Karavaanarin keskustelufoorumi
Karavaanarin keskustelut => Karavaanarin olohuone => Aiheen aloitti: Fenix - 23.09.2013 kello on 15:07
-
http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/politiikka-ja-talous/karavaanariseurue-k%C3%A4ytt%C3%A4%C3%A4-noin-200-euroa-p%C3%A4iv%C3%A4ss%C3%A4-1.47457 (http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/politiikka-ja-talous/karavaanariseurue-k%C3%A4ytt%C3%A4%C3%A4-noin-200-euroa-p%C3%A4iv%C3%A4ss%C3%A4-1.47457)
Tuossa jutussa pisti silmään pari asiaa:
Leirintäalueella majoittuva seurue käyttää rahaa vierailupaikkakunna llaan joka päivä keskimäärin noin 200 euroa
Emmekö me karavaanarit olekkaan niin pihejä, kuin palstoja lukiessa saattaisi ymmärtää? Tokihan ruokaan, polttoaineeseen ja lasten kanssa liikkuessa erinäisiin puuhalandioiden maksuihin uppoaa rahaa.
Tyypillisin leirintämatkailija on hyvin toimeentuleva 35–49-vuotias nainen
Toisaalta tämä selittää leirintämatkailijoi den huonohkoa mainetta. Tämä ihmisryhmä kun tiedetään joka ikisessä palveluammatissa olevaksi se kaikkein inhottavin porukka, joille ei kelpaa mikään ja he ovat "aina oikeassa".
Tutkimuksen toteutti kesällä 2013 Haaga-Helia ammattikorkeakoulu.
Tosin hivenen epäilyttää tämän tutkimuksen luotettavuus. Jos pari opiskelijaa on jakanut parikymmenttä lomaketta jossan Rastilan leirintäalueen portilla jonkin 90-luvun alun suurbändin suomen vierailun alla, niin varmaan kyseisessä otoksessa nämä tiedot pitävätkin paikkansa.
Mutta onhan toki niin, että on vale, sitten emävale ja sen jälkeen tilasto. :D
-
Aikalailla tuo summa pyörii samoissa kuin saksalaisten tilastot ja ranskakin pääsee tuohon pariin sataan euroon mitä noiden maiden lehdistä olen lukenut.
Joten saattaa vaikka pitääkkin paikkansa
-
Valitettavasti meillä ei ole varaa tuh... ei kun käyttää matkaillessamme 6000€ kuukaudessa :'(
-
Toisaalta tämä selittää leirintämatkailijoi den huonohkoa mainetta. Tämä ihmisryhmä kun tiedetään joka ikisessä palveluammatissa olevaksi se kaikkein inhottavin porukka, joille ei kelpaa mikään ja he ovat "aina oikeassa".
:-[
-
Valitettavasti meillä ei ole varaa tuh... ei kun käyttää matkaillessamme 6000€ kuukaudessa :'(
eipä ole täälläkään :'(
-
Leirintäalueella majoittuva seurue käyttää rahaa vierailupaikkakunna llaan joka päivä keskimäärin noin 200 euroa ja kuluttaa yhden matkan aikana keskimäärin 780 euroa.
Pääosin alle 4 vrk reissuja tuon mukaan.
Tyypillisin leirintämatkailija on hyvin toimeentuleva 35–49-vuotias nainen, joka ajaa vuodessa 2?600 kilometriä.
Ei kaukana käy
-
Leirintämatkailuala kerrytti valtion verotuloja lähes 80 miljoonalla eurolla.
Tässä ei taida olla vielä kaluston veroaveron päälle maksuja mukana.
Kummallista muuten kun minulle opetettiin koulussa tilastoista kolme asiaa, jotka pitää näkyä, eli otannan suuruus, kysymykset ja virhemarginaali. Jos jokin näistä puuttuu, tilaston tai gallupin voi jättää epäkelpona omaan arvoonsa. Kokonaan oma asia lisäksi on mahdolliset kuvaajat, jotka eivät saa olla harhaanjohtavia, marginaalisen eron suurentaminen kuvaajilla. Tässäkin tapauksessa kovin kyseenalaista tutkimusta tulkitaan kuin sitä isoa kirjaa luettaisiin ::)
Kallupin mukaan olenkin ihan epämatkaaja, kun en sovi muottiin ollenkaan.
-
Tuntuu tuo 200€/vrk aika suurelta rahalta, ainakin mulle. Jos tuo on totuus niin täytyy äkkiä alkaa keksimään halvempia matkustustapoja, vaikka lentäen jos ei muuta.
-
Pilkku virhe..... :o
-
Tuntuu tuo 200€/vrk aika suurelta rahalta, ainakin mulle. Jos tuo on totuus niin täytyy äkkiä alkaa keksimään halvempia matkustustapoja, vaikka lentäen jos ei muuta.
Kyllähän sitä hintaa kotomaassa vuorokaudessa tulee, jos syö ja juo ravintelissa. Onneksi meikäläisen autovanhuksessa on jääkaappi ja keittomahdollisuus. Ulkomailla on niin halpaa ettei itse kannata alkaa kokkaamaan ja kaffeeta keittelemään, eikä näin ollen tarvitse mukaan kuljintakaan. :D
-
Täytyy sanoa jotta on se Luxsus laji tämä vaanaus jos noin paljon ...olisi kivä tietää mistä se keskimäärin tulee tuo 200e/vrk , ja samaan hengen vetoon, montako henkeä per, vaunukunta...
-
Täytyy sanoa jotta on se Luxsus laji tämä vaanaus jos noin paljon ...olisi kivä tietää mistä se keskimäärin tulee tuo 200e/vrk , ja samaan hengen vetoon, montako henkeä per, vaunukunta...
Kysely tehdään jossain päivän-kax kestävässä tapahtumassa, jotta saadaan tarpeeksi suuri otanta. Ja koska tarkoitus on viipyä vain hetki ja viettää normaalista poikkeavaa elämää, rahaakin menee enemmän... Lomilla tapahtuu ihan jotain muuta.
-
Kyllä meilläkin menee niin,että ruuvat tehdään valmiiksi jo kotona ja lämmitetään lidl uuni ja juomat täältä,eikä käydä paikallisissa kuppiloissa..Kun nuukia ollaan.
-
Tuntuu tuo 200€/vrk aika suurelta rahalta, ainakin mulle. Jos tuo on totuus niin täytyy äkkiä alkaa keksimään halvempia matkustustapoja, vaikka lentäen jos ei muuta.
Höh, viimeksi kun lomailimme (kaksi viikkoa) etelässä, niin päiväbudjetti oli juurikin 200€. Nippanappa riitti, vaikka oltiin "halvassa" maassa, eikä pahemmin törsätty...
-
Höh, viimeksi kun lomailimme (kaksi viikkoa) etelässä, niin päiväbudjetti oli juurikin 200€. Nippanappa riitti, vaikka oltiin "halvassa" maassa, eikä pahemmin törsätty...
Mihinkä saa kulumaan 200e päivä :o
-
Mihinkä saa kulumaan 200e päivä :o
Samaa itsekin mietin,ymmärrän jotenkin mikäli omalla autolla ja siinä polttoainekulut mukana mutta jos lentäen menee jonnekin niin saa olla jo hieno ravintola että uppoaa 200 euroa neljältä hengeltä lounaaseen ja päivälliseen...ai niin, mä juonkin vettä ravintolassa. ;D
-
Mihinkä saa kulumaan 200e päivä :o
Ruokaan, juomiin, jätskeihin, rantatuoleihin ja sen semmoisiin. Neljä henkeä, joten ei se ole kuin 50€/nuppi/päivä.
-
Mihinkä saa kulumaan 200e päivä :o
iha helpol--pari rafla-annost muutama olut ja rinksu ni se o siin..
-
Ruokaan, juomiin, jätskeihin, rantatuoleihin ja sen semmoisiin. Neljä henkeä, joten ei se ole kuin 50€/nuppi/päivä.
Tuolit on jokaisella mukana,ja ei toi ruoka voi maksaa noi paljon,kun laitta kulkimessa ton pakastimen käyttöön ;)
-
iha helpol--pari rafla-annost muutama olut ja rinksu ni se o siin..
Ja täälä itketään,että ruoka on kallista,no huh,huh..
-
Ruokaan, juomiin, jätskeihin, rantatuoleihin ja sen semmoisiin. Neljä henkeä, joten ei se ole kuin 50€/nuppi/päivä.
Jos laskee esim. 2 yötä Santalahdessa 2 henkeä.
- Leirintämaksut 60e (sähkön kanssa)
- Sauna 2h / 20e/h = 40e
- Muutama olut/drinksu paikallisessa = 40e
- 4 kertaa ulkona syömässä = 160e
- Maretariumissa pitää käydä = 2 x 12,50e
- Parit jäätelöt per naama = 10e
- Kaasupullokin tyhjeni = 25e
- Sitten pitää tietenkin illaksi hakea vähän piffiä kaupasta grillattavaksi + olutta tietenkin + perjantaipullo 50e
Oho, laskuri osoittaa kahdelle päivälle 410eur ja ei ole edes polttoaineet vielä mukana :o
No, ei nyt ihan noin sentään mennä (yleensä) mutta joskus lomalla voi mennäkin....
-
Tuolit on jokaisella mukana,ja ei toi ruoka voi maksaa noi paljon,kun laitta kulkimessa ton pakastimen käyttöön ;)
Se olikin kommentti JJJ:n kommentiin halvemmasta lomasta lentäen ;)
Eli harva ottaa lentokoneeseen mukaan rantatuolit neljälle hengelle.... ::)
-
Jos laskee esim. 2 yötä Santalahdessa 2 henkeä.
- Leirintämaksut 60e (sähkön kanssa)
- Sauna 2h / 20e/h = 40e
- Muutama olut/drinksu paikallisessa = 40e
- 4 kertaa ulkona syömässä = 160e
- Maretariumissa pitää käydä = 2 x 12,50e
- Parit jäätelöt per naama = 10e
- Kaasupullokin tyhjeni = 25e
- Sitten pitää tietenkin illaksi hakea vähän piffiä kaupasta grillattavaksi + olutta tietenkin + perjantaipullo 50e
Oho, laskuri osoittaa kahdelle päivälle 410eur ja ei ole edes polttoaineet vielä mukana :o
No, ei nyt ihan noin sentään mennä (yleensä) mutta joskus lomalla voi mennäkin....
Miten ihmeeessä saatte kulumaan rahaa noin paljon,ei kyllä ymmärrä,ilmakos mulla on sit varaa vaihtaa kuljin..Kyllä on sit varakkaat vaanarit liikkeessä..
-
Jos laskee esim. 2 yötä Santalahdessa 2 henkeä.
- Leirintämaksut 60e (sähkön kanssa)
- Sauna 2h / 20e/h = 40e
- Muutama olut/drinksu paikallisessa = 40e
- 4 kertaa ulkona syömässä = 160e
- Maretariumissa pitää käydä = 2 x 12,50e
- Parit jäätelöt per naama = 10e
- Kaasupullokin tyhjeni = 25e
- Sitten pitää tietenkin illaksi hakea vähän piffiä kaupasta grillattavaksi + olutta tietenkin + perjantaipullo 50e
Oho, laskuri osoittaa kahdelle päivälle 410eur ja ei ole edes polttoaineet vielä mukana :o
No, ei nyt ihan noin sentään mennä (yleensä) mutta joskus lomalla voi mennäkin....
Neljän hengen päivä etelässä:
- Aamiaistarpeet 7€
- Lounas 35€
- Päivän limut 16€
- Päivän oluet 18€
- Vesi 8€
- Rantatuolit 16€
- Jätskit ja välipalat 25€
- Päivällinen 65€
- Taksi 10€ (lähes joka päivä tuli kuljettua kertaalleen)
-
Neljän hengen päivä etelässä:
- Aamiaistarpeet 7€
- Lounas 35€
- Päivän limut 16€
- Päivän oluet 18€
- Vesi 8€
- Rantatuolit 16€
- Jätskit ja välipalat 25€
- Päivällinen 65€
- Taksi 10€ (lähes joka päivä tuli kuljettua kertaalleen)
Eiks sen vaunun vois jo varustaa täälä suomessa valmiiksi? Ja mua haukutaan rahan käyttöstä,kyllä tossa mennään jo yli rahan käytön..
-
on se kyllä hyvä
että raha kiertää
ja yritäjät saa tuloja Thumb
näihän me vaanaritkin
omalla tavallamme osallistumme
yrittäjien kannattavuuteen
ja jopa lamaan
kun kulutamme Thumb
-
on se kyllä hyvä
että raha kiertää
ja yritäjät saa tuloja Thumb
mitä niitä ulkomaiden yrittäjiä ajatellaan, ajatellaan enempi kotimaisia....ai niin, pitäähän sitä rahaa viedä sittenkin ulkomaille, jos ei viedä niin miten paljon meidän kaikkien, myös sellaisten veronmaksajien rahoja jotka eivät käy ulkomailla otettaisiinkin verojen muodossa joten antaa sittenkin osan porukasta käydä ulkomailla ja ollaan me muut vaan tyytyväisiä jotta he pitävät huolen siitä ettei meidän kaikkien rahoja viedä. Thumb
No olihan selitys. ;D
-
GIGANTTI!! Onhanse tietysti itelle sama miten muut käyttää rahansa, mutta kun tiedän että ihmisellä on tapana liioitella omia menojaan sekä suurennella tulojaan, johan näistä on tullut luettua paljonkin, eipä silti kun ollaan lomalla niin eihän sitä saa kitsastella.....Mut ta laskuopilla näistäkin summista tulee aika raju loman hinta..eikä tämäkään tarvi olla rakettitiedettä....
-
ihmisellä on tapana liioitella omia menojaan sekä suurennella tulojaan, johan näistä on tullut luettua paljonkin, eipä silti kun ollaan lomalla niin eihän sitä saa kitsastella...
Kuka sitä nyt liioittelee, eihän kenenkään tarvitse liioittemaan ruveta kun matkailuautolla tai -vaunulla reissuun lähtee, toki rahaa voi laittaa paljonkin mutta emme nähneet sitä tarpeelliseksi ekalla ulkomaan reissulla joka suuntautui kesälomalla Norjaan eli tässä siitä:
"kiinnostaa aina nuo kustannukset niin tulee kaikki otettua ylös.
Dieseliä meni kaikkiaan n. 3000 km:n matkalla 298 litraa joten dieseliä Ducato vei 9.8 l/100km
Polttoaineet: 477 €
Kotimaassa 166 litraa = 250.82 € (1.51 €/l)
Norjassa 132 litraa = 225.85 € (1.72 €/l)
Yöpymiset: 202 €
Norjan puolella 4 yötä (28 €/yö)
Ruotsin puolella 2 yötä (29 €/yö)
ja kotimaassa 1 yö (33 €/yö)
Eli tuossa on ne rahat mitkä meiltä meni puolen toista viikon aikana, karavaanarihan syö omaa ruokaa ja juo omia juomia joten eipä sitä ole pakko rahaa laittaa muuhun kuin polttoaineisiin ja yöpymisiin leirintäalueilla.
Lentokoneella emme matkusta kun ei ole se kärpänen vielä purrut.
-
mitä niitä ulkomaiden yrittäjiä ajatellaan, ajatellaan enempi kotimaisia....ai niin, pitäähän sitä rahaa viedä sittenkin ulkomaille, jos ei viedä niin miten paljon meidän kaikkien, myös sellaisten veronmaksajien rahoja jotka eivät käy ulkomailla otettaisiinkin verojen muodossa joten antaa sittenkin osan porukasta käydä ulkomailla ja ollaan me muut vaan tyytyväisiä jotta he pitävät huolen siitä ettei meidän kaikkien rahoja viedä. Thumb
No olihan selitys. ;D
Thumb
-
saa olla jo hieno ravintola että uppoaa 200 euroa neljältä hengeltä lounaaseen ja päivälliseen...ai niin, mä juonkin vettä ravintolassa. ;D
Meillä meni pari viikkoa sitten Krakovassa ravintolassa 250e. No meitä oli kaheksan henkeä ja pöytä notkui syntymäpäivä (ei minun) herkuista ja juomista. ;D
-
Voi..voi poijaat ! Ei reissaminen Suomessa paljon maksa,meiltä menee pohjoisessa ainoastaan polttoaine kulut,2,5 kk ollaan yllensä Lapissa,eläminen maksaa saman kuin kotona,omavaraisia ollaan !!
-
karavaanarihan syö omaa ruokaa ja juo omia juomia joten eipä sitä ole pakko rahaa laittaa muuhun kuin polttoaineisiin ja yöpymisiin leirintäalueilla.
Thumb Thumb
-
Thumb Thumb
Thumb
-
Ja nyt ymmärtää,että karavaanari homma on kallista..
-
Eli tuossa on ne rahat mitkä meiltä meni puolen toista viikon aikana, karavaanarihan syö omaa ruokaa ja juo omia juomia joten eipä sitä ole pakko rahaa laittaa muuhun kuin polttoaineisiin ja yöpymisiin leirintäalueilla.
Jokaisella oikealla karavaanarilla on oma sikala ja kanala mukana niin saa grilliin särvintä, aamupalamunat. Sitten ilman muuta tallissa on olutpanimo ja pontikkapannu porisee katolla, kasvimaan vieressä. Thumb
Eivaan, laitoin vaan esimerkin että kyllä sitä rahaa saa menemään helpostikin jos antaa mennä. Suomessa etenkin näillä hinnoilla. Jääkaappi ja grilli pelastaa paljon asuntoautossa, mutta paljon liedellä ei tule mitään laitettua perunoiden keittoa lukuunottamatta kun ei ole liesituuletinta niin siinä sitten kaikki käryt on alkovissa kun alkaa soosseja tekemään.
-
Ja täälä itketään,että ruoka on kallista,no huh,huh..
Laaturuuasta en narise kunhan sitä vain jostain käteväst sais..Viina se kallist o..2 olutta baarissa maksaa jo 12-15e Drinksu 10 kipale..äkkiik sitä rantabubis muutama rinksu ruua pääl menee :D ;D
-
Kun olen tälläinen "erakko",eikös a-auton tai vainun varusteet riitä mukamas omaan elämisen,riippumatta leirintäaluesta,minulla ainakin,en ole koskaan käyttänyt yleisiä leirintä alueita,ja on tullut sentään reissattua aika pitkään !!
-
Ja nyt alkaa uudelta pohjalta tämä karavaanarin rahan käyttö ja mitä se maksaa ;)
-
Laaturuuasta en narise kunhan sitä vain jostain käteväst sais..Viina se kallist o..2 olutta baarissa maksaa jo 12-15e Drinksu 10 kipale..äkkiik sitä rantabubis muutama rinksu ruua pääl menee :D ;D
Ja voihan sen ruuan päälle ottaa jäävettä..
-
Kuka sitä nyt liioittelee, eihän kenenkään tarvitse liioittemaan ruveta kun matkailuautolla tai -vaunulla reissuun lähtee, toki rahaa voi laittaa paljonkin mutta emme nähneet sitä tarpeelliseksi ekalla ulkomaan reissulla joka suuntautui kesälomalla Norjaan eli tässä siitä:
"kiinnostaa aina nuo kustannukset niin tulee kaikki otettua ylös.
Dieseliä meni kaikkiaan n. 3000 km:n matkalla 298 litraa joten dieseliä Ducato vei 9.8 l/100km
Polttoaineet: 477 €
Kotimaassa 166 litraa = 250.82 € (1.51 €/l)
Norjassa 132 litraa = 225.85 € (1.72 €/l)
Yöpymiset: 202 €
Norjan puolella 4 yötä (28 €/yö)
Ruotsin puolella 2 yötä (29 €/yö)
ja kotimaassa 1 yö (33 €/yö)
Eli tuossa on ne rahat mitkä meiltä meni puolen toista viikon aikana, karavaanarihan syö omaa ruokaa ja juo omia juomia joten eipä sitä ole pakko rahaa laittaa muuhun kuin polttoaineisiin ja yöpymisiin leirintäalueilla.
Lentokoneella emme matkusta kun ei ole se kärpänen vielä purrut.
Ne ruuat ja juomat jotka teillä oli matkassa oli tietty ilmaisia. Teillä oli 2 lasta matkassa, eivätkö ne kinuneet jätskiä, limppaa, karkkia.... Ja sisäänpääsymaksuja tuossa ei ollut minnekään.
Mitkä teillä on kulut jos lähdette viikonloppureissull e ja käytte huvipuistossa, Helsingissä tuskin 200€ riittää jos koko perheen voimin käytte Linnanmäellä ja ostatte rannekkeet.
-
Minä vaan ihmettelen.... :-\ :-\ :-\
-
Ne ruuat ja juomat jotka teillä oli matkassa oli tietty ilmaisia. Teillä oli 2 lasta matkassa, eivätkö ne kinuneet jätskiä, limppaa, karkkia.... Ja sisäänpääsymaksuja tuossa ei ollut minnekään.
Toki ne lasten limsat, mehut, karkit ja tikkarit ja meidän aikuisten vissyt mitä oli mukana olisi tullut juotua samoin myös kotona ollessaan, no ehkä nyt ei aivan tuota määrää ja nyt kun tarkemmin asiaa miettii niin tuostahan puuttui se Adolfin tykkien sisäänpääsymaksut jotka oli 180 Nok eli n. 25 euroa..
Mitkä teillä on kulut jos lähdette viikonloppureissull e ja käytte huvipuistossa, Helsingissä tuskin 200€ riittää jos koko perheen voimin käytte Linnanmäellä ja ostatte rannekkeet.
Kotimaassa liikkuessamme tuo 200 euroa mitä tuossa linkissäkin oli mainittu menee helposti per päivä neljältä hengeltä.
-
Jokaisella oikealla karavaanarilla on oma sikala ja kanala mukana niin saa grilliin särvintä, aamupalamunat. Sitten ilman muuta tallissa on olutpanimo ja pontikkapannu porisee katolla, kasvimaan vieressä. Thumb
Eivaan, laitoin vaan esimerkin että kyllä sitä rahaa saa menemään helpostikin jos antaa mennä. Suomessa etenkin näillä hinnoilla. Jääkaappi ja grilli pelastaa paljon asuntoautossa, mutta paljon liedellä ei tule mitään laitettua perunoiden keittoa lukuunottamatta kun ei ole liesituuletinta niin siinä sitten kaikki käryt on alkovissa kun alkaa soosseja tekemään.
kiitos ..sain kyllä viikon parhaimmat naurut
kun sielunisilmin näin
vaanareilla talliperäkärryä vetävän
jossa siat karjuu ja kanat kotkottaa
lehmä ammuu ja heppa hirnuu Thumb
ja nyt mää kuolen nauruun abuaaa ;D ;D ;D ;D ;D
-
Jokaisella oikealla karavaanarilla on oma sikala ja kanala mukana niin saa grilliin särvintä, aamupalamunat. Sitten ilman muuta tallissa on olutpanimo ja pontikkapannu porisee katolla, kasvimaan vieressä. Thumb
Eivaan, laitoin vaan esimerkin että kyllä sitä rahaa saa menemään helpostikin jos antaa mennä. Suomessa etenkin näillä hinnoilla. Jääkaappi ja grilli pelastaa paljon asuntoautossa, mutta paljon liedellä ei tule mitään laitettua perunoiden keittoa lukuunottamatta kun ei ole liesituuletinta niin siinä sitten kaikki käryt on alkovissa kun alkaa soosseja tekemään.
Ja onko seuraava hankinta liesituuletin, sen saa muutamalla ulkona syömisen hinnalla. Trinkki tehdään omasta kaapista ja oluet juodaan omasta jääkaapista. Eihän sitä kuljinta viiti völjätä mukana pelkän nukkumispaikan takia. Thumb
-
Kotimaassa liikkuessamme tuo 200 euroa mitä tuossa linkissäkin oli mainittu menee helposti per päivä neljältä hengeltä.
Iso on putjetti jos joka päivä kesällä reissussa menee tuo summa ;) onko uskottava ;)
-
Niiltä päiviltä menee milloin lasten kanssa käydään huvipuistoissa, yövytään leirintäalueella ja käydään vielä syömässä. Aika harvassa huvipuistossa saa toiselta päivältä mitään alennusta jos on ollut edellisenäkin päivänä siellä.
-
Kotimaassa liikkuessamme tuo 200 euroa mitä tuossa linkissäkin oli mainittu menee helposti per päivä neljältä hengeltä.
Niinpä.
Jos jotain tekee ja hiukan syö niin kyllä tuon verran palaa helposti.
-
Niiltä päiviltä menee milloin lasten kanssa käydään huvipuistoissa, yövytään leirintäalueella ja käydään vielä syömässä. Aika harvassa huvipuistossa saa toiselta päivältä mitään alennusta jos on ollut edellisenäkin päivänä siellä.
Nonii nyt alkaa tarkentuun asia! ,,, Taas menee saivartelun puolelle ja henkilökohtaiseen ihaan perheen menoihin kesäisin,, Mutta eikös kyse ollut pelkästä leirintä alueesta.....
-
Meillä taisi mennä tämä kesä puskaparkissa 3 vkoa kahtena pätkänä. Rahaa meni ehkä saman verran kuin oisi mennyt kotonakin. Viellä oisi viikko jälellä mutta taitaa talvi yllättää ennenkuin kerkeää pitään joten vaunu talviteloille.
-
Nonii nyt alkaa tarkentuun asia! ,,, Taas menee saivartelun puolelle ja henkilökohtaiseen ihaan perheen menoihin kesäisin,, Mutta eikös kyse ollut pelkästä leirintä alueesta.....
Ihaa on julkisesti kertonut, että paljon käyvät huvipuistoissa ja kylpylöissä. Näitten matkojen kuluista ei koskaan ole käyty keskustelua, vaikka ovatkin sitä heidän perheen normimatkailua.
Jos tutkimus osoittaa perheen tuovan paikkakunnalle n. 200€/ vrk leiriintyessään niin tässä tapauksessa ollaan lähellä Ihaan perheen kuluja.
Ja henkilöön tuo ei kohdistunut, vaan toin asian esille vertaillakseni sitä tutkimuksen tulokseen.
-
Mutta eikös kyse ollut pelkästä leirintä alueesta.....
Niin taisi olla, ainakin sen linkin mukaan. Me autoilijat emme taida käyttää rahaa niin paljoa sitten kuitenkaan kuin vaunuilijat niinä päivinä kun vain ollaan siellä alueella, emmehän me autoilijat viitsi lähteä kaupungille tai lähialueille vaan ollaan vaan ja löhötetään siinä alueella ja katsotaan kun vaunuilijat lähtevät vetoautoillaan ja tuovat kassit täynnä grillikyljyksiä jotka me autoilijat olemme jo syöneet jääkaapeistamme. ;D
Ihaa on julkisesti kertonut, että paljon käyvät huvipuistoissa ja kylpylöissä. Näitten matkojen kuluista ei koskaan ole käyty keskustelua, vaikka ovatkin sitä heidän perheen normimatkailua.
Pienet on meidän perheessä piirit missä käydään, tuossahan ne tärkeimmät jo tulikin. Kylpylät varsinkin, huvipuistoihin kun ei pääse enää.
-
Leirintäalueella majoittuva seurue käyttää rahaa vierailupaikkakunna llaan joka päivä keskimäärin noin 200 euroa.
Noin minä sen luin. Ja todellakaan en edelleenkään kohdistanut kysymystäni Ihaalle pahalla, vaan sen takia, että olen lukenut heidän tavastaan liikkua autolla.
-
Ja todellakaan en edelleenkään kohdistanut kysymystäni Ihaalle pahalla, vaan sen takia, että olen lukenut heidän tavastaan liikkua autolla.
Eihän tuossa mitään pahaa ollut, mun mielestä täällä orgissa on nykyään menty suotta liian varovaiseen suuntaan, tuntuu että mitään ei saisi enää kyseenalaistaa tai muutenkaan olla eri mieltä..tämä karavaanarismi vaan mahdollistaa niin monenlaisen harrastamisen eri muodon ja meillä se on aika lailla poikkeava, ainakin välillä itsestä siltä tuntuu.. ;D
-
Eihän tuossa mitään pahaa ollut, mun mielestä täällä orgissa on nykyään menty suotta liian varovaiseen suuntaan, tuntuu että mitään ei saisi enää kyseenalaistaa tai muutenkaan olla eri mieltä..tämä karavaanarismi vaan mahdollistaa niin monenlaisen harrastamisen eri muodon ja meillä se on aika lailla poikkeava, ainakin välillä itsestä siltä tuntuu.. ;D
Thumb Thumb
-
Thumb Thumb
Totta mölisette. Ja toisilla saattaa jopa ajankohdittain vaihdella kuinka karavaanaa.
- Toisinaan ajetaan kaupungin keskustan lähelle kaikkia palveluja
- Joskus metsän ja lammen reunalle korpeen jossa ei ristin sieluakaan
- Välillä pysähdytään pikaisesti levähdyspaikalla että päästään jatkamaan matkaa
Mutta meillä on yhteistä kaikille reissuilla: paikalla ei olla kerrallaan kolmea päivää pidempää. Jos tähän olisi tarvetta, ratkaisu voisi olla kesämökki tms. (tai toiset taitavat perustaa mökkipuutarhansa vankkurinsa viereen :-\ )
-
Toki ne lasten limsat, mehut, karkit ja tikkarit ja meidän aikuisten vissyt mitä oli mukana olisi tullut juotua samoin myös kotona ollessaan, no ehkä nyt ei aivan tuota määrää
Allekirjoittanut ainakin tulee ostaneeksi esim just karkkia tai limsapullot muksuille vaunureisuilla, kun taas kotiarjessa se on kyllä tosi harvinaista herkkua. Samoin myös pullat, piparit, sipsit kuuluu lähinnä vaunuiluun ::)
Ja kyllä me saatiin viime kesän viikon reisulla menemään 1000€ :-X
Leirintäaluemaksut, ruokailut, bensat, jotain vaatehankintoja, herkkuja, pääsyliput (Heureka, Puuhamaa, Serena).
-
Kylläpä tuo nyt näin jälkeenpäin laskeskellen tuntuu, että eihän tuo 200e/päivä ole kaukana...siis keskiarvona reissulla. Jos siis kaiken laskee mukaan. Äkkiä yks Power park reissu maksaa 4hlö perheeltä jo paljon ylikin 200e ja siihen leiriytymiset yms päälle. Tietty jonain päivinä mennään sitten alle 100eur reilustikkin, mutta noin keskioarvona ei varmaan kaukana ole.
-
Vai 200€/pvä :laugh:
Virossa Tallinna-Haapsalu-Hiidenmaa-Saarenmaa-Muhu-Haapsalu-Tallinna tourneella ei hyvin monta pääsylippua heinäkuussa ostettu. Kaupasta sapuskat ja juomat. Ajokunnossa piti olla liki joka päivä. Hupina enempikin luonto ja historia. Oma polkupyörä korvasi vuoristoradan ja merenrannalla oli vesipuistoa ilmatteeks :P
Kõpun majakkaankin pääs ilmatteeks kun ajoi fillareilla pihaan ja sanoi "ei ole rahaa mukana" vaikka hinta 1,5/2€ per hlö - majakanvartija selitti pikakierroksen vielä viroksi ja taisin ymmärtääkin kaiken :D
Ei tainnut palaa 4hlöllä 200€ edes viikossa; tankata ei tarvinnut kertaakaan (paitsi ennen paluulaivaa, että edes siinä säästäis), ja 0-15€ yöstä joutui jättämään paikkakunnalle.
Meillä m-autolla liikuttaessa ei päivä ole arjesta poikkeavaa juhlaa (ilm. sitä tulee tehtyä aika usein). Kotonakaan/töissä ei vesi(tutti)pullojen kanssa liikuta, saati limujen tai muiden piristeputellien - ei lapset eikä aikuiset.. tuntuu olevan kumma trendi..
Halvempaa on elo Suomenlahden tuolla puolen kuin ajaa täältä kauas esim. Kalajoen hiekkasärkille. Virossa vaan rannat lähempänä ja vedet kirkkaampia sekä lämpimämpiä 8)
Edit. Niin, ettei tuo ole vain gallupin tekijän kompurointia - ehkä viikonlopussa pitää painaa kohteesta toiseen parin päviän ajan. Vai moniko jaksaa 3 viikkoa riekkua esim. huvipuistoissa ai vesihelv*teissä joka päivä?
-
Eikös moista tutkimusta tehdä päätöksenteon tueksi. Ajatelkaas nyt kuinka hienoa on kuntapäättäjän ottaa tuollainen tutkimus esiin, kun päätetään kenelle annetaan järvenrantaa retkeilykäyttöön.
Ne vaanarithan pelastaa koko paikkaseudeun talouden ;)
Tässä mielessä on paree ettei sitä rahankäyttöä mistään puskanjuuresta tahi muilta saksalaisilta kysellä.
Ja niinkuin Sipu sanoi summasta huolimatta kaikki käytetty raha jää suomeen pyörimään.
Kyllä meillä on varaa pitää muutakin suomea asuttuna vaikka näin että ostaa ne tavaransa sieltä lähiseudulta.
-
Vai 200€/pvä :laugh:
Virossa Tallinna-Haapsalu-Hiidenmaa-Saarenmaa-Muhu-Haapsalu-Tallinna tourneella...
Näin karavaanari-elämää harkitsevana tämä on huojentava tieto, että matkailulaitteilla pääsee ilmaiseksi tuon lahden yli...pelkällä henkilöautolla aika kallista ;D
-
Näin karavaanari-elämää harkitsevana tämä on huojentava tieto, että matkailulaitteilla pääsee ilmaiseksi tuon lahden yli...pelkällä henkilöautolla aika kallista ;D
no juu..sitäpä määki vähä ihmettelin ittekseni..
-
Näin karavaanari-elämää harkitsevana tämä on huojentava tieto, että matkailulaitteilla pääsee ilmaiseksi tuon lahden yli...pelkällä henkilöautolla aika kallista ;D
Jos lukee noita tutkimuksia, niin niissä tutkitaan rahankäyttöä kohteessa, itse matkustaminen sinne on kait ulkopuolella tutkimuksen - jätimpä siis laivamatkat pois..
Tuossa MT:n tutkimuksessa on lisäksi mainuttu .. Leirintäalueella majoittuva seurue käyttää rahaa vierailupaikkakunna llaan joka päivä keskimäärin noin 200 euroa ja kuluttaa yhden matkan aikana keskimäärin 780 euroa.
Eli keskimääräinen matkan kesto oli 3.9 päivää - ihmeesti laskee päivähinta 200€:sta kun reissussa ollaan 2-3 vko..