Tekniikkakeskustelut > 12 voltin järjestelmä

Akkujen latautuminen

<< < (3/6) > >>

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: consultti - 12.08.2014     kello on 21:28 ---Nyt ovat akut täynnä. Virran ollessa pois ajoakun purkaus on 0,33 A, olisiko radion ylläpitovirta + ajotietokonevirta noin suuri?

--- Lainaus päättyy ---

Mitenkäs mittasit? Esim. Voortilla virtaa lähtee 0,5A, hetken. Kun vehje tulee siihen tulokseen, että matka on päättynyt, kaikki katkeaa...

consultti:
Mittasin Bilteman hyvätasoisella yleismittarilla irroittamalla miinuskaapelin linkkuliitimen akun navasta. Kyllä kai radio ottaa stand up virtansa. Ajotietokone voinee kai tyystin sammua, nestekidenäyttö tarvinnee hieman virtaa.

brunberg:
Kokeile nyt niin, että laitat sen virranmittauksen päälle ja oottelet vaikka vartin miten käy, jos vartin päästäkin menee virtaa samaan tahtiin niin sulakkeita yksi kerrallaan irti(esim. tuossa omassa BMW-merkkisessä vehkeessä menee 16min kun kaikki sammuu).

Mitenhän se kortilla ollut ruuvi vaikuttaa? Pystytkö laittamaan kuvan kortin vauriosta niin näkisi missä kunnossa foliot ovat? Jos vika ei ole isompi niin sen kolvaa kuntoon kuka vaan.

consultti:
Teen mittaukset kun ehdin.
Ruuvi oli pohjan ja piirilevyn välissä, en huomaa vikaa.
En saa picasalla pienennettyä kuvaa, että suostuisi lähettämään.

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: consultti - 13.08.2014     kello on 07:49 ---En saa picasalla pienennettyä kuvaa, että suostuisi lähettämään.

--- Lainaus päättyy ---

Kun kirjoittaa, niin tuossa yläpuolella lukee  'Lisää kuva pudottamalla se tähän'. Voit 'raahata' siihen kuvan suorann kuvakirjastosta. Aika iso kulkee. Jos se kuva kuitenkin on niin ISO, ettei suostu liikkumaan, niin Wintoosassa on esim. Paint, jolla kokoa voi muuttaa  helposti.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View