Karavaanarin keskustelufoorumi
Matkailukeskustelut => Matkailu ulkomailla => Aiheen aloitti: kaarina - 1.02.2014 kello on 15:16
-
Reilun kolmen viikon Toscana/Lazio-tutkimusmatkailu on loppu ja kolmen päivän kotimatka alkoi, mutta pakko hehkuttaa viimeistä, eilis-iltaista löytöä, kun en tiedä saanko tienpäältä blogia tehtyä, ja kotona taitaa odottaa muut hommat...
Mutta siis käsittämätön tukimusmatkailijan maa tämä seutu. Ensin tutkimme neljä tuntia Vitozzan muinaiskupunkia, missä metsästä, kalliotasanteelta löytyy luola-asutusta sekä linnojen ja kirkon raunioita, ja sitten helmenä, rankkasateessa edelleen, päätimme vielä etsiä netistä, erään italialaisen miehen blogista sattumalta löytämääni erityistä kohdetta, nimittäin Stonehengeksi verrattua astrologista kivimuodostelmaa!
Ainoa tieto paikan sijainnista oli sen nimi, Poggio Rota, mitä ei kartoista löydy, mutta googlettalla löytyi samaa nimeä kantava maatilamajoitus, ja sen sijainnin googlemaps antoi. Niille nurkille siis, hämärä ja rankkasade kavereina. Jayksi ainoa googlemapsin kuva sen kartalle lätkäistynä. Ja kaikkihan tietävät kuinka tarkasti ne sinne on sijoitettu:)
Ajelimme kuitenkin sen kuvan paikan liepeille, kävimme koputtelemassa maatolon oveen, pihalta sateesat löytynyt vanha isäntä neuvoi toiselle tielle, mutta ilmiselvästi piti ajoitustamme epäonnistuneena.Kai kki tämä sujuvalla italialn ymmärryksellämme. Käski vielä kysyä lisää neuvoa toisen tien ensimmäisestä talosta.
Talo oli kuitenkin pimeä, mutta myöhemmin löysimme pelloiltaan tulevan nuoren isännän traktorillaan, ja häneltä kysymään tietä Poggio Rotan kiville. Jeps, neuvoja tulisi mutta ei tänään, tällä ilmalla ja pimeällä. Varmuuden vuoksi kaivoi kännykän taskustaan ja soitti englantia puhuvalla vaimolleen jotta hän sai puhua kanssamme ja kertoa selkekokielellä, ETTEI sinne voi mennä pimeääsä ja sateessa.
Me selittämään että viimeinen iltämme täällä, kaukaa Suomesta ollaan ja näytettiin hyvät lamppumme, kerrottiin että meillä on pimeää puoli vuotta, kyllä pärjäämme. No ei isinä auttanut muu kuin traktorimiehen vaimo käski miestään ajamaan edellämme ja nättämään polun pään:) Siis varmistettakoon lukijoille, että kumpikin olivat erittäin ystävällisiä mutta italialaiset eivät kai liiemmälti pimeässä metsässä kulje.
Traktorimies näytti siis meille polun pään, ja lyhyen reitin kulun, italiaksi, ja että auton voi jättää siihen, tien laitaan, ohi menijät kyllämahtuvat ja kauempaa pääsee kääntymään ympäri. Voi kiitos kiitos kiitos,näin hommat sujuvat!!!
Ja niin me löysimme pusikosta pellon ja aidan takaa, rinteessä, minkä alla virtaa Lente-joki, ividen isomman ja viiden pienemmän kiven asetelmat, ei mitään lähellekään niin näyttävää, kuin kuvat Stonehengestä, mutta tunnelma on vahva. Näiden kivien tutkiminen on ymmärtääkseni aika uutta ja kesken, mutta se tiedetään, että yhteen kiveen tehtyä hahloa pitkin paistaa nouseva aurinko vain joka helmikuun kahdeksas päivä (pahuksen lähellä mutta nyt aivan liian kaukana) ja 4300 vuotta sitten helmikuun kahdeksas päivä oli talvipäivänseisaus!!!!
Lähes kaksi tuntia niitä kiviä ja sitä tunnelmaa siinä aistimme, ja yritimmemyös valokuvata, mikä taas oli rankkasateessa ja pimeässä ja ahtaassa paikassa melkoisen haastavaa. Kurota pitämään sateenvarjoa tuossa, ettei se tee varjoa kiviin, yhtä lamppua tuolla yhtä täällä, juoke lampun kanssa tuosta tuonne,pysy kivien takan piilossa, kiipeä,kumarra, kurkota. Heh. Mutta voi veljet mikä paikka ja tunne.
Nyt on vähän eksynyt tunne. Väsynyt, kaikkensa antanut, onnellinen mutta eksynyt.
Mutta, jos en vielä sanonut, käsittämätön seutu tuo Etelä/keski-Toscana ja Pohjois-Lazio. Niillä seuduilla ei muuten ole oikein mitääntekemistä hienostelevan, pramean, kuvakauniin Pohjois-Toscanan kanssa:)
t.Kaarina
Ai niin,paikka sijaitsee kutakuinkin puolivälissä Pitiglianoa ja Mancianoa. Annan kyllä tarkat ohjeet jokaiselle joka sinne haluaa, ja kirjaan se tulee myös.
ps.Kolmena viimeisenä päivänä ehditty syödä lounaaksi pussimuusia ja tonnikkalaa, nyt ne on loppu:) Ja auto on täynnä märkiä vaatteita ja reppuja eikä uttaa kaasua olla ehditty hankkia kun ei olla keretty käyttää valoisaa aikaakylillä kulkemiseen, ja thtenä iltana kaksi tuntia kaasun metsästystä ei tuottanut tulosta. Joten mikäänei kuivu kun kaasua ei raski käyttää tarpeeksi,lämmitetään webastolla silloin kun tarvii:)
-
Terveiset Vigryn maisemista viime keväältä.
Tarkkaan luettu sun/teidän matkakuvaukset ja orkkuja niistä otettu.
-
Voehan mahotonta, teijän kanssanne. Ette te ihan normi- leikkarilta leikkarille siirtyvän reissaajan muottiin sovi. Elämä on just niin mielenkiintoista kuin siitä itelleen tekee!
Eikun hyvää ja turvallista kotimatkaa!
PeeÄssää
Tervetuloa mukaan Taatto!
-
Kiitos toivotuksesta.
-
Terveppä terve. Thumb
-
Oliko mulle, mikäli, niin kiitos. En osaa tän alustan koordinaatioita vielä. Opinkohan.
-
Sinulle. Opit.
-
Nurkilla on oltu ja hianoo on ollu, mutta nyt tuli Kaarinalta limbo. Pussimuusia.
Maku on kuin mummon huusissa, ei helkkari...
Eikäku joo, hienot on paikat ja olot siellä. Mutta pussimuusia, ei käy.
-
Piti googlata, kun uteloitti.
Täällä on jotain kuvia: http://www.poggiorota.com/stonehenge/
-
^
Noinkohan tukehtui tungokseen: "Errore nello stabilire una connessione al database"
::)
-
Niin teki. Vielä toimi aamulla. :-[
Edit: Nyt taas pelaa!
-
Matti, se on totta, että ei meistä leirintäalueelta leirintäalueelle kulkevia helpolla tule, tällä viiden viikon ivikon reissulla emme olleet yhtään yötä sellaisella:) Itse asiassa Italiassa knaftin neljän viikon aikana emme olleet ainuttakaan yötä maksullisessa paikassa, eli ei senttiäkään leirintämaksuihin.. .eikä yhtään rvaintolassa ateriointia :)
Mietin että teksinkö niistä yöpaikoistamme jonkun koosteen blogiin, lienevätkö ihmisiä kiinnostavia vai ei? Samoin tyhjennysja täyttöpaikoist alistan.
Ja Rauzii, olen todella pahoillani, mutta joudun vielä lisäämään rimanalitusta kertomalla, että pussimuusi oli ruotsalaista!:) Mutta papusoosiin sentään lisäsimme pilkottua valkosipulia ja kirsikkatomaatin puolikkaita, eikös se hiukan pelasta tilannetta, tekee ateriasta melkein gourmee-tasoisen, ja jälkkäriksi oli pannacotat kuiteskin!
Alanille ja Matille tässä toinen sivu Poggio Rotasta, josko se aukeaisi. Tämä sivu on se, minkä sattumalta löysin netistä, ja minkä mukaan paikasta siis innostuin, se tosin on vain italiaksi. Google-kääntäjä antaa aika hauskoja tarinoita teksteistä, mutta auttaa hiukan asian selventämisessä kuitenkin. Noissa kuvissa paikka on mitä ilmeisemmin juuri löydetty ja juuri raivattu, sillä nyt sitä ympäröi taas niin tiheä kasvillisuus, ettei kuvakulmia olisi kunnolla löytynyt vaikka olisi ollut päivän valoa eikä rankkasadetta. Tuolla tiheiköt kasvaa pikavauhtia, ja löydettäessä tuokin paikka on ollut täynnä maata ja köynnöksiä ja pusikkoa. Kuvissa myös näkee, että maa kivien keskellä on juuri auki kaivetun näköistä, toisin kuin nyt siellä käydessämme.
Sivustolla on linkki myös etruski-pyramidille, missä olemme kahdesti käyneet, se on todella mielenkiintoinen kohde läheisine keskiaikaisine hautusmaineen ja luola-asutuksineen ties miltä ajalta. Pyramidi lödettiin vasta vuonna 1991 ja ilmeisesti vasta 2008 se puhdistettiin eli kiavettiin osin maan alta esiin. On aikamoisen jännää mitä kaikkea noista viidakkomaisista metsistä voikaan vielä löytyä!
Nyt mulla on pieni ongelma sen suhteen, etten tiedä mitä kaikkea tietoa ja kuvia jakaisin nyt, ja mitä pitäisi säästää vain kirjaan...?
Ja jos teillä on ajatuksia/toiveita yms kirjan tekoa silmälläpitäen, otan kaiken kiitolliusudella vastaan..en ole aiemmin kirjoja tehnyt..ja nyt täytyy puhua ei kirjan kirjoittamisesta van kirjan tekemisestä, sillä kun mukaan tulee karttoja ja kuvia sun muuta infoa tekstin lisäksi, niin kyse on todella kirjan tekemisestä....isoh kon haasteen olen ehkä napannut mutta kiehtovan ja mieluisan :)
Mutta kiva ois jos joku jotain sanois!
t.Kaarina
http://www.sulletraccedelmistero.it/224-il-sito-megalitico-di-poggio-rota.php
-
Valkosipuli kyllä korjaa jonkinverran...
Teitkö pannacotat ite. Nyt hirvittää.
-
Tässä demonstroidaan miten aurinko nousee 8.helmikuuta, yalvipäivänseusauks ena 4300 vuotta sitten kallioon hakattua hahloa myöten tästä observatiivisestä kivimuodostelmasta!
Pyramidin kuva ei teknisesti ole se paras, mutta antaa ymmärtää sen koon!
t.Kaarina
-
(http://karavaanari.org/kuvat/1391973890.jpg)
(http://karavaanari.org/kuvat/1391973896.jpg)
Älkäähän nyt ihan näin valtavissa määrin tätä kommentoiko kun tukkeentuu kaikki ohjelmat, eivätkä tiedonannot siitä, etteivät kuvat edes koskaan tulleet näkyviin, mahdu viestien joukkoon :):)
No, kuvat oli aika suuria, tulevatkohan nyt järkevinä, niin että niistä kuitenkin saa selvää...?
t.Kaarina
-
Onko näitä kuvia mahdollista katsella jossain isompana.
-
se on totta, että ei meistä leirintäalueelta leirintäalueelle kulkevia helpolla tule, tällä viiden viikon ivikon reissulla emme olleet yhtään yötä sellaisella:) Itse asiassa Italiassa knaftin neljän viikon aikana emme olleet ainuttakaan yötä maksullisessa paikassa, eli ei senttiäkään leirintämaksuihin.. .eikä yhtään rvaintolassa ateriointia :)
Mietin että teksinkö niistä yöpaikoistamme jonkun koosteen blogiin, lienevätkö ihmisiä kiinnostavia vai ei? Samoin tyhjennysja täyttöpaikoist alistan.
Vasta pari vuotta matkailuautolla kulkeneena ammennan näitä blogeja melkoisella ahneudella ja aikaa niihin kyllä rittää. Sinun, Kaarina , juttusi luen aina. Luen Karavaanarit sivuja, mutta siellä on vähän erikoinen meiniki, joten lähinnä katson sieltä vinkkeja ja linkkejä. Täällä orgin puolella on asiallisempaa ja paremmat jututkin mielestäni.
Ennen en ole kommentteja jutuista tai blogeista tehnyt, mutta tiedoksi tosiaan, että niitä varmaan muutkin suurella mielenkiinnolla lukevat, kuin minä.
Tuo alussa oleva lainaus tekstistäsi saa minut toivomaan , että kuulisin käytännöistä matkalla/leiriytyessä. Kiintoisaa kerrontaa , kiitos siitä. Kiitos myös muille bloggareille, jotka tänne ovat linkkinsa laittanee; kaikki on luettu. Osa viel useampaan kertaan !
-
Minuakin uteloittaa Kaarinan käytännöt, kun kierrätte leirintäalueet kokonaan. Miten ja millä "säännöillä" löytyy yöpymispaikka, miten pärjäätte tuntemattomilla pikkuteillä, onko maanomistajista (tai ulkopuolisista) ongelmia, kuinka sujuu vesi- ym huollot jne.
Olen lukenut huonosti Etutelttaa, joten voi olla, että on mennyt ohitse.
-
Kiitos Kaarina!
Täytynee nyt tunnustaa, ihan julkisesti: Olet rohkea, sopivan utelias, siis sinulla ON annettavaa! Thumb
Katselin tämän(-kin) sinun kirjoituksesi ja mielenkiintoiselta vaikuttaa. Analyysi. :-*
Mutta, voi minua: kun ite osais jotain muutakin kieltä, kun tätä pahuksen soomee, niin sais näistä antamistasi linkityksistä paljon enemmän ja syvällisemmin jotain irti.
Vaan onhan tässä masiinassa tämä googlekääntäjä, joka antaa sentään jotain valoa, minun yksinkertaiselle ymmärrykselleni.
Uskon näin: Että sinun tutkimusmatkailusi avaa monelle, -ehkäpä hieman arallekin ihmiselle- rohkeutta ottaa se ensimmäinen askel elämässä.
Kaikkea hyvää sinulle ja perheellesi. KIITOS!
-
Tervehdys Erakko, kovin samaa mieltä olen minäkin asiassa, mutta miksi on peukku väärinpäin, naama nurinpäin?
Thumb
ja
:D
tuumaan minä.
-
SORI!
Aamuisin simmukoiden aukeaminen on sangen hidasta. JA metkut sitten sen mukaisia.
Siis:
Thumb
:-*
Näin se kuuluu olla.
PAhoittelen!
-
Kiitos ihanista kommenteistanne!
Ja kiitos Vaunerakko mielenkiintoisesta ja "erilaisesta" blogista! Asutko tuolla Espanjassa ihan pysyvästi?
Luuletko Alan jaksavasi klikata blogiani kerran auki, kunhan ilmoitan päivityksen olevan valmis, sillä olen nyt aloittanut kirjoittaa pientä sepustusta tuon äskeisen matkan yöpaikoista, joka ainoasta yöstä jotain....?:) Eli saisit vastaukset kysymyksiisi sieltä?:)
t.Kaarina
-
Kukin kirjoittaa kykyjensä mukaan.
Kiitos Kaarinalle teksteistä, ei vain yhdestä, vaan niistä kaikista joita olen saanut lukea. Thumb
Meikäläisellä kun ei ole Kaarinan tasoista sanojen hallintaa, niin minun on täytynyt tyytyä pelkkiin paikkojen luettelointiin, toivottavasti niistäkin on iloa, vaikka eivät ne yhtä viihdyttäviä luettavia olekaan.
-
Luuletko Alan jaksavasi klikata blogiani kerran auki, kunhan ilmoitan päivityksen olevan valmis, sillä olen nyt aloittanut kirjoittaa pientä sepustusta tuon äskeisen matkan yöpaikoista, joka ainoasta yöstä jotain....?:) Eli saisit vastaukset kysymyksiisi sieltä?:)
Luulen.
Kysymys on enemmän havaitsemisesta ja muistamisesta, kun aika tahtoo olla rajallista.
Klikkaampa nyt, kunhan ensin löydän linkin. Ja sigussahan se näkyy olevankin.
-
Thumb
Täytynee nyt muistuttaa itseensä miten päin milloinkin tuo peukku milloinkin osoittelee.
Osuu oikeaan, kun esitän sen sitten Kaarinalle ja ylöspäin suunnattuna, kiitosten kanssa. Olen otettu.
Niin,,,,, täällä asun, elän ja liikun. Voinen sanoa, että ihan kokovuotisesti. Suomessa käyn pikimmiten, jos oikein kauhian huonosti menee: Tsoukki. Koska ei mene!
Mutta ajatus on kuitenkin tuo. En vaan enään tunne ja koe suomea sillee kotimaakseni. Tai, en aisti siellä olevan sellaista elämää jota tahoon elää. Tai jotain tuonne päin :-*
Vaikkapa nyt esim viime kesä. Tyyliin kassi sylissä odotin sitä päivää lähes koko komian kesän, että pääsen porhaltamaan tänne himaan takas.
Osoite minulla on suomessa, kun tämä irtolaisuuslaki (nyttemmin muuten päihdehuoltolaki :o ), vaikka sellaista ei sitten 'mukamas' edes oo, niin kuitenkin niiden ns virallisten asiain hoito on hiukka hankalaa, jos tuota VIRALLISTA osoitetta ei suomen kansalaisena siellä suomes ole.
Tarttee nääs selitellä niin kauhiast ja kun oon yli viiskymppinen, niin minun tulee olla´jo vapaa selittelyistä Thumb
Aikoinaan kun liikuin sinne sun tänne ja vähän siellä sun täällä, postrestanttien saattelemana, niin kyllä nurjalta tuta, kun piti joku ns virallinen juttu hoitaa. Monesti meinas, huom meinas käämi palaa.
Mutta täällä Hispaniassa mulla on ihan virallinen osoite ja olen myöskin kirjautunut tämän kaupunkini asukkaaksi, kuten laki MÄÄRÄÄ.
Mutta tällaista täällä palmujen alla. Eivät huolet paina, eikä sen koommin rasitu, siis mikä:POLLA!
Kaikkea hyvää Kaarina sinun, perheesi ja kaikkien muidenkin elämänmatkalle.
-
Karavaanarin elämässä kaikki on hyvin, kun tankissa on dieseliä, pulloissa kaasua, vesisäiliössä vettä, kaapissa ruokaa ja vessa suht tyhjä.
Se on justiinsa näin. Thumb
-
Ohhoh, melkoista aarteenetsintää. Hienoa luettavaa, tämäkin jo valmista kirjaa. Kiitos
Loistokasta kuvitusta itse aiheesta, mutta aika pysähdyttävä oli se musta hevonen. Odotteli vaan koska Romulus hyppää sen selkään. Kuin aikuisten satukirjasta.
Luettua tuon ymmärtää miksi jouduitte tekemään itse ruokanne, omat pussimuusit ruokakulttuurin pyhässä maassa. :D Ettehän te voineet ehtiä muuta kuin nukkua,karttatöiden lisäksi.
Omalta reissulta jäi mieleen rinneravinteli. Oltiin maalailtu taivaanrantoja Monte Subassion laella umbriassa, ja nälkää nähtiin. Ajeltiin alaspäin serpentiiniä ja rähjäinen ristorante kyltti ohjasi vähän nuupahtaneeseen rinnekuppilaan. Terassille ja mikä näkymä. Tuntui että näkee halki Italian. Hetki istuttiin ja luultiin ettei ketään ole koko talossa, kunnes vanha rouva arasti tuli esiin.
Yhteistä kieltä ei ollut ja ruokalistan näköisestä tökittiin pasta annoksia. Selvästi meille kysymyksiä esitettiin, mutta mitä? Ruokajuomat tuli ja odotellessa pihaan kaahasi toinen auto.
Meille oli hälytetty tulkki, joka kysyi suurinpiirtein, saako olla valkosipulia?
Mahtavat eväät maisemassa ja teramisut. Ja kun naurettavan laskun päälle yritettiin maksaa ns tippiä, vanha rouva vähän suutahti. Vaan jäipä mieleen, vähän eri meininki kuin Roomassa turistina.
Tiedä oliko vehnämakaroni lopulta sen kummempaa kuin kotonakaan, mutta nälkä, puitteet ja se kultamummo kruunasivat aterian. Näistä kai matkailussa pohjimmiltaan on kyse
-
Tiedä oliko vehnämakaroni lopulta sen kummempaa kuin kotonakaan, mutta nälkä, puitteet ja se kultamummo kruunasivat aterian. Näistä kai matkailussa pohjimmiltaan on kyse
Samaa pastaa saattaa saada Suomessakin, mutta sitä mummon kastiketta ei saa.
Tuosta matkailussa juuri on kyse, että tekee niitä itselle mieluisia taivaanrantatouhuja ja onnistuu saamaan vastaavia mummokokemuksia. Thumb