Tekniikkakeskustelut > 12 voltin järjestelmä
Asunto-osan ilmastointi/invertteri sovitus
vaanari61:
--- Lainaus käyttäjältä: seppoko - 31.05.2014 kello on 23:24 ---Eikö tuo viimeinen lause kerro kaiken?
Tuo haihdutusperiaate EI ole toimiva. Se saattaa tiputtaa lämpötilaa jonkun asteen. Mutta samalla lisää kosteutta, joka estää ihon haihduttamasta lämpöä. Ja ilma tuntuu lämpöisemmältä.
--- Lainaus päättyy ---
http://www.reimo.com/fi/49502-ilmastointi_holiday_ii_12v/
Ei tuota ole vielä haudattu . . .
mike:
Kasteleppa pahvilaatikko kunnolla ja laita suoraan auringon paisteeseen ja laita lämpömittari alle hämmästyt!!
HiTec:
--- Lainaus käyttäjältä: mike - 9.06.2014 kello on 21:23 ---Kasteleppa pahvilaatikko kunnolla ja laita suoraan auringon paisteeseen ja laita lämpömittari alle hämmästyt!!
--- Lainaus päättyy ---
Etelän maissa hedelmäviljelmillä hedelmien pilaantuminen alkaa about välittömästi kun ne irtoaa puusta => jäähdytys on ihan must! Vaan jossain ne hetelmät pitää säilyttää poiminnan ja kylmäautolla tehtävän pois kuljetuksen välillä, mutta plantaasilla ei ole sähköä :-X Hautaavat ne hedelmät sitten hiilikasan alle, joka kastellaan vedellä => hiilessä on hirveä pinta-ala ja auringossa vesi haihtuessaan jäähdyttää kasan keskustaa sopivasti jokusen asteen, jotta hedelmät säilyvät hyvinä noutajaansa saakka Thumb
Oulaa:
--- Lainaus käyttäjältä: HiTec - 9.06.2014 kello on 10:32 ---Nope, kumpikaan ei käy. sillä nuo mittaa vaihtovirtaa (AC Current) ja sä tarttet tasavirtamittarin (DC current) :-X
Esim tämä sen sijaan voisi jo hyvinkin toimia Thumb
(Kuva piiloitettu, klikkaa tätä niin näet kuvan.)
--- Lainaus päättyy ---
no sehän piti tilata ropsauttaa kun nyt älysin kanskoulupohjalta mistä on kyse
Oulaa:
nyt pihtivirtamittarill a mitattuna invertterin akkua ladataan 80-85 A vaikka ois kuinka paljon kierroksia
starttiakkuun ei mene kuin 5A
kun ilmastoiniti on komfortilla ja automaatilla ja pyydetään 23 astetta niin invertteriin menee 100-105A
akun napajännite on 13,1
lähtötilanteessa hupiakku oli ladattu täyteen automaattilaturin ledien mukaan
voi persetti vie ,eikö virta riitä vieläkään ,no siltä näyttäs :'(
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta