Karavaanarin keskustelufoorumi

Matkailukeskustelut => Matkailu ulkomailla => Aiheen aloitti: Hauho - 19.05.2013 kello on 20:54

Otsikko: Seuratkaapa gps:n toimintaa
Kirjoitti: Hauho - 19.05.2013 kello on 20:54
välillä Rödby-Helsingör ja Helsingborg - Tukholma.
Uskollisesti jo vuosia palvellut kepsini oli sitä mieltä että ko moottoriteillä olisi pitänyt vähän väliä siirtyä vastaantulijoiden kaistalle.
Muutoin mm. Suomessa toimii ihan ok.  Samoin aiemmin ko moottoriteillä ok.  Molemmat moottoritiethän ovat jo vanhoja, selvästi vanhempia kuin karttani.
Kartta uusittu muutama vuosi (3V) sitten ja tällä uusitulla kartalla toiminut aiemmin myös Ruotsissa ja Tanskassa.
Samoin toimi Saksassa ja Ranskassa ok.
Mikähän oli syy?  Oliko satelliitti hiukan "nyrjähtänyt"  ;D?
Tuolla Ruotsin puolella oli joku matkailuautoilija kääntynyt vasemmalle (varmaan ohjeen mukaan) korjattavalla mottoritieosalla jossa keskikaistalla useita korjausta varten tehtyjä tilapäisiä aukkoja ja törmännyt pahannäköisesti vastaantulleeseen Volvoon.  Ikävää jälkeä kun oli volvolaiset jouduttu leikkaamaan ulos.
Otsikko: Vs: Seuratkaapa gps:n toimintaa
Kirjoitti: Pekka - 19.05.2013 kello on 21:22
Kartan päivitys voisi ratkaista ongelman.
Otsikko: Vs: Seuratkaapa gps:n toimintaa
Kirjoitti: seppoko - 19.05.2013 kello on 21:35
Liikennemerkit ja -säännöt ovat ykkösasia seurata.
Otsikko: Vs: Seuratkaapa gps:n toimintaa
Kirjoitti: 88k5 - 19.05.2013 kello on 21:49
Et maininnu nakkilaatorin merkkiä, mutta itsellä kävi viime kesänä "oudot" Tompan kanssa; Kaikki toimi normaalisti aamulla Naantaliin asti..

Illallla laivasta ulos ajaessa verme päälle - gps-sijainti oli 200-400m liikaa lännessä: siinä sitten mentiin loppu ilta pitkin metsiä: "mene lähimmälle tielle"  :laugh:. Onneksi matka ei ollut pitkä ruattin sukulaiselle, niin sai koneen resetoitua ja ladattua netistä gps-fixit - rupes taas toimimaan. Reissu oli vasta alullaan..
Otsikko: Vs: Seuratkaapa gps:n toimintaa
Kirjoitti: Ossi66 - 20.05.2013 kello on 07:36
Nokian karttaohjelmalla ei nää siirtymää, kun se kulkee sitkeästi lähintä tietä, jos sellainen on kartalla edes muutaman kymmenen metrin etäisyydellä.
GPS:n nopeusnäyttö antaa kyllä hauskoja arvoja, jos haluaa esim tarkastella todellista nopeutta suhteessa mittarinopeuteen, aluksi keskinopeus on lähes aina parikymmentä yli todellisen. Pidemmällä matkalla myös max. Nopeudessa saattaa olla +100km/h verrattuna matkan todelliseen huippuun.
Epäilen matalalla olevien satelliittien aiheuttavan "hyppyjä" paikasta toiseen - sitten on hauskaa kun alkavat GPS:n mukaan seurata liikennettä ja sakottaa.
 
Otsikko: Vs: Seuratkaapa gps:n toimintaa
Kirjoitti: Hauho - 20.05.2013 kello on 10:50
Tuo päivitys ei voi ratkaista ongelmaa, koska tiet ovat edelleen samassa paikassa jo ollut yli 10 vuotta, ja aiemmin toiminut.
Navin on Becker mutta karttahan sen ratkaisee, en nyt muista kumman kartta minulla on siinä, - täytyy tutkia.
Eihän todellakaan pelkkään gps:ään saa luottaa, apuna pitää olla näköhavainto ja aivot, useinhan kone sanoo viisi metriä ennen risteystä esim. "käänny oikealle NYT".
Otsikko: Vs: Seuratkaapa gps:n toimintaa
Kirjoitti: Hauho - 20.05.2013 kello on 20:29
Becker käyttää Navteqin karttoja.
Otsikko: Vs: Seuratkaapa gps:n toimintaa
Kirjoitti: Duster - 21.05.2013 kello on 11:29
Mulla kulkee namikaattorin lisänä perinteinen kartta, navin ohjeethan ovat ohjeelliset ei niihin pidä orjallisesti luottaa...
Otsikko: Vs: Seuratkaapa gps:n toimintaa
Kirjoitti: kaarina - 21.05.2013 kello on 12:15
Me ollaan vältytty tuollaisilta ongelmilta tyystin kun ei meillä ole miätän navigaattoria:)


t.Kaarina
Otsikko: Vs: Seuratkaapa gps:n toimintaa
Kirjoitti: K.E.V - 21.05.2013 kello on 13:45
Mulla EI ole ollut tuollaisia ongelmia vaikka käytän navia ja joskus paperikarttaa ::)
Otsikko: Vs: Seuratkaapa gps:n toimintaa
Kirjoitti: ihaa - 21.05.2013 kello on 14:09
Tuttu vika viime vuodelta.

On kiva ajella kotimaassa kun Tom Tom Go720 päätti sitten tänä aamuna Holiday Club Saimaasta lähtiessä sekoilemaan siten että VT6 - tietä Lappeenrantaan päin ajaessa se kuvitteli olevansa n. 50-100 metriä sivussa ja nyt sitten Lappeenrannan satamassa Hiekkalinnan luona ollaan järvessä jo lähes 50 metrin verran, kaupungissakin oli koko ajan korttelin verran sivussa.

Näköjään oli muillakin viime vuonna samaa ongelmaa.

http://karavaanari.org/index.php/topic,4258.msg60278.html#msg60278 (http://karavaanari.org/index.php/topic,4258.msg60278.html#msg60278)
Otsikko: Vs: Seuratkaapa gps:n toimintaa
Kirjoitti: Hauho - 21.05.2013 kello on 14:19
Kiitos linkistä, nyt voi ryhtyä selvittämään Beckerin kanssa.  En ollutkaan tiennyt että mahdollisesti joutuisi itse konettakin päivittämään.
Kartathan on asia erikseen.
Otsikko: Vs: Seuratkaapa gps:n toimintaa
Kirjoitti: Haapaniemen Paroni - 21.05.2013 kello on 15:41
Hyvin on toiminut 1005 Tomtom ;)
Otsikko: Vs: Seuratkaapa gps:n toimintaa
Kirjoitti: Hauho - 21.05.2013 kello on 17:08
Ymmärsinkö Risto66 että olet ajanut tänä keväänä nuo moottoritiet?
Kenen kartta sinulla on gps:ssäsi?
Otsikko: Vs: Seuratkaapa gps:n toimintaa
Kirjoitti: Haapaniemen Paroni - 21.05.2013 kello on 17:12
Ymmärsinkö Risto66 että olet ajanut tänä keväänä nuo moottoritiet?
Kenen kartta sinulla on gps:ssäsi?
En ole ajanut,mutta täälä toimii,viime vuonna tökki ennen päivitystä ;) Mitä karttaa Tomtom käyttää?
Otsikko: Vs: Seuratkaapa gps:n toimintaa
Kirjoitti: Hauho - 21.05.2013 kello on 20:20
Juupa juu.  Sama täällä että kaikkialla muualla Euroopassa toimii mutta nuo Tanskan ja Ruotsin läpiajotiet!
Olisivatko ruotsalaiset siirtymässä takaisin vasemmanpuoliseen ja saaneet tanskalaiset mukaan, kun koetti koko ajan saada siirtymään siellä vasemmalle? :D