Tekniikkakeskustelut > Kori ja alusta
Renkaan venttiilin kireys?
88k5:
Sylkitesti - eikös se ole munamankeliajoista tuttu ;D
Joskus olen nähnyt (eräässä traktorissa) sisärenkaan metallisen venttiilinvarren (J.T tarkoittaa "tapillaan" näitä varsia - se putkiosa) olevan millin pari lyhyempi/sisäpuolen koneistus matalempi, jolloin venttiilin tappi on jäänyt vartta selvästi ulommas. Sitten kun korkin on kiertänyt kiinni tappi hivenen painui, ja vena vuoti .. vaihtamalla itse venttiili toiseen (varteen kierrettävä osa) homma korjaantui. Jostain syystä noissa "sisuskaluissa" on kokoeroa 1-2mm, että samassa venttiilivarressa venttiilitapin korkeus vaihtelee, jos osia irroittelee eri varsi/venttiilisarjoista.. eikat ne ole Alanilla ole vaihtunut..
Kyllähän voortissa on vakiona met. venttiilin varret..
Voi hyvinkin olla, että renkaassa on ruuvi tms. välillä vuotaa enemmän ja vähemmän - poismalla se sitten reilusti.. eiku rengas irti ja kylpyyn.. rengasliikkeessä vaikka.
pouhe:
Koskaan en ole kuullut rengasventtiilistä nimitystä venttiilivarsi, aina on puhuttu venttiilistä (myös Googlen kuvahaku), jonka sisään kierretään venttiilineula.
88k5:
Kerta se on ekakin :D
https://www.google.fi/search?q=metal+vs+rubber+valve+stems&es_sm=122&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=JdtxU9PwBqK4yQPgjoDABA&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1390&bih=953
https://www.google.fi/search?q=metal+vs+rubber+valve+stems&oq=metal+vs+rubber+valve+stems&aqs=chrome..69i57j69i60.12623j0j4&sourceid=chrome&es_sm=122&ie=UTF-8
https://www.google.fi/search?q=venttiili+metallivarret&oq=venttiili+metallivarret&aqs=chrome..69i57.15174j0j9&sourceid=chrome&es_sm=122&ie=UTF-8#q=venttiili+metalliset+varret
Alan:
Muisti palailee pätkittäin.
Vaihdoin keväällä vasemman takarenkaan eteen. Ja viime vuoden keväänä juuri kyseinen rengas tuli komean pultin lävistämäksi ja tyhjeni matkalla kaasutarkastukseen. Jyväscaravanin huono paikkaus voi olla hyvin tässä syynä, sillä viime vuonna en havainnut mitään vuotoa, jota löysälle jäänyt venttiili olisi toki heti aiheuttanut.
Vaan kokeilenpa sylki/saippuavesitestiä illemmalla.
Haapaniemen Paroni:
--- Lainaus käyttäjältä: Alan - 13.05.2014 kello on 12:34 ---Muisti palailee pätkittäin.
Vaihdoin keväällä vasemman takarenkaan eteen. Ja viime vuoden keväänä juuri kyseinen rengas tuli komean pultin lävistämäksi ja tyhjeni matkalla kaasutarkastukseen. Jyväscaravanin huono paikkaus voi olla hyvin tässä syynä, sillä viime vuonna en havainnut mitään vuotoa, jota löysälle jäänyt venttiili olisi toki heti aiheuttanut.
Vaan kokeilenpa sylki/saippuavesitestiä illemmalla.
--- Lainaus päättyy ---
Aja suoraan rengasliikkeeseen ;)
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta