Tekniikkakeskustelut > Matkailuvaunut
Voimakas lämpötilan vaihtelu
winemaker:
Minä taas luulen tiplomaatin olleen suotta huolissaan. Olisko ollut tilapäinen häiriö tiplomaattisessa kommunikaattiokanav assa. Pakkasen aiheuttama jäätymisvaihe telepaattisissa yhteyksissä.
Jo Wain DPL tietää ja tuntee Polarinsa jutut, talvellakin.
Eller hur, Herr Diplomat.
iso-juuso:
Aiheeseen liittyen tuli ainakin havaittua seuraavaa, kun vedettiin vaunu kuukausia jatkuneesta muutaman lämpöasteen vesisadekeleistä Sallaan, jossa pakkasta oli keskimäärin kutakuinkin -25 astetta koko sen viikon jonka siellä vietimme.
Sellaista määrää vettä tiivistyneenä ikkunoihin ja ikkunanpuitteisiin, kattoluukkuihin ja liesituulettimeen en ihan lähiajoilta muista. Jäätä oli ikkunoissa ja karmien ulkopuolella seinän eristevaahdon ja karmien väliin jäävässä tyhjässä tilassa. Liesituulettimesta tippui vettä puoli litraa, kun aamulla liedellä jotain lämmitti.
Vaunun lattia alkoi pitää järkyttävää rytinää ja pauketta. En tiedä millainen jännite siihen muodostui, mutta olin jo vakuuttunut, että lattia on entinen ja vaunu menee vaihtoon.
Nyt tätä kirjoittaessa tienvarsiparkissa pakkasta on -7, eikä lattia onneksi enää rytise. Vedet ikkunoista alkaa olla kuivuneet. Putket eivät toki jäätyneet.
Aakku:
^
Vähän tähän liittyen...
Nyt talviseisonnassa oleva peli on varsin kovassa kosteushyökkäyksess ä, kun ilma lämpenee nopeasti. Sisällä on pakkasta ja ulkona on lämpöasteita. Siinä on huono yhtälö.
Tähän varautuen olen yläluukut pitänyt avoinna ja päivisin hetkellisesti sisätilalämppärillä koittanut nostaa lämpöä ulkolämpötilaa korkeammaksi. Lämmin ilma käsittääkseni lämppäristä kiertää sisätiloissa ja poistuu yläluukuista vieden kosteutta kohti kylmempää ilmanalaa.
Ps. Hiiriä ei ole ollut ainuttakaan vielä. Olisikohan uutena keinona oleva myyränkarkoitin auttamassa. Se pärisee ja värisee syklittäin lattialla.
Ossi66:
--- Lainaus käyttäjältä: Tikkakosken Diplomaatti - 29.12.2014 kello on 18:52 ---Sitä.että jäätyykö,niin kuin omakotitalossa ;)
--- Lainaus päättyy ---
Minä en tajua kysymystä edelleenkään kaikkien selitysten jälkeen.
Koskaan ei oo putket jäätyny omakotitalossa - ei omassakotona eikä lapsuudenkodissa.
Sitä eilenkin työkaverin kanssa mietittiin - miksi ration uutisissa höpötetiin putkien jäätymisongelmista kun ilma lämpenee - eihän nyt oo ollu vielä edes oikeaa pakkasta ja routa on ehkä lähellä puoltametriä menossa.
Turhan Höpöttäjä:
--- Lainaus käyttäjältä: Ossi66 - 30.12.2014 kello on 10:48 ---Minä en tajua kysymystä edelleenkään kaikkien selitysten jälkeen.
Koskaan ei oo putket jäätyny omakotitalossa - ei omassakotona eikä lapsuudenkodissa.
Sitä eilenkin työkaverin kanssa mietittiin - miksi ration uutisissa höpötetiin putkien jäätymisongelmista kun ilma lämpenee - eihän nyt oo ollu vielä edes oikeaa pakkasta ja routa on ehkä lähellä puoltametriä menossa.
--- Lainaus päättyy ---
Se, niin kuin homejututkin on löperöiden rakentajien aikaan saama murhe. ::)
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta