Tekniikkakeskustelut > Projektit
pakettiautosta retkeilyauto? vinkkejä haaveilijalle?
vaanari61:
http://www.nettikaravaani.com/kaikki/kaikki/matkailuauto?id_travel_truck_typ e=53&pfrom=10000&pto=30000
Kympillä pääsee jo valitsemaan ja viidellätoista saa jo nuorta/huoletonta vähän ajettua eikä tarvi enempiä katsastuskonttorin kanssa asioita "puida" . . .
Ajokilometrejä noissa "peltikuorijaisissa" on vähän verrattuna käytettyihin samanikäisiin pakuaihioihin . . .
Pitää olla aikaa, lämmin tila, hyvät työkalut monenlaiseen työskentelyyn, ammattitaitoa "moneen" jne, jne . . .
Onnea mahdolliselle projektille . . .
Duster:
--- Lainaus käyttäjältä: susanne - 21.06.2014 kello on 18:13 ---Elikkä on ollut jo jonkin aikaa haaveissa tehdä pakettiautosta ns. retkeilyauto. Nyt kun oon katsellut sitten nettisivuilta ohjeita, tuntuu, että aika huteralla pohjalla mennään. Itseltä ei löydy minkäänlaista kokemusta rakentamisesta tai matkailuautoilemise sta. Osaisitteko vastata muutamiin kysymyksiini? Vai onko tällainen projekti millään tavalla kannattavaa aloittaa?
Ensinnäkin pakettiautosta; Minkälainen paku olisi paras tähän tarkoitukseen? Tietenkin mahdollisimman suuri tavaratila, mutta miten esim ohjaamon penkit, jossain luki että kaksi penkkiä on vain hyvä? Entä millä vaivalla ohjaamon ja tavaratilan välisen seinän saa purettua?
Miten kannattaa eristää? Entä lämmitys? Miten autoon saa sähköt? Jotkin akut tms. ja voiko niitä itse asentaa? Entä vesi? Tai wc? Tietenkään pakun tavaratilaan ei ihmeitä mahdu, mutta miten kaikki nämä käytännössä onnistuisivat?
Ja jos joku on tällaista tehnyt, niin kuinka halvalla tästä selviää? Budjetti olisi tarkoitus pitää mahdollisimman alhaisena, jos tähän hommaan ryhdyn. Pakun ostaisin käytettynä. Mietin lähinnä kohoaako hinta ja työmäärä kuinka suureksi... :o
Suuri kiitos kaikille jotka osaatte auttaa edes vähäsen! Thumb :D
--- Lainaus päättyy ---
Lihavointi/alleviivaus lainaajan
Sanoisinko nätisti; jollei omista paikkaa missä tehdä (ulkona hieman liiankin haasteellista, kerrostalon P-paikalla en tekisi) ei kannata aloittaa, vuokratilat = lisää kustannuksia. Jollet koskaan ole mitään rakentanut, en suosittele aloittamaan vaikeimmasta. Suosittelen hankkimaan valmiin retkeilyauton jos sellaisen haluaa, voihan sitä sitten tuunailla oman maun mukaiseksi
88k5:
Aika hankalaa on enää ruveta pakusta (N1) -> matkailuautoksi (M1) muuttamaan, siis laillisesti. Luvattomasti voi tehdä mitä vaan.. kummastakohan tässä oli alkujaan kysymys?
Verollinen tai verovapaa matkailuauto - jos verottomuuden ehdot ei täyty, voi jälkiveroseuraamus olla autoveron osalta, ja vuotuinen ajoneuvovero pompata pakun maksuista hlöauton maksuihin..
Tästä voi lukasta..
sipu:
Jos et ole ennen rakentanut mitään
niin neuvoisin
että vukraa ensin as.auto
vaikka kahdeksi viikkoa
saat tuntumaa sen ajettavuudesta
kuin muistakin ominaisuuksista Thumb
myöskin tuossa ajassa
saat jo kivasti huomattua
mitä haluat autossasi olevan :)
ja ennen kaikkea onko se sittenkään se sun juttu
ettet ala rakentamaan ja rahojasi haaskaamaan selaseen
josta sitten et pidäkkään
ja vuokra-autoja löytyy ainakin Tori.fi
onhan noita muitakin paikkoja joista löyty varmaankin Thumb Thumb
kun ei me kaikki olla karavaanareita :-[
vaan toiset on jopa noita
vesillä paremmin viihtyviä
kuten veneimmeisiä ns. :)
Turhan Höpöttäjä:
--- Lainaus käyttäjältä: Duster - 24.06.2014 kello on 11:12 --- Suosittelen hankkimaan valmiin retkeilyauton jos sellaisen haluaa, voihan sitä sitten tuunailla oman maun mukaiseksi
--- Lainaus päättyy ---
Aivan, tuntuisi järkevimmältä vaihtoehdolta. Thumb
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta