noh eipä noissa linkeissä näy mitään tai sitten en vaan osaa
noh eipä noissa linkeissä näy mitään tai sitten en vaan osaa
Toimiiko nyt?
Tämä on oikein! http://here.com/directions/drive/Essoyla,_Pryazhinskiy_rayon,_Respublika_Kareliya,_Severo-Zapadniy_federal'niy_okrug,_Ven%C3%A4j%C3%A4[61.84573,33.2036]/Pryazhinskiy_rayon,_Severo-Zapadniy_federal'niy_okrug,_Ven%C3%A4j%C3%A4[61.750768171290616,33.182785201885224]/Gimoly,_Muezerskiy_rayon,_Respublika_Kareliya,_Severo-Zapadniy_federal'niy_okrug,_Ven%C3%A4j%C3%A4[62.9345,32.51866]/@a79afc8d3ff753307872c30fb9b449ea/map=62.3430433,35.7520326,8,0,0,normal.day Tämä on päin honkia: 9:0xb1235c0dc39d0134!2m2!1d33.2115705!2d61.8477388!1m5!1m1!1s0x469e60dc909dd02 f:0xd21637b92e59dfd5!2m2!1d32.531111!2d62.937778!3e0" class="bbc_link" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://www.google.fi/maps/dir/Essoyla,+Kareliya+Republits,+Ven%C3%A4j%C3%A4/Himola,+Karjalan+tasavalta,+Ven%C3%A4j%C3%A4/@62.3876052,31.6860637,8z/data=!3m1!4b1!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0x469f4d41161745f 9:0xb1235c0dc39d0134!2m2!1d33.2115705!2d61.8477388!1m5!1m1!1s0x469e60dc909dd02 f:0xd21637b92e59dfd5!2m2!1d32.531111!2d62.937778!3e0 t.Kaarina Toimiiko nyt? Tässä nuo linkit "vähän" lyhyempinä, ja samalla toimivina: http://goo.gl/maps/jxQ4k http://dy.fi/bty Ps. vinkeä parinkymmenen kilometrin ylimääräinen lenkki tuossa Nokian reitissä...
Katselin samaa, matkoissa eroa liki 30 km ja ilmeisesti laskelmat on erilaisille reittivaihtoehdoill e. Aina noihin reittilaskelmiin pitää suhtautua varauksella ja varsinkin jos liikkuu asuntoautolla. Toki tuo Googlen lukema vaikuttaa optimistiselta Ei, kyllä ne on ihan samat reitit molemmilla.
Tässä vaan ei ole kysymys mistään normaaleista pikku heitoista, vaan toinen=väärä väittää tuon matkan ajaksi 2h 35 min ja toinen=oikea, kertoo totuuden=5h 46min. Kilometritkin on suunnilleen noiden kahden puolesta välistä. Ihan oikeasti haluttaisi tietää mistä google tuon ajan on keksinyt, ja miten here on osannut löytää oikean? t.Kaarina Ei, kyllä ne on ihan samat reitit molemmilla. Google käyttää tien noeusrajoitusta laskentaa pääosin. Ja normaali liikenne ei kulje kuin hyvin harvoin tuota nopeutta. Herellä on varmaan paremmin tietoa todellisista nopeuksista gsm puhelimien seurannan ansiosta. Tomtomilla kun on ajanut, niin yleensä matka sujuu hivenen nopeammin kuin arvioitu, minuutista viiteen per tunti. Moottoriteillä saattaa olla toiseenkin suuntaan heittoa, kun ei viitti ihan 130 km/h kokoaikaa paahtaa. Epäilen, että pikkuisen toista on navigaattorien softien toimivuus, kun vertailuaineistoa riittää.
TomTom'in RoutePlanner'illa saa tuohon matkaan hukkumaan liki ½ vrk - ottaakohan se evästauot ja turistikuvaamisetki n huomioon
Tosin pikitietähän tuo ajattaisi - ei sen puoleen mitä streetviewillä 'oikotietä' kattelin, ei mua sais kulkimella edes kesäkuivalla noille kuravelliteille (pölisee niin prkl..) Sen sijaan GO930T (vuodelta 2008) antaa tällaisen reitin reittivalinnalla; nopein. Itse käytän kulkimen kera 'rajoitettunopeus' -asetusta (99km/h), niin osuu Euroopassa ajoitus nappiin (Venäjää en laske eurooppalaiseksi) Ihan sama havainto Tompasta, kuin Alanillakin. Perille pääsee usein hurjastelemattakin arvioitua nopeammin. Uskallan myös kokemuksen mukaan väittää, että esimerkiksi Tomtomin nopeimman reitti on monta kertaa jotain ihan muuta kuin nopein. Markkinointilupauks et reitin nopeudesta perustuen matkaan ja hetkeen tuntuvat usein pelkiltä markkinointilupauks ilta.
Tulee usein mieleen, että jostain syystä Tomppa haluaa ajattaa nopeimpana reittinä isoja väyliä, huolimatta ainaisista ruuhkista ja monituisista liikennevaloista. Usein käytetty matkakin on pidempi. Lyhyimmän ajomatkan asettaminen taas on toki kiva muoto ulkomailla nähdä takapihoja ja kapeita kujia. Mikäli ajoneuvo on tarpeeksi pienikokoinen, näkee paljon sellaista, johon ei muuten koskaan törmäisi. Suomalaiset hiekkatiet ovat usein Tompan mielestä jotain maastoajoreittejä. Keskinopeus 80 km/h hiekkatiellä näyttää usein olevan jotain 10 - 20 km/h. Sitten sokerina päälle, lyhyimmän ajoajan asetuksella saatetaan opastaa välillä 3 metriä kapealle 2T:n painorajaiselle pikkuhiekkatielle kantateiden välissä. Voisiko tuossa olla syys HEREN tarkempaan matka-ajan arvioon?
http://mobiili.fi/2014/11/20/here-karttoihin-uusi-ominaisuus-ennustaa-ruuhkat/ Ei ainakaan tuolla Venäjän Karjalassa Siellä ei ruuhkia ole, eikä vaihtoehtoisia reittejä myöskään
t.Kaarina Ei ainakaan tuolla Venäjän Karjalassa Siellä ei ruuhkia ole, eikä vaihtoehtoisia reittejä myöskäänTässä voisi olla salaliittoteorian paikka... Jos HERE pystyy haistamaan paremmin ruuhkat ja valikoimaan kiertotiet, niin voisiko siinä olla joku toiminto joka havainnoi myös Venäjän kelvottomat tiet ja muut olosuhteet. Näinkin vois tarkentua matkaan käytettävä aika. Niin, Tomppahan mainostaa, että sen karttaohjelma ottaa huomioon ajohetken ja laskee ideaalisen reitin, historiallisen ja matkanaikaisen ruuhkatilanteen huomioiden. Ei ihan toteudu oikeassa elämässä.
Ei muuten kannata ihmetellä vasemmalla kaistalla hidastelijoita. Tomtom tolkuttaa kymmeniä kilometrejä monikaistaisella tiellä ajaessa "pysy vasemmalla", mikäli joltain enemmän oikealla puolella olevalta kaistalta on edes mahdollisuus kääntyä oikealle risteävälle tielle. Tai silloin, mikäli moottoritien päässä, ehkä 30 km:n kuluttua, reitti kääntyy vasemmalle. Tosi kivaa.
*****
Noiden ruuhkien ennalta ilmoittaminen toimi Mersussa, Saksan maalla hienosti. Kiinteä navigaattori ilmoitti näytössään jo hyvissä ajoin ennen saapumista ruuhka-alueelle, että edessä on ruuhkautuvaa liikennettä, seuraavasta liittymästä kun poistut niin pääset kiertämään ruuhka-alueen.
Usein noiden ruuhkien kiertäminen oli hyvä vaihtoehto. Reitit kulki pikkuteitä pitkin ja pienten kyläpahasten läpi. Ajallisesti ne reitit ei meitä usein auttaneet, kun pysähdeltiin sitten niissä kylissä, kahveelle ja maistelemaan paikallisten kondiittorien tekeleitä. Navigonissa on ollut tuo ruuhkailmoitus (TMC) käytössä jo pitkään. Uutisointi on tuossa Heressä taas sitä luokkaa kuin olisivat keksineet pyörän uudelleen. Oikeasti siinäkin laahaavat jälkijunassa kuten puhelimien kehityksesssa. Eipä silti, "ilmaiseksi" ohjelmaksi tuo Here on hyvä. |