Karavaanarin keskustelufoorumi
Tekniikkakeskustelut => Sähkölaitteet => Karavaanarin tietotekniikka => Aiheen aloitti: migel - 18.01.2014 kello on 16:50
-
Vaununaapuri rukkas mun vanhaa HP:n pöytäkonetta ja sai sen kuntoon lisäämällä joitan osia jne jne,-kyllä hän selitti mitä mutta,niinpä niin.
Höpötti jotain että pitäis löytää jostain xp:n ajurilevy jotta sais tehtyä jotain.Koitetaan saada siitä meidän kausipaikalle toimiva kone jos jonkun täytyy päästä nettiin hoitaan joitain omia asioitaan.....saa nähdä onnistuuko kaunis idea....
t migel
-
helpoin tapa olisi ladata joku helppo linux ja käyttää sitä.. vanha kone toimii paremmin ja käytössä ei ole eroa windowskoneeseen jos tarvii vain selailuun yms...
XP:n asennuslevy on varmaan tullut koneen mukana ja jos on sellainen missä on koneen tarvitsemat ajurit niin yleinen xp:n asennuslevy ei kelpaa pelkästään
-
Laitteiden omat ajurit löytyy laitevalmistajan sivuilta. www.hp.com siellä on tuki josta voi etsiä laitteen tyypillä
-
Joo niin tuli mut arvaa löytyykö enään mistään!!! :D Tietty sit tulee vastaan kun ei enään tarvii-mites toi Linux sitten ladataan? Ihanko vaan netistä ja poistaako se sitten ton vanhan xpn pois koneelta?
Tarvii vaan tallentaa vanhat valokuvat tikulle.......hitsi kun on niin huono näissä asioissa mut tosiaan toi Linux vois olla hyvä ratkaisu!
t migel
-
http://cdimage.ubuntu.com/lubuntu/releases/13.10/release/lubuntu-13.10-desktop-i386.iso (http://cdimage.ubuntu.com/lubuntu/releases/13.10/release/lubuntu-13.10-desktop-i386.iso)
Tosta imaiset koneelle ja polttelet cd:lle. Tuo on sangen yksinkertainen käytettävä ja ubuntun ohjelmat sopii suoraan, niin ei tartte värkkäillä mitään ihmeellistä.
-
Ubuntu-linuxin asennus: lataat netistä ja poltat rompulle tai usb-tikulle (ei toimi kaikessa vanhemmissa koneissa kunnolla tuo usb-tikku). Siitä romppu/tikku koneeseen ja katsot että käynnistyy rompulta/tikulta (usein vaatii F11 painamisen ja valinta CD-ROM tai FlashDrive/Usb ...)
Tämän jälkeen kone boottaa linuxin ilman että se vielä asentuu mihinkään. Tässä vaiheessa voit ottaa koneella mahdollisesti olevat tarpeelliset tiedot (esim. kuvat) talteen esim. toisella usb-tikulle tai myös sille samalle jos siinä tilaa on.
Sitten vain valitse asenna ubuntu ja ... se on siinä... Ennen asennusta voit testata rompulta/tikulta rauhassa konetta / linuksia että toimiiko OK kaikki toiminnot
-
Ok! Ja kiitti kaikille! Thumb
Toivottavasti saadaan hpstä hyvä kone tonne kausipaikalle kun ei kaikilla siellä ole mahdollisuutta omiin koneisiin.
Voisivat lukea uutiset ja s.postit ja asioida pankissa jne.Täytyy tutkia ja kehitellä- tietty nuoremmilla on omat läppärinsä ja tablettinsa muttei kuitenkaan kaikilla ja meitä on siellä niin vähän ja silleen............ ..... t migel
-
HP on siitä hyvä että sieltä kyllä pitäisi löytyä ajurit erittäin vanhoihinkin laitteisiin jos ne vain on joskus HP:n kautta kulkeneet. Mitähän ajuria suurinpiirtein kyseleepi?
-
Ubuntu-linuxin asennus: lataat netistä ja poltat rompulle tai usb-tikulle (ei toimi kaikessa vanhemmissa koneissa kunnolla tuo usb-tikku). Siitä romppu/tikku koneeseen ja katsot että käynnistyy rompulta/tikulta (usein vaatii F11 painamisen ja valinta CD-ROM tai FlashDrive/Usb ...)
Kerran vähän tutkiskelin tuota Linuxia. Ja kun tietty perusversio piti löytää, niin oli ongelmia löytää sellainen, joka sopi rompulle, kun koneessa ei ollut dvd:tä, eikä tikkupaikkaa. Niitähän wanhoissa ei ole, vaikka Linux kuulemma antaa wanhoille uuden elämän. Nyt se romppu on, voi sitten joskus kokeilla kolmannen kerran, josko homma alkaisi pelittää... ;D
-
Vartokaas niin haen sen koneen tähän framille.
-
Jeps!
Tää on HP Pavilion a1000 ja on dvd-asema,ainakin mielestäni.....
Ja tossa päällä on vielä tarra Model EG760AA-ABX muuten tosi hienon näköinen ja todella vähällä käytöllä ollut kone....
Ja vielä tää mun naapuri oliko se nyt että nelinkertaisti muistia joillain kammoilla tai jotain ja jostain näytönohjaimestakin hän kertoili jotain mutten painanut mieleeni sen tarkemmin kun seisoin pihalla kalsareissani ja oli hieman viileähkö olo :D
-
Kerran vähän tutkiskelin tuota Linuxia. Ja kun tietty perusversio piti löytää, niin oli ongelmia löytää sellainen, joka sopi rompulle, kun koneessa ei ollut dvd:tä, eikä tikkupaikkaa.
Tässä on rompulle sopiva: http://ubuntu.trumpetti.atm.tut.fi/ubuntu-finnish-remix/12.04/ubuntu-12.04.1-desktop-i386-finnishremix.iso
Ja jos tuo on liian iso, niin sitten pitänee valita DSL-linux (http://damnsmalllinux.org/).
-
kannattasko siinä windowsissa katsoo ett mikä ajuri se on mitä kaipailee...
Omatietokone\hiiren oik. Hallitse\avautuvasta ikkunasta Laitehallinta niin nääkee mistä ajurista pula
-
Joo no nyt toi naapuri soitteli ja sanoi että oli lintannut siihen 4 gigaa muistia entisen 250 jotain pienempää yksikköä tilalle ja nyt sanoi että siihen täytyy hommata joku ssd levy mutta mistä sellaisen hommaa ja mitähän sellainen maksaa joka soveltuu tuohon ja jostain modeistakin hän puhui ja mulle tuli mieleen vain 60-luvun brittiskootteri fishtailmaiharijeng it et näillä mennään etiäpäin sanoi mummo lumessa............ :D
t migel
-
Tossa on ajurit.
http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareCategory?os=228&lc=fi&cc=fi&dlc=fi&sw_lang=&product=1155968
Tuohon nettikoneeseen on ihan turha alkaa ssd levyjä ostamaan jne.
Se on ihan vikkelä tuolla 2gb:n keskusmuistilla. Selaimen vaihtaa halutessaan.
Eihän kaupassa käyntiinkään tartte kiihdytyskulkinetta hankkia :laugh:
-
32-bittinen (xp) ei tue kuin käytännössä 3Gb muistia (ja tuskin vanha HP:n rautakaan vaikka kampoja mahtuisikin)
-
Tässä on rompulle sopiva: http://ubuntu.trumpetti.atm.tut.fi/ubuntu-finnish-remix/12.04/ubuntu-12.04.1-desktop-i386-finnishremix.iso
Ja jos tuo on liian iso, niin sitten pitänee valita DSL-linux (http://damnsmalllinux.org/).
Aattelin kokeilla usb tikulle ja imuroin bootfloppy-1.5-usb.img tiedoston, mutten löytänyt äkkiseltään ohjetta miten se usbitikulle laitetaan.
(siis täältä http://damnsmalllinux.org/download.html)
Olisko vinkkiä/linkkiä? Kiitos! M
-
Aattelin kokeilla usb tikulle ja imuroin bootfloppy-1.5-usb.img tiedoston, mutten löytänyt äkkiseltään ohjetta miten se usbitikulle laitetaan.
(siis täältä http://damnsmalllinux.org/download.html)
Olisko vinkkiä/linkkiä? Kiitos! M
http://l-a.fi/UNetbootin
-
http://l-a.fi/UNetbootin
Kiitos nopsasta ja hyvästä linkistä!
Tuossa se jo menee usbitikulle ja armaan toimiikin, kohta pääsee kokeilemaan.
M!