Kuitenkin siten, että päädyt jäävät vaakasuoran kohdalle jolloin tiiviydestä ei tule ongelmaa.
Puristus laudan ja liimapuristimien avulla.
|
Kuitenkin siten, että päädyt jäävät vaakasuoran kohdalle jolloin tiiviydestä ei tule ongelmaa. Puristus laudan ja liimapuristimien avulla. Itse laittasin siihen samanlaista valkoista ohutta alumiinipeltiä rakenneliimalla esim sikalla tai wurthilla. Jos liimais sen pellin sinne alkuperäisen ja puun väliin sitten kittais? Jos liimais sen pellin sinne alkuperäisen ja puun väliin sitten kittais? Paikka vanhan alumiinin päälle, helpompi ja mielestäni turvallisempi tapa. Kitillä on taipumus elää omaa elämäänsä ja haljeta Pikkasen vastaavanlaiseen laitoin liima+ tiivistemassalla ohueasta ruostumattomalta pellistä paikan päälle.N. 8 v. Sitten laitoin 1 mm. alumiini pellin palat etu alanurkkiin repeämien päälle. Näyttää vielä olevan mukana. Paikka vanhan alumiinin päälle, helpompi ja mielestäni turvallisempi tapa. Kitillä on taipumus elää omaa elämäänsä ja haljeta en minä normikittiä edes ajattelis sinne, lasikuitukitti kestää paremmin. tai sitten se ehdotettu kemiallinen metalli, sitä ei kyllä ole niin mukava hioa kun on niin kovaa, mutta kyllä se silläkin onnistunee. Meen tossa myöhemmin tarkastelee mitä tarpeita tallista löytyy, ja katsotaan mitä saan turailtua... On kyllä sellainen vaunu jonka haluisin käydä kokonaan lävitse, mutta nyt tässä elämäntilanteessa ei riitä aika. Työt haittaa harrastuksia ![]() en minä normikittiä edes ajattelis sinne, lasikuitukitti kestää paremmin. tai sitten se ehdotettu kemiallinen metalli, sitä ei kyllä ole niin mukava hioa kun on niin kovaa, mutta kyllä se silläkin onnistunee.kemiallista metallia on helppo työstää kun antaa kuivua 30-45min eli ei kuivaksi asti. ![]() Senkkikanta ruuveilla vielä pellistä läpi rimaan niin en usko että aivan heti irtoaa kun olisi sekä pellin että lasikuidun läpi ruuvit. Ennen liimausta senkkikanta ruuvilla voi lyödä pellin vähän sisään niin ruuvien kannat saa sitten helposti kitattua piiloon. Vuoden päästä homman saa uusia.
*****
Jos liimais sen pellin sinne alkuperäisen ja puun väliin sitten kittais?Juu ohut alumiini pelti väliin. Puunpinnalla kun oikeen pakkelit pysy.
*****
Juu ohut alumiini pelti väliin. Puunpinnalla kun oikeen pakkelit pysy.Samoilla linjoin - väliin, ei päälle. Jos ulkonäöstä piittaa.. Alumiinikittiä täytteeksi ja liimaksi. Tai vaihtoehtoisesti https://www.ikh.fi/fi/koritinan-korvaaja-175ml-2-k-teroson-ep-5010-tr-hk5010 Tai oikealla juoksutteella ja juotteella kolvaus https://webshop.industriacenter.fi/category/271/juotteet-ja-juoksutteet Asiasta lisää; https://www.kotiverstas.com/keskustelu/index.php?topic=20150.30 Vähän riippuen miten haluaa asiaan panostaa ![]() |