Tekniikkakeskustelut > Ilmastointi
Hobby 650 ilmastointi??
ihaa:
--- Lainaus käyttäjältä: SuSu - 6.01.2015 kello on 14:31 ---toimiikos se kapistus jos on vinossa....
--- Lainaus päättyy ---
Jos vinoudella tarkoitat sitä että vaunu on hiukan kallellaan niin mistään muusta ei silloin kannata huolehtia kuin se että vaunun kallistus ei ole niin että kondenssivesi ei valu etuovelle päin, suotta kastuu telttamatto tai sen edusta.
Mieluummin sen paikka olisi keskellä vaunua kuin makuuhuoneen päällä, jos se on toisessa päässä vaunua niin silloin sen puhallusilmaa voi vain käyttää käytännössä yhteen suuntaan ja sen melu on kuitenkin sellainen että ei sitä mielellään käytä jos se on suoraan yläpuolella. Sen kattoluukun kokohan on se 40 x 40 joten jos sen kokoisia luukkuja löytyy muualta päin vaunua niin kannattaa harkita sen laittoa sinne.
relluttelija:
Onko olemassa järkevää ja edullista, siinä kysymys pohdittavaksi.
Itse laitoin nykyiseen vaunuun siirrettävän kotilaitteen. Tein pohjaan reiän poistoilmalle. On toisessa päässä vaunua mutta jaksaa kyllä viilentää koko vaunun.
jva61:
Onko näitä ilmastointi laitteita semmosia jotka toimis ilman verkkovirtaa, semmostakun ei aina välttämättä ole saatavilla
Catiska:
On muttei oikein vaunukäyttöön. Matkailuautoihin voi laittaa invertterin ilmastoinnille.
ihaa:
--- Lainaus käyttäjältä: Catiska - 6.01.2015 kello on 17:20 ---Matkailuautoihin voi laittaa invertterin ilmastoinnille.
--- Lainaus päättyy ---
Ja ei se normi 100 Ah akkukaan jaksa varttia pitempään sitä ilmastointilaitetta pyörittää joten joko akkuja pitäisi olla useampi tai sitten agregaatilla ladata akkuja koko ajan.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta