD-tallentimissani (2 kpl) ei ole kuin scart- ja rgb-sisäänmenot ja tietenkin integroidut kovalevyt.

--- Lainaus päättyy ---

--- Off-Topic: ---Itse innostuin yli parikytä vuotta sitten nauhoittamaan kans maksukanavan elokuvatarjontaa. Filmnet oli aivan uusinta uutta silloin.
Kerkesin VHS kaseteille nauhoittaa yli 400 elokuvaa. Pitkille nauhoille mahtui 2-3 elokuvaa puolinopeudella. Vieläkin ne on kaapissa numeroituina hienoissa koteloissa.
Yhtäkään leffaa en ole niiltä nauhoilta katsonut jälkeenpäin.  :)

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View