Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone

Kantaaottava kannanotto

<< < (13/17) > >>

Kaija:

--- Lainaus käyttäjältä: Hutikuti -  2.07.2014     kello on 11:51 ---Eikös se olisi sinun ollut vaarattomampaa mennä sinne saunaan niiden hömöjen kanssa :laugh:

--- Lainaus päättyy ---

Mä ehdotin kyllä Pasille, että oltais jaettu miesten ja naisten saunavuorot niin, että mä olisin saanut sen söpöliinin kaveriksi...  :P

Hutikuti:

--- Lainaus käyttäjältä: Kaija -  2.07.2014     kello on 12:00 ---Mä ehdotin kyllä Pasille, että oltais jaettu miesten ja naisten saunavuorot niin, että mä olisin saanut sen söpöliinin kaveriksi...  :P

--- Lainaus päättyy ---
Eipä se olisi kuitenkaan hyvän päälle mitään ymmärtänyt. Mutta jos niitäkin on "kaksineuvoisia"jos :-\

kimi:
Paljonhan tässäkin asiassa on mukana yhteiskunnan muuttuminen hyvin lyhyessä ajassa.
Ensimmäiset pakolaiset tuli -70 luvulla ja vasta -90 luvulla määrä kasvoi  niin että se oli yleisemmin tuttu ilmiö.
Suomessa naispappeus hyväksyttiin v. 1986 Lutherilaisessa kirkossa ja muissa maassamme toimivissauskonnois sa käsitettä ei tunneta.
Homoseksuaaliset teot oli laittomia vuoteen 1971 ja luokiteltiin sairaudeksi vielä vuoteen 1981 asti. 

Ei maailmaa voi muuttaa lyhyessä ajassa ja olettaa kaikkien hyväksyvän muutoksia.
Minua ei homoparit häiritse mutta, adoptio-oikeuden myöntäminen on kyllä hyvin lähellä rajaa siitä mitä en hyväksy.


--- Lainaus käyttäjältä: Kaija -  2.07.2014     kello on 10:20 ---Siihen adoptio-oikeuteen mäkin vedän rajan  :-X


--- Lainaus päättyy ---

Tuossa adoptioasiassa lapsi asetetaan tieten tahtoen poikkeavaan asemaan.Muut lapset pääosin varmasti suhtautuu asiaan lasten luontevalla tavalla suhtautua erilaisiin asioihin mutta, tilanne tässä voi hyvinkin äkkiä muuttua jos toisten lasten vanhemmat ei hyväksy asiaa. Onko oikein asettaa lapsia tieten tahtoen asemaan joka ei ole yhteiskunnassa yleisesti hyväksytty, toisaalta jos kukaan ei sitä tee niin asia ei muutu pitkään aikaan. Annetaanko asiassa oman edun ohittaa lapsen etu.


--- Lainaus käyttäjältä: Kaija -  2.07.2014     kello on 10:20 ---
Mutta ei kai kukaan tosissaan rinnasta homoja ja pedofiilejä tai muita seksirikollisia?
Ne on oikeesti ihan samalla lailla tuntevia ihmisiä kuin me heterotkin. Äkkiähän se on se mielikuva, että niiden ajatuksissa on vain seksi, mutta kyllä ne samalla lailla ihastuu ja rakastuu kuin me muutkin. Sen kumppanin löytäminen vaan on hiukan vaikeempaa; yritäpäs kuppilassa iskeä väärä mies, niin on silmä mustana!


--- Lainaus päättyy ---


Tuo em koskee kaikkia ajattelevia yksilöitä suuntautumisesta huolimatta. Ero noissa on mielestäni se että, yhdessäolon pitää perustua kahden tai useamman aikuisen täysijärkisen ihmisen yhteisymmärrykseen, kaikki muu on väärää.  Adoptio tai muulla tavalla hankittu lapsi asetetaan tieten tahtoen asemaan joka poikkeaa "normaalista". 

tsahkali:
Kyllä on melkoisia paskanjauhajia tälläkin palstalla!   >:D   Jos biologia perustuu vaan johonkin satukirjaan, voisi mennä muualle.

kimi:

--- Lainaus käyttäjältä: tsahkali -  2.07.2014     kello on 14:24 ---Kyllä on melkoisia paskanjauhajia tälläkin palstalla!   >:D   Jos biologia perustuu vaan johonkin satukirjaan, voisi mennä muualle.

--- Lainaus päättyy ---

Niin ja ?

Tietämättä mihin ja kehen viittaat, kommenttisi on ala-arvoinen ja poikkeaa räikeästi muuten asiallisesta keskustelusta.

Kyse ei ole biologiasta tai uskonnosta, vaan asiasta joka poikkeaa pitkälti siitä mitä monelle on iskostunut ja mihin monen kasvatus ja yhteiskuntakatsomus perustuu.

Kotiolot homoperheen lapsilla voi olla loistavat ja monesti varmasti paremmat kun normiperheen, kuitenkin tilanne on se että, suuri osa ympäröivästä maailmasta ei asiaa hyväksy.

Sekaliitoissa syntyneillä lapsilla on ollut samoja ongelmia ja itse asiassa ongelmat on isompia näissä kun jos molemmilla vanhemmilla on sama etninen tausta. Tämä ei varsinaisesti kuulu tähän keskusteluun mutta, todellista tietoa ongelmista löytyy näistä ryhmistä ja ongelmitta tuskin homoparien lasten kasvatus ja kasvaminen tulee sujumaan.

Noh, muutaman kymmenen vuoden päästä tilanne on luultavasti ihan eri ja yhteiskunta on muuttunut nin paljon että, ihmetellään miten tällaista asiaa voitiin vielä 2000 luvulla käsitellä.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View