Tekniikkakeskustelut > 12 voltin järjestelmä

asuntoauton 12v/hupiakku kytkennät

<< < (3/7) > >>

juhes:






mjo33400:

--- Lainaus käyttäjältä: juhes - 25.09.2014     kello on 21:17 ---Takaseinällä on keittiö, eli jääkaappi, kaasuhella ja komero vierekkäin. Noitten taakse ei nää. Tuossa muutama kuva sähköistä, jotka on näkyvillä.

(Kuva piiloitettu, klikkaa tätä niin näet kuvan.)


(Kuva piiloitettu, klikkaa tätä niin näet kuvan.)

--- Lainaus päättyy ---

Ota kuva paneelin etupuolelta. Lämmitin on joko 2450, 2470 tai 2490 Primus. Ai noita kuvia tulikin lisää. Onko jännitemittari rikki?

juhes:
Lämmitin on 2470. Tämä viimeinen kuva on lokerikosta kuskinpenkin vieressä. Hupiakulta lähtevät piuhat menevät tuosta ohi moottoritilaa kohti. Tuossa on nippu mysteeripiuhoja, jotka ei luultavasti liity asunto osaan?!


juhes:
Jännitemittarikin toimii, mutta tuo batterie kytkin on keskiasennossa. Auto on töpselissä tuossa kuvassa. Batterie 1 näyttää autonakun jännitteen ja batterie 2 asennossa ei mitään, jos ei ole töpselissä. 230v virrassa ollessa näyttää tuon akkumatin jännitteen, joka lakee sitämukaa kun laittaa valoja päälle..

Mitä tuosta lüfter kytkimestä pitäisi tapahtua? Siitä ei lähde nyt piuhoja minnekkään. Niin ja mikäs merkitys tuolla keskimmäisellä keinukytkimellä on? Siinä ei lue mitään. Akkumatin kyljessäkin on tuollainen vipukytkin, joka ei ilmeisesti siihen alumperin kuulu??

mjo33400:

--- Lainaus käyttäjältä: juhes - 25.09.2014     kello on 21:28 ---Jännitemittarikin toimii, mutta tuo batterie kytkin on keskiasennossa. Auto on töpselissä tuossa kuvassa. Batterie 1 näyttää autonakun jännitteen ja batterie 2 asennossa ei mitään, jos ei ole töpselissä. 230v virrassa ollessa näyttää tuon akkumatin jännitteen, joka lakee sitämukaa kun laittaa valoja päälle..

--- Lainaus päättyy ---

Batteri 1 on auton akku ja Batteri 2 on hupiakku. Miten matti-laturi voi näyttää jännitettä jos hupiakku on poissa. Vai onko laturi kytketty auton akkuun?

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View