Karavaanarin keskustelufoorumi
Tekniikkakeskustelut => Matkailuvaunut => Kori ja alusta => Aiheen aloitti: Jukkis - 1.06.2013 kello on 15:11
-
Tuli tuossa lueskeltua Hobbyn ohjekirjaa jossa kerrotaan että tietyn kilometrimäärän jälkeen pitäis tietyt rasvanipat rasvata. Kuitenkaan ohjekirjassa ei sitten ollut mitään mainintaa siitä missä ne rasvanipat on, saatika että kuinka monta niitä on.
Hetken vaunun alla ja ympärillä pälyiltyäni löysin niitä kuusi: aksilassa yhteensä neljä, joista yhdet runkopalkin ja renkaan välissä (molemmin puolin) ja toiset runkopalkkien välissä, kummallakin puolella. Loput kaksi löysin aisasta, vetopäästä.
Kysymys: onko tuossa enempikin rasvanippoja, ja jos on niin missä ne on? Kuutta enempää en löytänyt.
Rasvaprässillä kävin läpi kaikki nipat, mutta aksilassa olevat rasvanipat, mistä rasva tulee ulos kun sitä on riittävästi? Vai tuleeko mistään? Aisaa rasvatessa ei tarvinnutkaan montaa painallusta kun rasvaa alkoi tulla ulos merkiksi siitä että paikka on täynnä.
Aksilasta ei saanut mitään osviittaa onko siellä riittävästi vai ei. Parikymmentä painallusta per nippa päästin menemään, ajattelin että tuo saa riittää.
-
Luultavasti bongasit kaikki. Akselista uloimmat nipat saattaa päästää (ei välttämättä) akseliputken ja kyngän välistä ylimäärästä ulos sisemmät menee vain akselin sisälle.
-
Huoltoon vaan ;)
-
Kyllä tuo rasvamäärä varmaan vuodeksi riittää ja nippoja oli tarpeeksi.
Aika pieni vaiva puristaa ne rasvat sinne itse jos on valmiiksi prässi.