Tekniikkakeskustelut > Vetoautot

Yleistä keskustelua autojen huoltamisesta/huollattamisesta

(1/10) > >>

JJJ:
Avasin uuden aiheen koska en löytänyt muuta kuin "traktoreille" keskittyneen huoltoaiheen.

Useamman eri rottosen omistajana olen alkanut kiinnittää entistä enemmän  huomiota siihen mitä noiden kotteroiden huoltaminen maksaa ja missä se kannattaa teettää. Tietenkin näppäräsormiset joilla on paikka ja aikaa voivat huollot tehdä itsekin. Uudemmissa autoissa vaan tarvitaan kaikenmaailman spesiaalityökalua ja testeriä jotta homman saisi tehtyä kunnolla. Päivät kun noiden romujen kanssa touhuu niin ei kyllä riitä intoa alkaa ylimääräistä ropata.
Tässä on kovasti ollut Vokkeloa huollettua ja huomannut että kyseisen merkin takuuehdot ovat kamalat ja huoltohinnat hävyttömän korkeat. Vaikka auto ei kuulu mihinkään premium-ryhmään niin mersut ja volvot ovat paljon halvempia huoltaa. Kustannukset ovat olleet n. 400€/10 000 km.
Omana mielipiteenä on ettei tämän merkin autoa kannata edes ostaa.

Möhkön tilanne taas on, että kun toukokuussa syttyy huoltovalo 2000 km service ja soitat merkkihuoltoon niin toivottavat juhannuksen jälkeen tervetulleeksi ja kehoittavat kysymään josko Turusta tai Tampereelta löytyisi aika nopeammin. En viitsinyt edes soittaa koska +2000 € huolto on seuraavaksi edessä ja anomalla pitää aikoja kysellä. Eipä siinä merkkihuoltoon kun pääsee niin palvelu on kyllä laskunkin odottamalla tasolla. Jonot ovat vain mahdottomia.
Hypätään seuraavaan aiheeseen, eli hermot meni (vaikka ne kuulemma leikattu kitarisojen yhteydessä pois -70 luvulla) ja netti käyttöön. Soitin seuraavaan firmaan http://www.carmus.ee/ eilen ja toivottivat tervetulleeksi jo keskiviikkona. Huoltoon on merkitty ajaksi 8,5 h ja paikanpäälle pääsen vasta n. klo 10.30. Lupasivat sen kuitenkin tehdä päivässä joten klo 22.30 lautalla takaisin Helsinkiin. Noudattavat virallista huolto-ohjelmaa mutta hinta on tonnin halvempi kuin täällä.
Matkalippurahat saan takaisin jo kaljan tuonnilla. Ainoa vaiva on tuo 2 h/ sivu laivassa istuminen.
Mitenkäs muut, oletteko miettineet auton huollattamista Viron puolella ? Periaatteessahan merkkiliikkeissä voi suorittaa takuuajan huollotkin. Ei pitäisi olla takuunasioiden suhteen kenelläkään mitään sanomista.
Taidan itse siirtää kaikki kotteroni etelä-helsinkiläisten huollettavaksi.

K.E.V:
VW.t hesassa hoitelee
http://aallonauto.com/
Heillä ihan pc yhteydet tehtaalle.

Weicco:
Mersut huoltaa Viron "veho" Silberauto. Hinta noin 1/2 Vehon hinnasta ja ajan saa nopeasti.

JeanS:
Ford:in merkkihuoltoihin olin tyytyväinen. Hinta oli edullinen ja työnlaatukin oli hyvää.
Hyundain osalta tilanne olikin sitten ihan toinen. Olen onnistunnut löytämään vain toinen toistaan huonompia huoltopaikkoja. Esimerkkinä mainittakoon, että kerran autoa huollosta haettaessa se ei käynnistynnyt, koska se oli vissiin seissyt valot päällä päivän huollon pihassa ja akku oli tyhjä. Toisen kerran raitis ilmasuodattimen luukku oli jätetty auki ja puhaltimen ilmat karkasivat apukuskin jalkatilaan. Eräällä kerralla ajovalon umpiota oli naarmutettu huollon yhteydessä, oli varmaan haalarin taskusta työkalut raapineet.
Toisessa huollossa diagnosoitiin dieselpumpun vuoto väärin ja vaihdettiin vääräosa, jota odotin kaksiviikkoa. Kun sitten dieseliä vuotavalla autolla ajoin kolmannen kerran huoltoon, niin asentaja sanoi suoraan että eivät he osaa dieseleitä korjata.
Eräällä kerralla ajelin kuukauden vuokraautolla, kun olivat huollossa räjäyttäneet öljytynnyrin autonpäälle. Sisusta pesun ja ruostesuojauksen tarkastuksen sain voimakkaalla keskustelulla hoidettua (öljyä oli valunnut penkille, ja jokaikiseen rakoon mihin sitä vain voi mennä, kun katolta aletaan kaatamaan). Kyseinen huoltoliike yritti vielä peitellä jälkensä, eikä kertonnut vahingosta kun hain auton huollosta.

Mainittakoon vielä, että mikään näistä liikkeistä ei ole mitään nyrkkipajoja, vaan ihan valtuutettuja huoltoja.

Kaikkien toinen toistaan huonompien kokemusten ja kalliiden hintojen myötä olenkin päätynyt huoltamaan autoni ihan itse. Teetän vain tarvittaessa tietyt täsmätyöt jossain huollossa. Näin säästyy rahaa ja hermoja.

JJJ:
JeanS:n kanssa Fordien huoltojen osalta samaa mieltä. Muutenkin luotto kyseiseen merkkiin nousemassa koko ajan. Vanha sanonta "Ford ei ole auto eikä piika ihminen" ei pidä kyllä paikkaansa. Olen tässä kaikenmaailman merkkejä koko ajan vaihdellut ja oikein kaiholla muistelen Voortteja. Huollot ovat todellakin edullisia, alle puolet siitä mitä vokkeloon maksaa. Voisipa sanoa, että niin edullisia ettei Viron reissullakaan pääse säästöjä tekemään. Useiden muiden merkkien kohdalla on toinen tilanne. Montaa merkkia, kuten Hyundaita, myydään mahtavalla takuueduilla, mutta huollot kalliita, niihin ei saa aikaa ja kaikenlisäksi mitään ei saada korjattua.

KV:n vinkki aallon autosta ei ehkä minun vokkeloni kohdalla toimi koska kyseessä on taksiliikenteessä oleva auto ja siinä myyjäliikkeen, nimikkoasentajan ja helvetin huonojen takuuehtojen välillä on jonkinlainen symbioosi. Joitakin ei takuuseen meneviä asioita voi välillä saada takuuseen, sekä akuutissa tilanteessa välitön palvelu jos tilanne vaatii. Tämän edellytyksenä tietysti on sikahintaisten huoltojen maksaminen juuri siinä liikkeessä mistä auto on hankittu.

Weke, oletko käyttänyt autoasi tuolla huollossa ?

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View