Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone

Viinan juonti ja osto. Mistä ja halvalla?

<< < (50/51) > >>

Alan:

--- Lainaus käyttäjältä: jamppa508 - 15.05.2017     kello on 11:01 ---Taas on uutta puhtia kerätty  ;) jos luulevat et annan periksi, niin erehtyvät pahemman kerran  ;D seuraavaksi lähtee Korkeimman hallinto-oikeuden toiminnasta kantelu eduskunnan oikeusasiamiehelle ja jos sekään ei auta, niin lisää on tulossa  :P

--- Lainaus päättyy ---

Saattaa olla, että oikeusasiamies on turha välivaihe, jos yhtään ymmärrän.

Kannataisiko satsata sinne EU:n suuntaan, eikäs siellä ole tuomioistuin, jolle voi valittaa EU-lainsäädännön vastaisista kansallisten tuomioistuinten päätöksistä (eikös se autontuojien juristi ole sieltä oikeutta veroasioissa hakenut ja pärjännyt).  Sinun asiaa en ole tarkkaan seurannut enkä tunne aiheesta kuin sen pääsäännön, että kannattavuudesta loppupeleissä en osaa sanoa.

Catiska:

--- Lainaus käyttäjältä: jamppa508 - 13.05.2017     kello on 08:35 ---Siinä sitä sitte muuttu ainakin oma käsitys tästä Suomen "oikeusvaltiosta"  Thumbd

Valtion virkamies antaa ohjeen, jonka mukaan kansalainen toimii, jonka jälkeen virkamies toimii vastoin antamiaan ohjeita  Thumbd ja se ei näköjään ole "ilmeinen virhe"  :o  Suomen laissa sanotaan, että virkamies vastaa virkatoimiensa lainmukaisuudesta, joka ei ilmeisesti koske Suomen tullia  >:(


--- Lainaus päättyy ---

Kaljan osto halvalla ei varsinaisesti kiinnosta mutta tulipahan seurattua tätä "tapausta". En ole oikeusoppinut mutta ymmärrän hyvin miksei juttusi menesty valituskierroksilla . Ja luulen että oikeusoppineet tulkitsee asiaa melko lailla samoin.

Oman ruutukaappauksesi mukaan kun juomat tilasit järjestit niille itse kuljetuksen. Mielestäni aika yksiselitteisesti. Maksoit toimituksen myös eri toimijalle kuin mihin maksoit juomat.

Wiki:

--- Lainaus käyttäjältä: Alan - 15.05.2017     kello on 11:29 ---Saattaa olla, että oikeusasiamies on turha välivaihe, jos yhtään ymmärrän.

Kannataisiko satsata sinne EU:n suuntaan, eikäs siellä ole tuomioistuin, jolle voi valittaa EU-lainsäädännön vastaisista kansallisten tuomioistuinten päätöksistä (eikös se autontuojien juristi ole sieltä oikeutta veroasioissa hakenut ja pärjännyt).  Sinun asiaa en ole tarkkaan seurannut enkä tunne aiheesta kuin sen pääsäännön, että kannattavuudesta loppupeleissä en osaa sanoa.

--- Lainaus päättyy ---

Näinhän se on. Eduskunnan oikeusasiamies tai Oikeuskansleri ei voi päätöksen sisältöön vaikuttaa vain antaa nuhteita jos toteaa asiassa toimitun lainvastaisesti.
Kantelu on kyllä maksuton (menee veronmaksajien piikkiin), joten sinulta ei tähän prosessiin rahaa kulu mutta taitaa olla turhaa ajanhukkaa.

Tähän astisista oikeudenkäynneistäk in valtaosa kuluista on mennyt veronmaksajien piikkiin vaikka itsekin olet niistä osan joutunut maksamaan. Enkä usko, että EU-oikeudessakaan asia tulisi menestymään.

 

Alan:

--- Lainaus käyttäjältä: Alan - 15.05.2017     kello on 11:29 --- Sinun asiaa en ole tarkkaan seurannut enkä tunne aiheesta kuin sen pääsäännön, että kannattavuudesta loppupeleissä en osaa sanoa.

--- Lainaus päättyy ---


--- Lainaus käyttäjältä: Catiska - 15.05.2017     kello on 12:30 ---Oman ruutukaappauksesi mukaan kun juomat tilasit järjestit niille itse kuljetuksen. Mielestäni aika yksiselitteisesti. Maksoit toimituksen myös eri toimijalle kuin mihin maksoit juomat.

--- Lainaus päättyy ---

No noin se pääsääntö minunkin käsitykseni mukaan menee. Silloin kun Gourmondo vielä toimi, niin he hoitivat kuljetuksen ja oli ostajan kannalta turvallinen.

p*ska juttu kaiken kaikkiaan Jampan kannalta, mutta ei tuohon kannata ainakaan rahaa enää tuhlata. Ilmeisesti yhä on olemassa myyjiä, jotka hoitaa kuljetuksen, kuten Gourmondo ennen.

----------------------

Mua on ruvennut janottamaan vuosi vuodelta vähemmän, hyvä varmaan niin. Pitää sitten ottaa se viinilasillinen tai puoli pulloa hiukan useammin ja parempaa laatua.

"Masi":
Tuossa eu jutussa on sitten semmoinen mutka, että alkoholin verotus on maakohtaista.
Eli jos myyjä joka etämyyntinä sitä myy ei hoida veroja, niin valtiolla on oikeus hakea ne verot pois ilman
mitään oikeudenkäyntiä. Ja sen takia näitä firmoja joilla ei laskussa näy erikseen kuljetuksen osuutta ei
enää ole. Vaan aina ne laittaa sinne laskuun sen kuljetuksen erikseen ja se merkataan vielä asiakkaan pyytämäksi. Eli silloin maahantuoja on vastuussa veroista.
Noin se menee täälläkin, että jos tilaan ranskasta pari lootaa viiniä tai konjamiiniä, niin laskussa on aina eritelty kuljetus
omaksi osuudeksi.  Tosin belgian verottajaa moinen ei kiinnosta, vaikka viinoissa onkin kovempi vero kuin ranskalaisilla ja saksalaisilla.
Samanlaista viinan hakua harrastetaan täälläkin eli ajetaan lauantaina rajan yli, ostellaan viinat, viinat ja ruuat halvemmalla.
Kodinkoneet eteläinen ja läntinen belgia hakee kanssa ranskan puolelta.
Mutta käsittääkseni jos Jamppa viet asian eteenpäin, niin se ei maksa sinulle mitään niin kauankuin et itse ota jotain asianajajaa hoitamaan asiaa.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View