Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot

Matkailuautojen kolariturvallisuus

<< < (4/6) > >>

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: kalavaanari - 27.01.2015     kello on 13:27 ---Aika paljon pitää nopeutta leikata, että 90km/h ei aiheuta vakavia seurauksia. Olipa sitten vastassa sähköpylväs taikka 100km/h vastaan tuleva auto.

--- Lainaus päättyy ---

Törmäyksestä on aina vakavia seurauksia. Esim. jos ei kätä turvavyötä, kuolettavia vammoja voi saada jo 8km/h nopeudessa.
Törmäys pylvääseen, tai vastaantulijaan on sitten kovasti monimutkainen juttu. Onneksi tällainen törmäys on harvoin täysin kohtisuora, jolloin energiaa purkautuu muuhun liikkeeseen. Koppi kyllä menee lunastukseen.

88k5:

--- Lainaus käyttäjältä: kalavaanari - 27.01.2015     kello on 13:27 ---Aika paljon pitää nopeutta leikata, että 90km/h ei aiheuta vakavia seurauksia. Olipa sitten vastassa sähköpylväs taikka 100km/h vastaan tuleva auto.

--- Lainaus päättyy ---
Sellaista henkilöautoakaan ei taida olla vielä keksittykään, jolla rekan keulaan ajetaan elokuvatyyliin "..sitten kömmitää romusta ulos, pölyjen ravistus ja juoksuun.."  :'(

Mistähän löytyis törmäysvideo, jossa 1.5-2tn "jäähalliperässä" ajetaan hlöautolla viittäkymppiä betonibunkkeriin / -seinään. Takakontissa leiriromut, grilli ja kovapuu pihakalusteet.. Jotain videoo olen nähnyt kuinka sitomattomat lasketteluvehkeet tulevat takapenkin selkänojan kanssa tuulilasiin..  ??? Maantienopeudesta äkkipysäys taitaa olla kaikilla peleillä vaarallista ihmiskropalle. Ja tieliikenteeseen sisältyy aina riskinsä, eteenkin jos kohtaavaa liikennettä..

Näistä m-autoista juurikin dineten pöytälevy on aika giljotiin varsinkin, jos se mennään vaihtamaan kevyestä kennolevystä 3x painavempaa kuitu- tai vanerilevyyn. Mitään painavaakaan ei pitäisi yläkaappeihin hillota (kirjoja, tölkkejä, purkkeja jne..). Vaikuttavat painopisteeseen->ajettavuuteen. Jo ihan väistötilanteissa voi  kaikki irtotavara kaapeissa (mitä enempi massaa, sitä suurempi liikemäärä) aiheuttaa loukkaantumisia asunto-osan matkustajille - saati törmäys tai ympäriajo..

iso-juuso:

--- Lainaus käyttäjältä: 88k5 - 27.01.2015     kello on 14:55 ---Sellaista henkilöautoakaan ei taida olla vielä keksittykään, jolla rekan keulaan ajetaan elokuvatyyliin "..sitten kömmitää romusta ulos, pölyjen ravistus ja juoksuun.."  :'(

--- Lainaus päättyy ---


--- Lainaus käyttäjältä: 88k5 - 27.01.2015     kello on 14:55 ---Maantienopeudesta äkkipysäys taitaa olla kaikilla peleillä vaarallista ihmiskropalle. Ja tieliikenteeseen sisältyy aina riskinsä, eteenkin jos kohtaavaa liikennettä..

--- Lainaus päättyy ---

Tuota minäkin aloin miettimään tuon ylemmän pätkän luettuani. Ei lie mahdollista keksiä autoa jossa selviää rekan keulaan törmäyksestä, sillä vaikka auto säilyisi täysin ehjänä tai pomppaisi kumipallon lailla pois, lienee se äkkinäinen liikemäärän muutos liikaa matkustajana olevalle ihmiselle.

Aakku:

--- Lainaus käyttäjältä: iso-juuso - 27.01.2015     kello on 15:18 ---Tuota minäkin aloin miettimään tuon ylemmän pätkän luettuani. Ei lie mahdollista keksiä autoa jossa selviää rekan keulaan törmäyksestä, sillä vaikka auto säilyisi täysin ehjänä tai pomppaisi kumipallon lailla pois, lienee se äkkinäinen liikemäärän muutos liikaa matkustajana olevalle ihmiselle.

--- Lainaus päättyy ---
Minua lähinnä arveluttaa sivutörmäys. Keula on normaali tehdastekoinen, mutta mikä siinä kehikossa suojaa sivutörmäykseltä. Esimerkiksi auton lähtiessä liukuun kylkimyyryyn, tai pyörähtäessä ojaan.

jus66si:
Tuossa on hieman juttua matkailuajoneuvojen turvallisuudesta.

http://www.procarseatsafety.com/recreation-vehicles-rv.html

Tuossa Hymerin testipätkä.

https://www.youtube.com/watch?v=opR8f_-Pp8o


Tuossa vähän lisää.

https://www.youtube.com/watch?v=LLh6IV7RhEs

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View