Matkailukeskustelut > Matkailu ulkomailla
Matkareittien suunnittelusta
Oulaa:
--- Lainaus käyttäjältä: Alan - 8.09.2014 kello on 14:41 ---Hanki hyvä leirintäalueopas. Vaikka ADAC tai Campingführer. On tiedot aukioloajoista.
Ehkä joku tämän vuoden reissunsa jo tehnyt myisi sulle tuoreen oppaansa edullisesti? Ite en hankkinut tänä vuonna.
--- Lainaus päättyy ---
kyllähän leirialueet löytää myös netistä hyvin
tarkoitin vain että tarkkana saa olla onko paikka auki näin syksyllä vielä
tuo nyt olisi kiva kun saisi Nokia Heren toimimaan että puhelin löytää nuo reitit mitä peeceellä tekee
Alan:
Kieltämättä löytää. Noissa kirjoissa on silti yhä puolensa, suunnittelu on helppoa.
Netti ei ole kaikkialla käytettävissä, mutta esim. ACSI -kännykkäsovellus toimii offline ja on hyvä. Samoin toki ACSI -kirjatkin, jos on hankkinut low season cardin.
"Masi":
Suunnitelmat tehdään milloin miltäkin pohjalta. Esimerkiksi seuraava kesämatka on suunniteltu jo pääpiirteiltään , mutta ei tiedetä minne päin ranskaa joudutaan. Se selviää sitten kun tulee ensi vuoden Tour de France opaskirja kioskeihin.
Ja kun se saadaan eteen niin kartat myös esiin. Siitä tehdään pohja eli muutama kunnon nousu pätkä menee pakolliseksi ja loppu sitten sen seutukunnan muut kiinnostavat kohteet jotka kaivetaan esiin niin kartoista kuin netistäkin. Ja sen jälkeen tomppa laskee erilaisia reittejä jotka tarkastetaan paperikartasta.
Eli kaiken näköistä on suunnittelussa mukana. Mutta yöpymiset on yöpymisiä eikä niitä lyödä lukkoon milloin ja missä, vaan menään sen mukaan kuinka matka joutuu.
Alan:
Jos ensi kesän brittireissu ei vaihdu rakennustöihin joudun vähän tarkemman suunnittelun tekemään.
Kohdealue kun on Lontoota ja Birminghamin keskustaa lukuunottamatta täysin uusi, samoin leirintäaluepolitii kka ja liikenne, lisämausteena vasemmalla ajaminen. Ei viitti lähteä vain ihmettelemään; mieluummin tietää heti, mitä tekee.
Hauho:
Vaikka en uskokaan että jotakin henkilöä kiinnostaisi meidän tapamme matkailla niin kirjoitan kuitenkin yhden tavan.
Meillä suunnitelma on tehty Helsingistä/Naantalista/Turusta seuraavaan lauttasatamaan ja päätetty suunnilleen matkan kestoaika 3 - 7 viikkoa.
Sitten kun laivasta pääsee ulos on tie auki, mutta ei muuta ajatella kuin suunnilleen tuonne yöksi. Näin ne viikot kuluvat päivittäin.
Päivittäiset pysähdykset syntyvät eka ajotunnin aikana, käydään jo tutuissa kohteissa ja mietitään mistä muusta ollaan kiinnostuneita.
Pakkotahtinen ennakkosuunnittelu ei missään nimessä sovi meille - parempi on tutkia ihan itse.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta