Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot

Nettikaravaanista poimittua (m-autot)

<< < (767/1161) > >>

Raksaus:
Aika pitkälti samoilla linjoilla 88k5 kanssa. Varsinaisesti nyt seuraavaa katsellessa, tuo sisätila ei meilläkään ole se suurin syy päivityshaaveille. Kerrossänky takana ja alkovi on toiminut meillä vähintäänkin hyvin. Peltikuoriaisia ja/tai puoli-integroituja en ole koskaan edes oikeastaan katsellut, kun itsekin olen ollut sitä mieltä, että eivät ole meille kuitenkaan soveliaita tilojen suhteen.

Ihan mielenkiinnosta jos raportoisit jonkin kokemusten jälkeen, miten teillä laspet sopeutuu yhteiseen petiin? Ensin en edes ajatellut asiaa, mutta kun joku mainitsi asiasta, niin tuli vaan mieleen, että meillä varmaan nukahtamisessa voi tulla ongelmia, kun homma menee helposti pelleilyksi samassa sängyssä. Toki voihan nuo ainakin silloin nukahtamisen ajaksi erottaakin eri puolelle autoa. Tällä hetkellä integroidun puolesta verrattuna alkoviin itselläni suurin houkutin on kommentit viime kesältä, ettei takaa matkustaessa oikein näe maisemia. Kun yritin mainostaa, että katselkaa nyt vähän uloskin. Tosin enpä tiedä meneekö tämän suhteen investoidut rahat hukkaan. Lapset tekee mitä tekee joka tapauksessa.

Alan:
Sanoisin omasta kokemuksesta, että vasta yli kymmenvuotiaat saattavat sopia samaan petiin. Meillä reissurauha on ollut taattu kerrossängyn ansiosta.

Olen nähnyt yhden puoli-integroidun Bürstnerin mallin, jossa on takana sivulla kerrossänky ja edessä alaslaskettava roikkupeti. Siinäkin jälkimmäinen laskeutuu pöytäryhmän päälle ja vaikeuttaa liikkumista. Lisäksi tulevat mainitut tavaransäilytysonge lmat.

Eli se on alkovi tai integroitu, jos ei väenväkisin halua toimivuusongelmia. Viikonloppu saattaa mennä missä vain, mutta kuukauden reissussa menisi hermot kaikkiin peti- ja tavarajumppapuuhiin .

88k5:
Täysdinetteisessä alkoviautossa tuppaa olemaan takamatkustajilla eteennäkemisessä ongelmia - meillä lapsena näkivät vielä (jos niitä kiinnostikaa), mutta nyt kun pituutta enempi kuin itäsuomalaisella aikuisella, hankaluuksia. Saati, jos "tyhjänpaikan" niskatuki olisi ollut paikkoillaa muulloin kun katsastuksessa. Takavetoissa autoissa vielä lattia ylempänä. Kolikon toinen puoli on; alkovi matalalla. Tikkaat on, vaan ei tartte muut kui alle kouluikäiset  ;D

Raksaus:
Meillä lapset sekä henkilöautossa, että asuntoautossa on jouduttu erottamaan toinen eteen ja toinen taakse, että kuskilla ei pala käpy.  Mutta kun vaimo ei suostu missään olosuhteissa ajamaan, niin minä en toki tuosta maisemattomuudesta ole joutunut kärismään. Lapset olisi melkein poikkeuksestta jos itse saisivat valita mieluummin nenä kiinni pädissä tai kännykässä kuin katsoisivat maisemia. Tätä toki rajoitetaan muillakin tavoin, koska aiheuttaa muutenkin rauhattomuutta. Mutta tosiaan maisemien ja ehkä myöskin sen takia että tuntuisi että matkaa tehdään enemmän yhdessä. Nyt etupenkillä olevat ovat vähän kuin eri porukkaa dinetessä istuviin verrattuna. Keskustelukaan ei onnistu huutamatta tai erityisjärjestelyil lä.


--- Lainaus käyttäjältä: Alan -  8.02.2019     kello on 15:17 ---Viikonloppu saattaa mennä missä vain, mutta kuukauden reissussa menisi hermot kaikkiin peti- ja tavarajumppapuuhiin .

--- Lainaus päättyy ---

Tämä itsellä on ollut monessa muussakin taka-ajatuksena. Samasta syystä myös nuo pöytäryhmästä rakennettavat nukkumapaikkaratkai sut olen järjestäen hyllännyt katsomatta edes muutoin auton, hintaan, varusteisiin, kuntoon yms.

Turhan Höpöttäjä:
Jos ihan varovasti laitan tämän esille: https://www.nettikaravaani.com/hymer/s-800/1514828

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View