Tekniikkakeskustelut > Karavaanarin tietotekniikka

Win 10

<< < (73/165) > >>

Topelius:

--- Lainaus käyttäjältä: 99 -  4.01.2016     kello on 16:57 ---Keskusmuistia tuo vaatii, niin ei hidastu.

Sanoisin että SSD ei ole kovin pitkäikäinen jos sitä käyttää kuvatun lailla. imo.

--- Lainaus päättyy ---
Mutta on nuo yllättävänkin kestäviä kovassa käytössä.  Mulla on yhdessä linux serverissä joka pyörittää 60 päätettä nyt ollut käytössä 2v sama ssd-asema ja ei se ainakaan vielä ole mennyt rikki.  Tuossa yksi ja sama kovalevy joutuu aika kovalle rasitukselle kyseisessä koneessa.

99:

--- Lainaus käyttäjältä: Topelius -  4.01.2016     kello on 17:10 ---Mutta on nuo yllättävänkin kestäviä kovassa käytössä.  Mulla on yhdessä linux serverissä joka pyörittää 60 päätettä nyt ollut käytössä 2v sama ssd-asema ja ei se ainakaan vielä ole mennyt rikki.  Tuossa yksi ja sama kovalevy joutuu aika kovalle rasitukselle kyseisessä koneessa.

--- Lainaus päättyy ---

Laitappa SSD koneeseen jossa on normaali kotikoneen keskusmuisti ja ala käsittelemään isoja videotiedostoja. Voin sanoa että sillä swappaamisella saa kestävänkin SSD:n rikki.

Ps. paljonkos siinä serverissä on swapin käyttöaste? (puhumattakaan siitä että siinä swap on oikein tehty, täysin eri osiolla ja staattisena, eikä tiedostojen seassa dynaamisena).

pamaus:

--- Lainaus käyttäjältä: 99 -  4.01.2016     kello on 16:57 ---Keskusmuistia tuo vaatii, niin ei hidastu.

Sanoisin että SSD ei ole kovin pitkäikäinen jos sitä käyttää kuvatun lailla. imo.

--- Lainaus päättyy ---

Muistaakseni keskusmuistia 16gt ddr3 1600mhz, saattaa olla kyllä 24 gt ddr3 1333mhz, jompi kumpi ja näytönohjain geforce 960gtx 2gt.

Kyllä se aikalailla raksuttaa hdd asema kun leikkaa ja pätkii ja siirtelee 4k videoita.

No kotikoneella ei nyt maailmoja katoa, jos kovalevy hajoaa, kaikki varmistettu toiselle asemalle ja tehty omat dvd:t vielä tärkeimmistä. Silloin 5 vuotta sitten kun laitoin raid0, niin varoiteltiin hajoamisesta. Oikeastaan kaikki tuossa 5 vuoden aikana on vaihtunut ympärillä paitsi kotelo ja kovalevyt raksuttaa edelleen.

Ja kyllähän sitä jatkossakin tulee videoita kuvailtua ja niitä leikkailtua, ja eiköhän ne ssd:t ole jo aika hyvin kehittyneet. Minulla ei ole vielä mennyt yhtään ssd rikki. Itsellä oli ensimmäinen ssd asuksen zenbookissa, joka on nyt reilut 3 vuotta vanha ja ollut täydessä käytössä oikeastaan koko ajan. Ja muistelen silloin puhuttiin, että ei ne kestä mitään. Hyvin on kestänyt, myös kevyttä editointia zenbookin ssd.

Samsungin evo:ssa muuten on 5 vuoden takuu.

https://www.verkkokauppa.com/fi/product/53093/ffhfm/Samsung-850-EVO-SSD-250-Gt-2-5-SATA3-SSD-kovalevy

Topelius:



--- Lainaus käyttäjältä: 99 -  4.01.2016     kello on 17:21 ---
Ps. paljonkos siinä serverissä on swapin käyttöaste? (puhumattakaan siitä että siinä swap on oikein tehty, täysin eri osiolla ja staattisena, eikä tiedostojen seassa dynaamisena).

--- Lainaus päättyy ---

Swap on täysin omana osiona.  Mutta kuitenkin swapin käyttö on todella pientä.  Serverin kovalevy on siksi kovalla käytöllä,  koska käytännössä se joutuu toimimaan niiden 60 koneen kovalevynä.  Päätteissä niitä ei ole.

99:

--- Lainaus käyttäjältä: pamaus -  4.01.2016     kello on 17:34 ---Muistaakseni keskusmuistia 16gt ddr3 1600mhz, saattaa olla kyllä 24 gt ja näytönohjain geforce 960gtx 2gt.

--- Lainaus päättyy ---

16 gigaa on kyllä tuommoiseen käyttöön liian pieni, 64 gigaa pitäisi olla vähintään.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View