Tekniikkakeskustelut > Truma

Multivent kytkennästä

<< < (2/4) > >>

sahurikake:
juups... varmaakin tehtäva toi -putkimiehen- käsikäyttö toteutus, eihän se tosiaankaan kylmää puhalla vaikka pannu on huililla, itsellä ajatus virhe, kiitokset kommenteista

putkimies:
   Itseasiassa alunperin mietin itsekin lämmittimen "orjana" toimimista, mutta toteutin sen noin.
 Minulla se kyllä kerran unohtui käyntiin seisonta -ajaksi ja tyhjensi hupiakun ;)
 Kuten
 sanottu, täysin kylmää sieltä ei tule lämmitin on kuitenkin aina kuuma, myös kesällä kun siellä on lämmin vesi, silloinkin kun sisätilan lämmitystarvetta ei ole.

 Välipuhallin on äänekäs, jos mahdollista se kannattaa sijoittaa kaapiston sokkeliin. jos haluaa että putken ulkopäästä tulee mahdollisimman "kuumaa" ilmaa on syytä kietoa truman pahviputken päälle lämpöeristykseksi solumuovia. Myös välipuhaltimen minä lämpöeristin solumuovilla, PAITSI sen moottoriosaa ei tietenkään SAA lämpöeristää, ettei moottori ylikuumene.
 Lämmittimeltä putkeen lähtee ilma noin 60 asteisena. Eristämättömässä putkessa ilma jäähtyy putken pintasäteilyn johdosta noin 10 astetta jokaista putken metriä kohti.
 Välipuhallin parantaa putken virtausnopeutta käydessään, ja sen johdosta ilma jäähtyy matkalla vähemmän, lämmöneristyksen johdosta vielä vähemmän. Eli jos haluaa putkesta ulos mahdollisimman kuumaa ulos niin silloin noin. ...toisaalta välipuhaltimen ollessa sammuksissa, putken virtausvastus on suurempi, ja putkesta tulee ulos alkuperäistä vähemmän.

Edit: Jos haluaa putkesta ulos vielä enemmän, jätä putken pää avoimeksi, ilman mitään suutinvarustetta.
 Ilmaputkea saa myös lämpöeristettynä: http://www.vapaa-aika.com/lammitys-ilmastointi/trumatic-lammittimet/trumatic-ilmaputket/eristetty-ilmaputki-65-85-mm-2m.html

putkimies:
 Vielä käytännössä koettua lisätietoa tähän.
  Erillisellä kytkimellä toimiva välipuhallin puhaltaa lämmintä vielä pitkäään, vaikka itse lämmitin termostaatin ohjaamana sammuu, tai lämmitin sammutetaan. Toki välipuhaltimen puhaltama ilma haalistuu pikkuhiljaa koko ajan, mutta kun kyseessä on 6002 lämmitin, ja sen vesisäiliö täynnä, niin lämmitin lämmittää jonkin verran välipuhaltimen puhaltamaa ilmaa.
 Kun lämmitin on pysähtynyt, muissa lämpöputkissa ilman virtaus kääntyy negatiiviseksi, eli suuttimissa tuntuu pienoista"imua".
 
  Kuten aiemmin kirjoitin, minulla puolidinette istuinratkaisu, ja asuntoauton ohjaamossa kääntyvät istuimet. Alunperin ohjaamo oli selvästi muuta asuinosaa kylmempi. Välipuhaltimen asennus toiseen ohjaamoon lämpöä vievään ilmaputkeen, ja putken lisäeristys poisti ohjaamon viileyden.

  Lisäys:  Ero aiempaan on niin suuri, ettei  talvellakaan tarvitse (lämpötilan näkökulmasta) ohjaamon ikkunoihin ulkopuolista peitettä laittaa.

mjh48:

--- Lainaus käyttäjältä: putkimies - 12.05.2014     kello on 12:07 --- Vielä käytännössä koettua lisätietoa tähän.
  Erillisellä kytkimellä toimiva välipuhallin puhaltaa lämmintä vielä pitkäään, vaikka itse lämmitin termostaatin ohjaamana sammuu, tai lämmitin sammutetaan. Toki välipuhaltimen puhaltama ilma haalistuu pikkuhiljaa koko ajan, mutta kun kyseessä on 6002 lämmitin, ja sen vesisäiliö täynnä, niin lämmitin lämmittää jonkin verran välipuhaltimen puhaltamaa ilmaa.
 Kun lämmitin on pysähtynyt, muissa lämpöputkissa ilman virtaus kääntyy negatiiviseksi, eli suuttimissa tuntuu pienoista"imua".

--- Lainaus päättyy ---

Mitenkähän tuo toimisi jos laittasi esim 30 ast termostaatin johonkin putkeen ohjaamaan relettä katkaisijan lisäksi.
Itsellä on nimittäin mietinnässä sama homma

putkimies:
 Jos minulta kysytään, niin sanoisin että lämpötilan tasaisuuden kannalta on parempi että välipuhallin pyörii jatkuvasti.
 Syystä että putkiston ollessa täysin kylmä, lämmittimen käynnistyessä ja lämpimän ilman alkaessa virrata ilmaputkiin, kestää pitkään ennenkuin virtaava ilma
3-4 metriä pitkän putken ulkopäästä tullessaan on lämmintä.  Sen voi havaita kun lämmittimen käynnistyksen jälkeen tunnustelee kädellä putkista tulevia virtauksia, lämmittimen läheltä suuttimesta tulee lämmintä, mutta kauempaa vielä kylmää, tai haaleaa ilmaa. Jatkuvasti käynnissä oleva välipuhallin sieppaa aina hieman lämpöä 6002 pannusta silloinkin kun sisätermostaatti on antanut lämmittimelle seisontajakson. Tämä "Siepattu" lämpö pitää ilmaputken hieman "valmiiksi lämpymänä".
-Tietenkin tämä on vain ajattelua, ja perustuu tähän toteutukseen joka minulla on. Minulla akkukapasiteettia on niin paljon että riittää, jos ei riitä, käynnistän moottorin, laturi lataa akkuja.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View