Tekniikkakeskustelut > Jääkaapit

Jääkaappi akulla ja kaasulla yhtäaikaa

<< < (8/9) > >>

Tomppeli:
Ihan mielenkiintoista keskustelua on syntynyt tästäkin aiheesta. Mutta se minulle on jääny epäselväksi että mitä pahaa voi tapahtua kaksoiskäytöllä? En tunne jääkaappien tekniikkaa niin hyvin ja mielikuvituskin rajallinen.
Jos joku joka tietää kertois faktaa.

tsahkali:
Kellään mitään faktaa ole...  Meinaavat vaan, että syttyy palamaan, kun lämpee liikaa.

Rölli:
mielestäni ainut vaara on sähkövastuksen tuhoutuminen liiasta lämmöstä, jääkaapin takaosa on tuuletettu niin hyvin ettei se kuumene palovaaralliseksi 100W:n lisäteholla..

K.E.V:
Mulla on 12v teho 170w ja 220v teho 190w.
Ei noita kai ole tarkoitettu yhtä aikaa käytettäväksi.

vaanari61:

--- Lainaus käyttäjältä: Tomppeli - 11.06.2014     kello on 22:38 ---Ihan mielenkiintoista keskustelua on syntynyt tästäkin aiheesta. Mutta se minulle on jääny epäselväksi että mitä pahaa voi tapahtua kaksoiskäytöllä? En tunne jääkaappien tekniikkaa niin hyvin ja mielikuvituskin rajallinen.
Jos joku joka tietää kertois faktaa.

--- Lainaus päättyy ---


Jokaisella aineella on maksimi käyttölämpötila, puhtaalla ammoniakilla se on sadan asteen alapuolella, mikä on vedyn ? mikä mikä on ammoniakkiveden ? mikä on noiden seoksen maksimilämpötila ?

Mikä on paineen nousu / lämpöaste ?

Voidaan ajatella että ollaan äkkiä pommin kanssa tekemisissä kun yhtenä osapuolena on vety ?

Vaikkakin yhditetyt aineet voi reakoida toisinkin päin mutta miksi varoitetaan kaksoiskäytöstä ?

Todennäköisesti sen takia että lämmön nousua seuraa paineen nousu ja sitä seuraa räjähdysvaara.

Tutkitaan asiaa myöhemmin . . .

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View