Tekniikkakeskustelut > Lämmitys ja ilmastointi
Talon kiertovesipumppu
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: Bavaria - 13.11.2014 kello on 10:54 ---Pumppu testattu ja käynistyi, mutta omasta mielestä kierrokset eivät ole kovin kovat vaikka pumppun arvokilpi kertoo olevan 1800 rpm
--- Lainaus päättyy ---
Siinä olis syy koittaa toista konkkaa, jos tehoa ei tule tarpeeks.
mike:
Ettei tuo pumppu vaan kierrättäisi kattilan ja varaajan välistä vettä? Kuullostaisi siltä kun sanottu että lähtee päälle vain polttimen käydessä. Patteriverkostolla oma pumppu joka käy koko ajan??
Ruutiukko:
--- Lainaus käyttäjältä: mike - 13.11.2014 kello on 14:05 ---Ettei tuo pumppu vaan kierrättäisi kattilan ja varaajan välistä vettä
--- Lainaus päättyy ---
Latauspumppu ei yleensä ole sidottu polttimen toimintaan vaan kattilan veden lämpötilaan, se säädetään yleensä niin että pumppu käynnistyy noin 60 asteessa kun termostaattiventtil i varaajalle aukeaa noin 70-75 asteessa.
Noita pumppuja täytyy pyöräyttää myös kesäaikaan kun lämmitys ei muuten ole toiminnassa, niissä saattaa muuten kuivua se akselin tiiviste kiinni ja pumppu ei jaksa lähteä pyörimään, mikä taas saattaa hajottaa tuon pumpun, oletettavasti.
Oiskohan ollut jotain 130- 160 euroa kun viimeksi uusin tuon latauspumpun.
4ntti:
--- Lainaus käyttäjältä: tsahkali - 13.11.2014 kello on 10:41 ---Eikä ole, vaikka yleensä näin on. Tuossa on 3m päässä seinällä termari, joka ohjaa pumppua ja määrää talon lämmön ja huusholli on taatusti tasalämpöisempi ja taloudellisempi kuin nykyiset monen säätölaitteen systeemit.
--- Lainaus päättyy ---
Tuossa on vaan juuri se ongelma että kun kierto katkeaa (tavoitelämpötila on saavutettu) alkaa verkosto ja patterit jähtyä saman tien. Kun taas huonelämpötila laskee tarpeeksi ja kierto käynnistyy => alkaa järjestelmä ja patterit lämmetä ja huoneläpötila ehtii laskea vielä lisää ennenkö radiaattorit ehtii taas luovuttaa lämpöä, sisälämpötila heiluu ja patterit naksuu.
Väitän että tarkemman ja taloudellisemman mallin toteuttaa siten että verkostoon lähtevää veden lämpötilaa säädellään sisä (ja ulko) -lämpötilan mukaan ja kierto kierrättää koko ajan.
Rölli:
mä henkilökohtasesti toivosin täss keskustelussa unehutettavan taka pajula suomi ja pohjois skandinavia..
ja katsottais ongelmaa hieman eteläisemmästä näkökulmasta..
siell lämmityksen tarve hieman erillainen ja sen vuoksi niitä on kehitetty hieman eri pohjalta kuin täällä..
Lämmitykseen käytetään yleisesti kattiloita joiden vesimäärä on luokkaa 10-30 litraa.
kattilan kanssa on sarjassa lämmön vaihdin millä tehdään lämmintä vettä ja silloin kun tarvitaan lämmitystä patteri verkostoon ohjataan pumpun avulla kattilan läpikulkeva vesi aivan kuten asuntovaunuissa, usen patteri verkosto on myös saman tyyppinen kun asuntovaunuissa mutta yleensä toteutettu kuin yläkuvassa.. sillä saavutettu pieni neste määrä joka voidaan lämmittää hyvin nopeasti aina kun tarvis vaatii..
eli järjestelmät on monasti hyvin erillaisia kun mihin täällä on totuttu..
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta