Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot

Matkailuauto ainoana autona,pitkä työmatka, kulut.

<< < (11/18) > >>

HiTec:

--- Lainaus käyttäjältä: ihaa -  6.10.2014     kello on 06:52 ---200 tkm katsottaneen nyt, 10 vuotta ja saatikka 20 vuotta sitten automyyjän silmissä "kilometrivikaiseksi" matkailuautoksi.

--- Lainaus päättyy ---

Jota tuo "vika" ei todellakaan tarkoita että se olisi ko. kulkineen end-of-life. Itselläkin tällä hetkellä talossa lähes 270tkm ajettu C5 farkku -09 ja 90tkm ajettu Honda Silverwing maxi-skode -02. Molemmat siis uponnevat tuohon "vikasarjaan" luokassaan, joten eipä noista paljoa maksettukaan kun ne taloon hommattiin. Samaten ex. Grand Scenic oli jo 200tkm kelattu -08, mutta eipä tuostakaan ollut pahaa sanottavaa koko aikana kun se talossa oli. Vaan vielä pitäisi jostain löytää sopivasti tuollainen "kilometrivikainen" as.auto, mutta ei ole sitä oikeaa yksilöä kohdalle osunut - vielä 8)

ihaa:
Tarkoitin lähinnä sitä että keskimäärin matkailuautoilla ajetaan 10tkm per vuosi niin tuollainen 40tkm vuoteen kiinnittänee jo myyjänkin huomion ja siten myös siihen hyvitykseen.

88k5:
^
Eipä siinä, jos on ostanut kilometrivikaisen (halvalla), ja jos siihen vähän kilometrejä kerää, niin pois myydessä ei välttämättä paljoa häviä.. onko se (häviö) isompi / pienempi kuin vähempi ajettuun (kallimpaan) samat kilometrilisäykset. Eipä ne paljon ajetut  liikkeissäkään niitä kysytympiä ole - hinnassahan sen pitää näkyä..

Kyllähän se auto kuluu vain ajamalla (tietyt "palikat" toki myös ikääntymällä). 300tkm vatkattuun kerkeää kertymään monta korjausta, saati pirssikäytössä vielä niitä "kosketuksia" kopassa kuin alustassakin.. ja niitä vajaita sisäsiivouksia kun matot ja penkit purkaa. Vähän sama juttu vanhojen bussien penkkien ja lattiamattojen kanssa - kuka niistä m-autoa haluaa sellaisenaan kutoa.. En kyllä kirpparilta ostas käytettyjä kenkiäkää..  8)

"Masi":
Oma on ilmeisti sitten km vikainen, kun sillä on nyt ajettu 78 000 km ja joulukuun 23 päivä tulee neljä vuotta täytteen. Ja matkailukäytössä kaikki km ajettu, mutta tarpeeseenhan tuo hommattiin, ei haudottavaksi. ;)

P.s. Tuo km määrä vehjettä vaihtaessa ei ole koskaan kovin merkittävä asia kun uuteen vaihtaa.

ihaa:

--- Lainaus käyttäjältä: Bavaria -  6.10.2014     kello on 10:33 ---Ja matkailukäytössä kaikki km ajettu, mutta tarpeeseenhan tuo hommattiin, ei haudottavaksi. ;)

--- Lainaus päättyy ---

Täytyy sanoa että hyvin on aikaa muiden harrastusten ja työn lomassa, meillä nuo muut harrastukset eivät sido matkailuautoa vaan ne voi vallan mainiosti hoitaa henkilöautollakin. Ja onhan sieltä Belgiasta eri kiva lähteä viikonlopuksi itään, täällä Suomessa tuonne itään ei juuri halua kukaan.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View