rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.

Kirjoittaja Aihe: Kantaaottava kannanotto  (Luettu 14686 kertaa)

*****
  • Kaikkien Kaveri
  • Viimeksi paikalla:13.07.2020 kello on 20:31
    • www.lintukuvia.net
Vs: Kantaaottava kannanotto
« Vastaus #60 : 2.07.2014 kello on 12:00 »
Eikös se olisi sinun ollut vaarattomampaa mennä sinne saunaan niiden hömöjen kanssa :laugh:

Mä ehdotin kyllä Pasille, että oltais jaettu miesten ja naisten saunavuorot niin, että mä olisin saanut sen söpöliinin kaveriksi...  :P

*****
  • Karavaanari
  • Viimeksi paikalla:28.10.2025 kello on 20:10
Vs: Kantaaottava kannanotto
« Vastaus #61 : 2.07.2014 kello on 12:07 »
Mä ehdotin kyllä Pasille, että oltais jaettu miesten ja naisten saunavuorot niin, että mä olisin saanut sen söpöliinin kaveriksi...  :P
Eipä se olisi kuitenkaan hyvän päälle mitään ymmärtänyt. Mutta jos niitäkin on "kaksineuvoisia"jos :-\

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla: 8.08.2025 kello on 20:21
Vs: Kantaaottava kannanotto
« Vastaus #62 : 2.07.2014 kello on 13:00 »
Paljonhan tässäkin asiassa on mukana yhteiskunnan muuttuminen hyvin lyhyessä ajassa.
Ensimmäiset pakolaiset tuli -70 luvulla ja vasta -90 luvulla määrä kasvoi  niin että se oli yleisemmin tuttu ilmiö.
Suomessa naispappeus hyväksyttiin v. 1986 Lutherilaisessa kirkossa ja muissa maassamme toimivissauskonnois sa käsitettä ei tunneta.
Homoseksuaaliset teot oli laittomia vuoteen 1971 ja luokiteltiin sairaudeksi vielä vuoteen 1981 asti. 

Ei maailmaa voi muuttaa lyhyessä ajassa ja olettaa kaikkien hyväksyvän muutoksia.
Minua ei homoparit häiritse mutta, adoptio-oikeuden myöntäminen on kyllä hyvin lähellä rajaa siitä mitä en hyväksy.

Siihen adoptio-oikeuteen mäkin vedän rajan  :-X


Tuossa adoptioasiassa lapsi asetetaan tieten tahtoen poikkeavaan asemaan.Muut lapset pääosin varmasti suhtautuu asiaan lasten luontevalla tavalla suhtautua erilaisiin asioihin mutta, tilanne tässä voi hyvinkin äkkiä muuttua jos toisten lasten vanhemmat ei hyväksy asiaa. Onko oikein asettaa lapsia tieten tahtoen asemaan joka ei ole yhteiskunnassa yleisesti hyväksytty, toisaalta jos kukaan ei sitä tee niin asia ei muutu pitkään aikaan. Annetaanko asiassa oman edun ohittaa lapsen etu.


Mutta ei kai kukaan tosissaan rinnasta homoja ja pedofiilejä tai muita seksirikollisia?
Ne on oikeesti ihan samalla lailla tuntevia ihmisiä kuin me heterotkin. Äkkiähän se on se mielikuva, että niiden ajatuksissa on vain seksi, mutta kyllä ne samalla lailla ihastuu ja rakastuu kuin me muutkin. Sen kumppanin löytäminen vaan on hiukan vaikeempaa; yritäpäs kuppilassa iskeä väärä mies, niin on silmä mustana!



Tuo em koskee kaikkia ajattelevia yksilöitä suuntautumisesta huolimatta. Ero noissa on mielestäni se että, yhdessäolon pitää perustua kahden tai useamman aikuisen täysijärkisen ihmisen yhteisymmärrykseen, kaikki muu on väärää.  Adoptio tai muulla tavalla hankittu lapsi asetetaan tieten tahtoen asemaan joka poikkeaa "normaalista". 

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 21:25
Vs: Kantaaottava kannanotto
« Vastaus #63 : 2.07.2014 kello on 14:24 »
Kyllä on melkoisia paskanjauhajia tälläkin palstalla!   >:D   Jos biologia perustuu vaan johonkin satukirjaan, voisi mennä muualle.

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla: 8.08.2025 kello on 20:21
Vs: Kantaaottava kannanotto
« Vastaus #64 : 2.07.2014 kello on 14:58 »
Kyllä on melkoisia paskanjauhajia tälläkin palstalla!   >:D   Jos biologia perustuu vaan johonkin satukirjaan, voisi mennä muualle.

Niin ja ?

Tietämättä mihin ja kehen viittaat, kommenttisi on ala-arvoinen ja poikkeaa räikeästi muuten asiallisesta keskustelusta.

Kyse ei ole biologiasta tai uskonnosta, vaan asiasta joka poikkeaa pitkälti siitä mitä monelle on iskostunut ja mihin monen kasvatus ja yhteiskuntakatsomus perustuu.

Kotiolot homoperheen lapsilla voi olla loistavat ja monesti varmasti paremmat kun normiperheen, kuitenkin tilanne on se että, suuri osa ympäröivästä maailmasta ei asiaa hyväksy.

Sekaliitoissa syntyneillä lapsilla on ollut samoja ongelmia ja itse asiassa ongelmat on isompia näissä kun jos molemmilla vanhemmilla on sama etninen tausta. Tämä ei varsinaisesti kuulu tähän keskusteluun mutta, todellista tietoa ongelmista löytyy näistä ryhmistä ja ongelmitta tuskin homoparien lasten kasvatus ja kasvaminen tulee sujumaan.

Noh, muutaman kymmenen vuoden päästä tilanne on luultavasti ihan eri ja yhteiskunta on muuttunut nin paljon että, ihmetellään miten tällaista asiaa voitiin vielä 2000 luvulla käsitellä.


  • Vieras
  • Vs: Kantaaottava kannanotto
    « Vastaus #65 : 2.07.2014 kello on 15:11 »
    Tyttären luokalla on tyttö, jolla on kotona äiti ja toinen nainen, taitaa lapset puhua jopa kahdesta äidistä.
    Tytöllä on myös isä, jolla ihan normaali eronneen pariskunnan tapaamisrytmi tytön kanssa.
    Tytön suhtautumisestä tähän järjestelyyn en tiedä, mutta oma tytär ainakin puhuu asiasta ihan jokapäiväisenä asiana, eli lapset kyllä nielee tämmöiset asiat helposti, toisin kuin me vanhemmat ehkä vähän hitaammin.

    Muistan myös tilanteen, jossa nauroin aivan katketakseni (naama peruslukemilla), kun eräällä ostarilla tytär (taisi olla n.5v.) katseli paria tummaihoista poikaa tarkasti jonkin aikaa ja yhtäkkiä tokaisi mulle kovaan ääneen, "isä, mä en tykkää ruotsalaisista"  ;D
    Nyt tyttären luokalla on myös tummaihoinen poika, niin suhtautuminen häneen on aivan kuten muihinkin poikiin.

    Kehitys kehittyy...

    *****
    • Kaikkien kaveri Sr.
    • Viimeksi paikalla:26.08.2025 kello on 06:06
    Vs: Kantaaottava kannanotto
    « Vastaus #66 : 2.07.2014 kello on 16:21 »
    Voisin lähteä mukaan. Mutta enemmänhän tuo olisi äijäasian esilletuomista.

    En vaan ymmärrä vastakkainasettelua, kun sellaista ei pitäisi olla lainkaan. Heterot on heteroita, eikä homot ole meiltä oikeuksia pois viemässä.

    Teukalle ja muille lukemista, jos ei ole tuttu tai on päässyt unohtumaan: http://www.erajaryyppays.com
    Mahtava linkki  Thumb ^-^ Joo, olis se kuvaamani marssi jo hieman liikaa äijä touhua joten vedetään hiukan käsijarrua päälle.

    *****
    • Kaikkien kaveri Sr.
    • Viimeksi paikalla:21.06.2021 kello on 20:40
    • Kun filetillä fileoi Fiiliksessä,tulee hyvä fiilis
    Vs: Kantaaottava kannanotto
    « Vastaus #67 : 2.07.2014 kello on 16:39 »
    Suattaaha se olla sillaekii,mutta voep se olla tuas toisellakkii !! ;D

    *****
    • Kalustoon kuuluva
    • Viimeksi paikalla: 1.12.2025 kello on 17:38
    • Kabe, nuperoauto, sillä mennään nyt.
    Vs: Kantaaottava kannanotto
    « Vastaus #68 : 2.07.2014 kello on 19:20 »
    Tähän sairaaksi menneeseen sukupuolikeskustelu un liittyen: eikö teistä kukaan kiinnittänyt huomiota tämän mekkoon pukeutuvan viisuvoittajan puhutteluun? Ei hän ole parrakas nainen. Hän on mekkoon pukeutuva mies, eikä siitä miksikään muutu. Ja olkoot, niitähän on ollut aina, ja heillä on lupa olla sellaisia. Mutta parrakkaaksi naiseksi sanominen on yhtä sairasta kuin miespuolisen kutsuminen äidiksi tai naispuolisen kutsuminen isäksi. Ei minustakaan tule mustaa valkoista, vaikka kuinka haluaisin olla musta.

    Se oli aivan oikeasti hyvä esitys, kun kuunteli silmät kiinni. Sehän on sama minkä kappaleen hän lauloi, olisi voittanut kuitenkin, kun alan immeiset äänesti. Oliko se Tähdet tähdet ohjelma mikä tuli Suomessa, Sillanpää voitti samalla perusteella. Entäs Tanssii tähtien kanssa, olihan se selvää kuka saa eniten ääniä.  ::)

    *****
    • Kaikkien kaveri Sr.
    • Viimeksi paikalla:tänään kello 15:44
    Vs: Kantaaottava kannanotto
    « Vastaus #69 : 2.07.2014 kello on 19:25 »
    Mutta parrakkaaksi naiseksi sanominen on yhtä sairasta kuin miespuolisen kutsuminen äidiksi tai naispuolisen kutsuminen isäksi. Ei minustakaan tule mustaa valkoista, vaikka kuinka haluaisin olla musta.

     Entäs kun teinityttöä sanotaan isä, mummun tai jopa papan näköiseksi tai teinipoikaa vastaavasti äidin, mummun tai papan näköiseksi. Ehkä hyväksyy että tyttöä sanoo äidin näköiseksi ja poikaa isän näköiseksi, no ehkä vähän hammasta purren.

    *****
    • Kalustoon kuuluva
    • Viimeksi paikalla: 5.01.2022 kello on 12:17
    Vs: Kantaaottava kannanotto
    « Vastaus #70 : 2.07.2014 kello on 19:34 »
    En ota kantaa puolesta enkä vastaan...

    *****
    • Kalustoon kuuluva
    • Viimeksi paikalla:tänään kello 21:33
    • Nuperokuljin, 2h+keittiö. Tonttina Suomi.
    Vs: Kantaaottava kannanotto
    « Vastaus #71 : 2.07.2014 kello on 20:39 »
    En ota kantaa puolesta enkä vastaan...

    .....vaan pikemminkin päinvastoin.  :D

    *****
    • Kalustoon kuuluva
    • Viimeksi paikalla: 5.01.2022 kello on 12:17
    Vs: Kantaaottava kannanotto
    « Vastaus #72 : 2.07.2014 kello on 20:41 »
    .....vaan pikemminkin päinvastoin.  :D
    Täytyy olla vaan hiljaa nyt vaikka päässä pyörii vaikka mitä ;) :D

    *****
    • Kalustoon kuuluva
    • Viimeksi paikalla:29.11.2025 kello on 13:06
    • Kulkija
    Vs: Kantaaottava kannanotto
    « Vastaus #73 : 2.07.2014 kello on 21:05 »
    Jokaisella on oikeus pitää nämä asiat ominaan, eivät kuulu muille !!!

    *****
    • Kalustoon kuuluva
    • Viimeksi paikalla:15.05.2024 kello on 17:28
    Vs: Kantaaottava kannanotto
    « Vastaus #74 : 2.07.2014 kello on 21:20 »
    Alanin kans samaa mieltä taas  Thumb
    jokaisella saa olla oma mielipide
    eihän kaikki tykkää kaikista
    onneksi meillä on omiin mileipiteisiin sananvapaus
    vai kuinka toi nyt oikein menikään  :)