Karavaanarin keskustelufoorumi

Tekniikkakeskustelut => Vetoautot => Aiheen aloitti: JeanS - 18.02.2014 kello on 20:56

Otsikko: Vetoauton (ja muidenkin) kesärenkaat
Kirjoitti: JeanS - 18.02.2014 kello on 20:56
Santa fe: ssa kesti Kumhon 215 70 16" kaksivuotta ja 50tkm.
Tämän jälkeen pintaa oli 3-4mm. Yllättävän nopeasti kuluivat, vaikka ajo oli pääosin moottoritie ajoa. Tosin nykyään moottoritien pinta päästetään niin huonoksi, että sen karheus kuluttaa varmasti paljon kumia.

Noiden Kumhojen elämän viimeisteli kuitenkin viimekesänä Lapin reissulla tielle sattunut ruuvi joka sadankilometrin matkalla söi toisen takarenkaan alipaineen vuoksi ulkosivultaan melko sileäksi.
Lisäksi keväällä säädätin kaikki kulmat iskarien vaihdon jälkeen ammattilaisella ja pieleen meni. Camper kulman toleranssi (säätöarvotaulukon mukaan) on niin suuri, että säädettäessä toleranssia ääri asentoon camperkulma jää liian positiiviseksi ja syö renkaan ulkoreunaa.

.. Mutta elämä on,, ja en ollut melutason vuoksi noihin kumhoihin muutenkaan ihan tyytyväinen. Aikaisemmat Generalit olivat selvästi hiljaisemmat.

Nyt sitten kaksi valintakriteeriä oli tärkeimmät, toinen oli melutaso ja toinen hinta. Tietenkin muidenkaan asioiden painoarvo ei ollut ihan nolla.
Yllättävä merkki nousi listan kärkeen ja vieläpä suomalaista työllisyyttä tukien.
Vianorilta löytyi GT Radial Savero ht plus kumit 225 70 16" kokoisina erittäin edullisesti.
Melutasoa noille eu standardin mukaan ilmoitetaan 70db. Joten hiljaisemmasta päästä näyttävät olevan.

Aikaisemmassa autossa oli vähän pienemmät gt radialit ja mielestäni ne olivat oikein hyvät ajaa.

Onkos muilla minkälaista rengasta vetokäytössä?
Aika näyttää minkälaiset ovat kun Hobby ripustetaan perään.
Otsikko: Vs: Vetoauton (ja muidenkin) kesärenkaat
Kirjoitti: K.E.V - 18.02.2014 kello on 21:04
Ihan mielenkiinnosta, mitä kotimaista löytyy GT Radialeista  ;)
Itsellä Pirelli Scorpiot , varmaan paljon muitakin hyviä
Otsikko: Vs: Vetoauton (ja muidenkin) kesärenkaat
Kirjoitti: JeanS - 18.02.2014 kello on 21:22
Ihan mielenkiinnosta, mitä kotimaista löytyy GT Radialeista  ;)

Niin kun nykyään monissa tuotteissa, niin ainut kotimaisuus on, että ne on ostettu Suomesta, eikä eBay.co.uk:sta, tai rengasonline:sta  :) .
Näin ollen edes pieni ylimääräinen osa alv:ia jää Suomeen.
Otsikko: Vs: Vetoauton (ja muidenkin) kesärenkaat
Kirjoitti: ihaa - 18.02.2014 kello on 21:28
ainut kotimaisuus on, että ne on ostettu Suomesta, eikä eBay.co.uk:sta, tai rengasonline:sta  :) .
Näin ollen edes pieni ylimääräinen osa alv:ia jää Suomeen.

 Thumb Thumb Thumb voiko tähän muuten kommentoida ?
Otsikko: Vs: Vetoauton (ja muidenkin) kesärenkaat
Kirjoitti: Ossi66 - 18.02.2014 kello on 21:46
Continentalit välittää vetovoiman tienpintaan ;)

Aiemmin oli 10 vuotta Michelin Energy savereita mun autossa alla, mutta taisi olla toissakesänä kun luottokauppias kehui Misukoiden pinnan menneen "energiansäästösyist ä" niin ohueksi ettei suositellut sitä enää minun käyttöön - riskinä mennä mehtäautoteiden kivet uran pohjasta läpi.
Otsikko: Vs: Vetoauton (ja muidenkin) kesärenkaat
Kirjoitti: JeanS - 18.02.2014 kello on 22:08
Aivan. Hyvä pointti tuo energian säästön vaikutus renkaan kestävyyteen.
Ulkokentällä olevan massan pyöritään saaminen tarvitsee enemmän energiaa kuin sisäkehällä. Tästä syystä "energy saver" äärimmilleen tarkoittanee erittäin ohutta ulkokehää vöiden alla.
Otsikko: Vs: Vetoauton (ja muidenkin) kesärenkaat
Kirjoitti: Ossi66 - 19.02.2014 kello on 07:34
Juurikin näin.
Keveyden lisäksi käytetään pehmeämpiä kumiseoksia, jolloin rengas kuluu jo 30tkm matkalla loppuun. Ero näihin "kumhonkuukkeihin" tulee pidossa, melussa ja desin parin polttoainesäästössä :)
Otsikko: Vs: Vetoauton (ja muidenkin) kesärenkaat
Kirjoitti: Topelius - 19.02.2014 kello on 07:48
Kannattaa tutkailla treadwear arvoa.  Se kertoo kuinka nopeaa rengas kuluu.  Mitä pienempi sen nopeampaa kuluu.  Euroopasta on vaikea löytää renkaita joiden treadwear on yli 500. Amerikasta saa todella kestäviä,  joiden arvo on lähellä 1000:tta. 

Testivoittajat ovat Euroopassa vaan 200-300 välissä :-(
Otsikko: Vs: Vetoauton (ja muidenkin) kesärenkaat
Kirjoitti: K.E.V - 19.02.2014 kello on 08:02
Kannattaa tutkailla treadwear arvoa.  Se kertoo kuinka nopeaa rengas kuluu.  Mitä pienempi sen nopeampaa kuluu.  Euroopasta on vaikea löytää renkaita joiden treadwear on yli 500. Amerikasta saa todella kestäviä,  joiden arvo on lähellä 1000:tta. 

Testivoittajat ovat Euroopassa vaan 200-300 välissä :-(
ai "hollywood radialeja" vinkuvat ja ulvovat jopa hiekkatiellä.
Ei renkaan hyvyys ole sen kestävyys ::)
Otsikko: Vs: Vetoauton (ja muidenkin) kesärenkaat
Kirjoitti: K.E.V - 19.02.2014 kello on 08:32
Mikäli sellaiset renkaat olisi oikeasti olemassa , joiden ominaisuudet olisivat mullistavat. Sellaisia tekisivät kaikki muutkin.
Aina on ominaisuudet / kulutuskestävyys.
Sai niitä täälläkin ostaa, renkaita mitkä ei kuluneet mitenkään, mutta ei niissä pitoakaan ollut.
Sun kannattaisi ottaa yhteys vaikka > http://www.nokianrenkaat.fi/kehitystyo , voisi olla taloudellinen tulevaisuus turvattu.
Otsikko: Vs: Vetoauton (ja muidenkin) kesärenkaat
Kirjoitti: Topelius - 19.02.2014 kello on 10:07
Heti jos saat mulle nämä renkaat niin ostan :)

http://www.michelinman.com/tire-selector/category/passenger-car-minivan/defender/tire-details
http://www.youtube.com/watch?v=qzyLO-9dfgc
Noille jopa annettaan 90000 mailin takuu.

Samoja renkaita löytyy niin Nokialta, mutta niitä kun ei vaan saa Euroopasta :(

Mutta en väitä asiasta enempää. Pysytään alkuperäisessä aiheessa.
Otsikko: Vs: Vetoauton (ja muidenkin) kesärenkaat
Kirjoitti: seppoko - 19.02.2014 kello on 10:36
Mutta en väitä asiasta enempää. Pysytään alkuperäisessä aiheessa.

 Thumb  Thumb  Thumb
Otsikko: Vs: Vetoauton (ja muidenkin) kesärenkaat
Kirjoitti: K.E.V - 19.02.2014 kello on 11:40
http://www.consumerreports.org/cro/cars/tires-auto-parts/tires/all-season-tire-ratings/models/overview/michelin-defender-99045489.htm
Otsikko: Vs: Vetoauton (ja muidenkin) kesärenkaat
Kirjoitti: pamaus - 21.02.2014 kello on 21:12
Mulla on kaverit tuoneet noita michelin hydroedge renkaita jenkeistä, siis vastaavat kuin defender.

Yksi kavereistani ajoi Michelin Hydroedge renkailla 120 tkm, ja sanoin, että olivat erittäin hyvät renkaat.

Miksi niitä ei ole täällä ?

1 ) Eivät ole ee tyyppi hyväksyttyjä
2 ) Jos katsastuksessa ovat tarkkoja ei menisi katsastuksesta läpi
3 ) Jos vahinko sattuu, mitä sanoo vakuutusyhtiö renkaista joissa ei ole ee tyyppihyväksyntää.

Mutta olen ollut jo pitkään sitä mieltä että viherpiiperöiden pitäisi keskittyä johonkin oleellisempaan kuin turkistarhaukseen esim näihin renkaisiin. Jos amerikassa käytetään renkaita joille annetaan 90.000 mailin takuu, niin miksi ei meille anneta. Vaan tyydymme ajamaan kolme kertaa huonoimmilla renkailla.

On se aikamoinen kasa renkaita vähemmän jos renkaat pitäisi vain vaihtaa reilun 100.000 tkm jälkeen.

Siinä sitä luontoa säästyisi. Näin meitä markkinavoimat ohjailevat.

Muuten defenderin treadwear on 820. Löydäppä tuollainen treadwear suomesta. Ei varmasti löydy.

Otsikko: Vs: Vetoauton (ja muidenkin) kesärenkaat
Kirjoitti: JeanS - 21.02.2014 kello on 21:26
Olen samaa mieltä tuosta viherpiipertäjien turkistouhusta. Keskittywisivät esimerkiksi tekemään liikenteestä sujuvampaa, vaikkapa liikennevalojen rytmitykseen huomiota kiinnittämällä.
Meilläkin on eräässä ylivelkaisessa kantahämäläisessä kylässä saatu aikaan "vilkkaita" risteyksiä asettamalla niihin liikennevalot (joka suunnasta pysähdytään joka risteykseen)  Thumbd .

Mutta noista Michelin:in renkaista, nuohan kuullostavat erittäin mielenkiintoisilta. Minkähänlainen melu noista lähtee, ja pystyyköhän noilla sateellakin pysähtymään?
Jotenkin kuitenkin luulisin, että misukka ei omalla nimellään tee sutta ja sekundaa edes jenkeissä.
Otsikko: Vs: Vetoauton (ja muidenkin) kesärenkaat
Kirjoitti: K.E.V - 22.02.2014 kello on 08:52
Tuossahan niitä on  :D
http://automobile-tires.ru/tires/finnish/shina/category_620_offset_36.html
Otsikko: Vs: Vetoauton (ja muidenkin) kesärenkaat
Kirjoitti: Topelius - 22.02.2014 kello on 09:39
Tuo Defender on uudistettu versio Hydroedgestä. Pirellillä vastaava rengas oli muistaakseni P1.

Suomalaiset ajaa kesällä vanhoilla talvinrenkaillakin,  niin olis ihme jos noilla Misukoill ei tiellä pysyisi.  Onko tässä kyseessä kenties taas hehkulamppu huijaus....
Otsikko: Vs: Vetoauton (ja muidenkin) kesärenkaat
Kirjoitti: K.E.V - 22.02.2014 kello on 12:58
Kuka ajaa kuka ei, varmaan siellä nurkissa pyöriessä tuo pirkka-kesärengastus käy. Itse en reissuun enkä muutenkaan aja vanhoilla lisuilla saati nastat nypityillä talvirenkailla. Ilmeisesti Laihia on lähellä  ;D
Otsikko: Vs: Vetoauton (ja muidenkin) kesärenkaat
Kirjoitti: JeanS - 28.02.2014 kello on 18:12
Talvirengaspakko loppuu tänään.
Onkos monella huomenna renkaiden vaihtoa tiedossa?  ;)
Näyttää oikein lehdessäkin olevan, että LIIKENNETURVA tiedottaa, että kohta kannattaisi alkaa kumeja vaihtelemaan.

Kelit näyttäisivät olevan melko lämpimiä ja mielessä houkutellut ajatus laittaa lähiaikoina nuo uudet M+S kesärenkaat tuohon citymaasturiin alle.
Itsellä ei ole mitään kokemusta, että kuinka pitävät tuollaiset ovat?
Voisihan sitä kokeilla, niin sittenpähän tietäisi. Onkos joku kokeillut ajella tuollaisilla tälllaisina välikauden keleillä?