rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.

Kirjoittaja Aihe: Victron Orionin laturin ihmetys  (Luettu 86 kertaa)

*****
  • Karavaanari
  • Aiheen aloittaja
  • Viimeksi paikalla:eilen kello 22:43
  • Veneilevä vaanari
Victron Orionin laturin ihmetys
« : eilen kello 18:56 »
Laitoin autoon uudet LiFePo4 akun ja DC-DC laturiksi Orion 30A. Aluksi appi näytti ajossa latauksen olevan n. 25-26A. Paljon en kesän aikana Orionia päälle laittanut (on erillisellä kytkimellä) kun paneelista on tullu tarpeeksi, mutta nyt syksyllä käyttäny pari kertaa, ja ihmettelen kun latausvirta ajossa onkin vain 16-18 A. Osaako joku sanoa mistä johtuu? (Ensimmäisenä itse ajattelisin että kaapelointi on liian ohuella tehty, mutta kun alussa toimi hyvin, en tiedä voiko se olla syy.)

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:eilen kello 19:24
Vs: Victron Orionin laturin ihmetys
« Vastaus #1 : eilen kello 19:25 »
Jos akku on (melkein) täynnä, eihän sinne paljoa mene...

*****
  • Kaikkien kaveri Sr.
  • Viimeksi paikalla:eilen kello 20:19
Vs: Victron Orionin laturin ihmetys
« Vastaus #2 : eilen kello 20:15 »
Onhan laturin asetuksissa Lifepo4 asetus päällä.

*****
  • Karavaanari
  • Aiheen aloittaja
  • Viimeksi paikalla:eilen kello 22:43
  • Veneilevä vaanari
Vs: Victron Orionin laturin ihmetys
« Vastaus #3 : eilen kello 22:37 »
Akussa oli vain 47%, joten ei ollut "melkein täynnä".

Ja kyllä, LiFePo asetukset on laitettu päälle. Toki tein sen silloin uutena (jolloin toimikin kuten pitää), mutta mikäli on jotenkin mennyt itsestään pois, pitänee tsekata.

 

anything