Tekniikkakeskustelut > Sekalaiset
Ympärivuotisista renkaista
"Masi":
Tuossa yksi esimerkki http://www.goodyear.eu/fi_fi/tires/light-truck/cargo-vector-2/
Ja kun laittaa googleen four seasons tyres niin alkaa vaihto-ehtoja tulla.
kalavaanari:
Aikanaan ei henkilöautoissakaan ollut tarvirenkaita, samoilla mentiin kesät talvet. Nykyisin käytän henkilöautossa kitka- ja kesärenkaita. Olen erittäin tyytyväinen tähän ratkaisuun. Matkailuauto on meille uusi kampe ja siinä on alla ok kuntoiset nastarenkaat ja tallissa uudet kesärenkaat. Olen jo mietiskellyt että aikanaan siirryn ratkaisuun, jossa renkaiden vaihtaminen ei ole tarpeen vaikka tulisi euroopan keikkaa aikaisin kerväällä tai vaikka talvella.
Onko tullut lisää kokemusta neljän vuodenajan renkaista?
jip59:
Mulla on as-autossa kesäkumit joista yllättäen löysin M+S merkinnän eli talvellakin saisi ajaa... Tosin ei edes käynyt mielessä että noille lunta näyttäisin. Ostaessa tuli mukaan oikeatkin nastoilla varustetut pyörät mutta niitäkään ei ole tarvittu kun auto seisoo talvet konehallin suojassa.
Henkilökulkineissa kokeilin kitkojakin mutta nillä ei mitenkään pärjännyt. Tämä talvi on ollut todella välttämätön nastarenkaille. Kotoa ihmisten ilmoille on n. 10km matka kylätietä joka (vaikka valtion tietä onkin) on ollut likimain koko talven hiekoittamatta eli monia kymmeniä päiviä peilijäällä ojasta ojaan.
Siinä ei pidä kuin kunnon nastarengas. Tuon on havainneet myös koulutaksien kuskit jotka ajavat kitkoilla ja useamman kerran heitä on ojasta autettu. :o
Siis aikoinaan (15v sitten) kun asuin päätien varressa niin olin kitkojen ehdoton kannattaja mutta "siperia opettaa".
Fenix:
En ainakaan itse koe näitä "ameriikan" allroud M+S renkaita suomen talveen sopiviksi. Watkaajassa oli sellaiset alla kun ostin, mutta pakko ne oli vaihtaa piikkikumeihin.
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: jip59 - 13.02.2015 kello on 19:53 ---Siis aikoinaan (15v sitten) kun asuin päätien varressa niin olin kitkojen ehdoton kannattaja mutta "siperia opettaa".
--- Lainaus päättyy ---
Tämän kun ihmiset ymmärtäisivät. Täälläkin on pilvin pimein porukkaa, joka rinta rottingilla vannoo, että nastoja ei tarvi missään, aina pärjää, vaikka kesärenkailla. Jos pärjää, niin hyvä on mutta on kelejä, teitä ja paikkoja joissa tarvitaan nastoja. Joskus jopa ketjuja. Itsekin ajoin loppiaisena Kilpisjärveltä Peeralle ketjut alla. Vaikka oli nastat alla, niin peräkärry perässä ei voinut ottaa sitä riskiä, että kesken mäkeä Hymeristä pito loppuu. Joulukuussa, en nyt muista mistä mutta jostain itäblokista tullut turistibussi jäi Muotkatakkaan. Siinä on nauru kaukana jos 50 ihmistä on tiellä poikittain ja toisesta suunnasta tulee 50t rekka. Talvirengaspakko raskaalle liikenteelle olisi enemmän kuin tervetullut. Nyt tehdään monesti niin, että norjalaiset tuo kuorman Suomeen ja sitten se lastataan siihen POMMIIN joka lähtee kohti etelää.
Lopettakaa nyt vihdoin se UHOAMINEN, että aina olen pärjännyt ja tulen pärjäämään....
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta