Karavaanarin keskustelufoorumi
Karavaanarin keskustelut => Karavaanarin olohuone => Aiheen aloitti: vetor - 19.11.2012 kello on 15:30
-
Sainpa äsken tehtyä yhden inhottavimmista töistäni: varpaiden kynsien leikkuun. En ole enää sitä taipuvaisinta sorttia ja vaimon suorittamana se joko sattuu (pelkään!) tai kutittaa. Mutta kerran kuussa siitä on selvittävä.
Mikä on sun mielestäsi inhottavin homma? Jotta tämä ei menisi pelkäksi luetteloimiseksi, kerro miten sinä siitä selviät ja anna vinkkejä kaverillesikin, omasta tai muiden puuhista.
-
Arkinen ylösnousu.
Velvollisuus ja perheen elatus saa ylös sängystä.
Harva rutiinijuttu on ikävä. Yksi sellainen on tuhkien imurointi, nenä ei tykkää tuhkapölystä. Pitkällä kädellä teen ja varovasti, omalla koneella varustetun imurin osti vast'ikään.
-
Vaipanvaihto :'( Ja nimenomaan semmoiselle pallerolle joka elää pelkällä maidolla, oli sitten tissi tai korvike niin haju on niin etova, että paperitollot piti olla nenässä jos meinasi selvitä. Eräs kollega hoiti homman siten, että vieressä oli aina WC-pönttö johon sai vaipanvaihdon yhteydessä heittää pitkääsylkeä. Kiinteisiin ruokiin siirtymisen jälkeen ei ole ollut ikinä mitään ongelmaa. Enää ei tarvitse/saa vaihdella noita "ensimmäisiä" vaippoja Thumb ainakaan omille.
-
Epävarman hammaslääkärin käsittelyssä, hammaskiven poisto. Siinä kyllä hikeä pukkaa. :'( Thumbd
-
Koiran oksennusten tai kakkojen siivoaminen sisältä. Koira on aina silloin kipeä ja tuotos sen mukaista :o Useinmiten ukkokulta "kerkiää" ensin rätin kanssa paikalle.
Ulkona ei ongelmia :)
-
Toisten jälkien siivoaminen >:(
Joskus jätän sen siivoamisen niille toisille :D
-
Vaipanvaihto :'( Ja nimenomaan semmoiselle pallerolle joka elää pelkällä maidolla, oli sitten tissi tai korvike niin haju on niin etova, että paperitollot piti olla nenässä jos meinasi selvitä. Eräs kollega hoiti homman siten, että vieressä oli aina WC-pönttö johon sai vaipanvaihdon yhteydessä heittää pitkääsylkeä. Kiinteisiin ruokiin siirtymisen jälkeen ei ole ollut ikinä mitään ongelmaa. Enää ei tarvitse/saa vaihdella noita "ensimmäisiä" vaippoja Thumb ainakaan omille.
:) :-) :-)
-
Yksi inhottava meneillään tällä hetkellä, kun vanhimman tyttären poika frendi tapailee muita tyttöjä kaiken aikaa,- eikä myönnä sitä,- vaan kaikki tulee julki muuta kautta, tyttö rakkautta täynnä ja ei tahdo tajuta jättä ryökälettä.
Vaan jätetään usein viikonlopuksi yksin kun tulee aina muita äkillisiä menoja ym. skeidaa suoltaa tämä ns.boifred ja samalla syyttä toista mustasukkaseksi..no nyt alkaa totuus valumaan nuoren naisen sydämmeen, tosin tuskien kautta kun totuus paljastuu vaiheittain ystävien kertomana..
Kirpasee kovin tyttöä joka kukkaan on puhjennut ja juuri kun pitäisi opiskeluun riittää energiaa tämän kaiken tunnemyrskyn keskellä ,meinaa horjua opiskelu sekä luotto..ruoka ei maistu ei naurua sydämmestä kuulu.
Itse toistaiseksi seurannut sivusta mutta mittani isänä alkaa täyttymään ,lähellä on puuttua asiaan ja sanoa poijalle suorat sanat..että toivottavasti et enää naamaasi täällä minulle näytä, ole mies ja valitse tiesi, nyky menoa en tule hyväksymään.
Niin se on inhottavaa katsoa toisen ritumista varsinkin kun on oma lapsi kyseessä.. Thumbd
-
Arkinen ylösnousu.
Vähän sama. Siis kun herätyskello soi, niin muahan ei sillä ekalla pärinällä saa ylös, eikä yleensä vielä toisellakaan. Kolmannella on yleensä jo melkein pakko ja neljännellä tulee kiire. Painaisin torkkua varmaan palovarottimestakin jos siinä sellanen olisi ::)
Toinen on viemärit ja niiden siivous. Siis voi ällö, mua ei saa suihkun viemäriin koskemaan edes kumikinttaat kädessä. Eikä se herkkua ole tiskialtaan roskankerääjääkään tyhjentää, mut sen ole opetellut. Tätä ei ole ratkaista vielä muulla keinoin kuin naimalla mies joka tekee sen mun puolesta.
-
Lmc ..niin tuo isän /äidin tuska on kovaa
mutta kantapään kauttaa uuteen onneen mennään
vähän jokainen ... sillai se elämä opettaa kulkijaa Thumb
asiaan
Onnevan kans samaa mieltä
että etoo kissa poikien ykäilyt ja tuon tyttären koiran bacgat ptyih
mutta ,kun ei ole muita joka sen tekis
niin pakko se on vaan itse ne siivottava
yx tai toka on jota inhoon yhtä paljon
on imuroiminen plääh
teen mitä vaan ennen kun imuroin
miten se homma ei vaan nappaa , kun sitä van inhoon yli kaiken
milloin se imee maton tai sukan tai tekee muuta uskomatonta Thumbd
mutta vällee sekin on tehtävä pitkiin hampain ja voimasanoin
jos mielin täällä torpassa asustaa
enkä tykkää asua sikolätissä
sen takia on vaan nuokin hommat tehtävä vaikka :'( :'( :'( :'(
-
Taisin jo kouluaikana tottua kaikenlaiseen eikä mikään homma ole yököttänyt. Keväällä koulun päätyttyä tyhjennettiin naapurin pojan kanssa kahden talon ulkohyysikät ja ajettiin lehmien ja hevosten tuotokset pelloille, kaikki käsivoimin, mutta ei paljain käsin. Tehtäviin kuului myös sairaan isoisän astian tyhjentäminen eikä ollut mikään kemiallinen vessa. Oli vain emaloitu teräspönttö, jossa oli kansi päällä.
Inhottava homma on, kun rouvalta tulee nyt heti komento.
-
Keväällä koulun päätyttyä tyhjennettiin naapurin pojan kanssa kahden talon ulkohyysikät
Heh tuostapa tuli mieleen eräs kesäloma reissu..kun poikien kanssa oltiin retkellä ja tavattiin pari tytärtä jotka sitten kutsuivat meidät mökillensä viikon loppua viettämään, saunottiin, juotiin ja syötiin ja käytettiin ulkohuusia joka oli täynnä sitä itseänsä.
No tytöt pyysivät tyhjentämään huusin ja niin tehtiin , kaivettiin iso kuoppa nurmikon alle ja kiikutettiin paskat sinne, nurmikko päälle ja niin kas p*ska hukas.
No jälkeen päin saimme kuulla että isäntä oli tosi iloinen siitä että oli pojat hävittäneet jötökset..
Ruoho kun oli kovin kasvanut mökillä niin sitä paikan isäntä leikaamaan ja voi sitä huutoa ja kiroilua kun leikkaaja oli vajonnut napaansa myöten paskaan...per*ele.. saa*ana tähänkö ne poijat sen oli kaivaneeet.
No emme sen koomin käyneet enää tyttöjen luona saunomassa.. ???
-
Kyllä se kaikkein inhottavin homma minulla on taksiin oksentaneen asiakkaan luomutuotteiden siivous. N.kerran vuodessa, yleensä pikkujouluaikoihin. Vaikka siitä reilun korvauksen otan niin ei se sitä ällötystunnetta pois vie.
-
Onhan tässä jo mainittu monta hommaa, jota ei mielellään tee. Eipä nuo erinäisten "bruttokansantuottei den" siivoilut lattioilta, paskahuusseista tai taksin takapenkiltä varmaan kenenkään mielestä niitä hauskimpia askareita ole. Yksi mitä ei ole vielä mainittu on ainakin itselle eläimen teurastus. Tokihan se on tehtävä, jos meinaa (saaliseläimen jne) lihaa syödä, mutta ei kuulu suosikkihommiini.
-
Kyllä tuolla kylillä kun työnssä kulkee niin monenlaista mökkiä/asukasta näkee. Toisinaan ei tee mieli ottaa kenkiä pois kun sisälle menee ja käsineet pitää olla kädessä ja autoon tullessa käsidesiä käsiin, välillä siihen viellä hajut päälle. Vaikea ymmärtäää kun siinä viellä ihminen asuu.
Toinen homma viellä tuoreiden hiiren raatojen kerääminen sähkökeskuksista.
-
joo näitä lukiessa
niin myönnän
et karmeinta on kans toi bacgapalatsin tyhjennys
jonka saan jostain kumman kunniasta useimmin ihan yksiksein tehdä :o
myönnän että aika pitkälle sitä itse kyllä käytänkin
mutta käyhän siellä usein meitin vieraatkin Thumb
ja se tyhjennys ei onnistu ,kuin sauna päivänä
ja ehkä jonkin verran pitää olla voimajuomaa siemaistuna
ennen ja jälkeen ...on se vaan niin härskii puuhaa ::)
-
Epävarman hammaslääkärin käsittelyssä, hammaskiven poisto. Siinä kyllä hikeä pukkaa. :'( Thumbd
Epävarman minkä tahansa lääkärin käsittelyssä, joskin en takuulla helpota yhtään vaikka olisi päteväkin tohtori, omaan kosketuskammon tai jonkun semmosen :( Siivous ja monet muutkin hommat voivat toki olla melkoisen etovia mutta niistä kyllä selvinnyt vaan asennoitumalla sopivasti.
-
Epävarman minkä tahansa lääkärin käsittelyssä, joskin en takuulla helpota yhtään vaikka olisi päteväkin tohtori, omaan kosketuskammon tai jonkun semmosen..
Myönnän kuuluvani siihen miesryhmään, ettei synnytyksestä tulisi mitään (vaikka ko. elimet oli kohdillaan). Jokin vuosi sitten sain väkäisen koirankarvan jalkapohjaani, joka sitten kirurginveitsellä poistettiin. Muistan sen ikäni, mutta niin muistaa työterveyshoitaja sen huudonkin. -Kaikenlainen ronkkiminen on sitä inhottavinta hommaa, vaikkei tuossakaan tarvinnut kuin istua koipi toisella tuolilla. Varmaankin huuto auttoi!
-
Veroilmoitus,,,,,,,,,
-
Epävarman hammaslääkärin käsittelyssä, hammaskiven poisto. Siinä kyllä hikeä pukkaa. :'( Thumbd
Tuskanhiki nousee pintaa kun ajattelee hammaskiven poistoa. Mulla tulee suu niin karmeen kipeeksi ettei pariin päivään voi syödä kun velliä.
-
Tässä on niin monenlaista tullut koettua tähän nuoreen ikään,ettei okseta tai ällötä oikein mikään.Lääkäripelko ja en koe,osaan rentoutua.Vanha sananlaskuhan sanoo:"käsi hyvvään,käsi pahhaan,käsi palijaaseen pa..aan".Tuo oli vähän Oulun murteella ;D.
-
Kun otetaan eturauhasesta kuus näytepalaa, (plus kax hutia) ilman puudutusta... Piti aikamiehenkin pyyhkiä hetki hikeä.
Juu, kyllä se lääkäri yritti puuduttaa ja kun laittoi ties monettako satsia, mutisi, että tällä pitäis jo hevoseltakin mennä jalat alta! Hevoset vaan on niin pieniä elukoita... ;D
-
Kun otetaan eturauhasesta kuus näytepalaa, (plus kax hutia) ilman puudutusta... Piti aikamiehenkin pyyhkiä hetki hikeä.
Juu, kyllä se lääkäri yritti puuduttaa ja kun laittoi ties monettako satsia, mutisi, että tällä pitäis jo hevoseltakin mennä jalat alta! Hevoset vaan on niin pieniä elukoita... ;D
Vähällä pääsit. ;D
Minulta ottivat 6+6 näytepalaa, tosin vaan kerran
meni nuoli läpi ihmiskehon. ;)
Onneks se hoitsu oli siinä. Oli muuten nuori ja nätti.
-
Kun otetaan eturauhasesta kuus näytepalaa, (plus kax hutia) ilman puudutusta... Piti aikamiehenkin pyyhkiä hetki hikeä.
Juu, kyllä se lääkäri yritti puuduttaa ja kun laittoi ties monettako satsia, mutisi, että tällä pitäis jo hevoseltakin mennä jalat alta! Hevoset vaan on niin pieniä elukoita... ;D
Voin kuvitella että tuo operaatio ei naurata.Pitkä oli piikki ja ilkeästi rusahti kun puuduttivat nivusen,vetivät aukon ja sieltä suonia pitkin pumpun kylkeen pallolaajennuksessa .Mutta kyllä sitä aika nirvanassa siinä oli...
-
Voin kuvitella että tuo operaatio ei naurata.Pitkä oli piikki ja ilkeästi rusahti kun puuduttivat nivusen,vetivät aukon ja sieltä suonia pitkin pumpun kylkeen pallolaajennuksessa .Mutta kyllä sitä aika nirvanassa siinä oli...
huh huh ..taitaa toi olla miehelle vähän sama
kuin naiselle synnytys
vaikka itselle se oli kuin kovan kakan ponnistus
eli helpolla pääsin Thumb
sen jälkeen en sitten niin helpolla olekkaan sairaaloissa pääsyt
mutta kuitenkin olen niistäkin nippa nappa hengissä selvinnyt Thumb
ja eilinen hammaslekurissa käynti oli kuin lasten leikkiä
kun puudutti hampin .. niin ei tuntunut missään ... Thumb
vinkki jos on kova hammaslääkäri pelko
niin itse vein tyttäreni pienenä hammaslääkäriin
jossa käytettiin ilokaasua
tyttä oli ihan innoissan siittä "kärsästä" ;D
kerran kans itse jouduin hieman erikoisempaan hammashoitoon
jossa myöskin olis ollut käytössä nukutus
kevyt sellanen
onneksi en sentään niin rajua toimenpidettä tarvinut
mutta tuolle tyttärelle sitä suosittelin
hänellä kun on niin kova hammaslekuri kammotus :(
-
Kun otetaan eturauhasesta kuus näytepalaa, (plus kax hutia) ilman puudutusta... Piti aikamiehenkin pyyhkiä hetki hikeä.
Kerran ja toisenkin asian kokeneena, nyt tiedän miltä tuntuu olla tukholman homo baarissa duunissa..ei käy niitä duunareita kateeks. ;)
-
^
Eiköhän ne pojat ole ihan vapaaehtoisesti alan baareihin hommiin menneet. ;D
Asiasta viidenteen -sarjassa tää oli muuten loistava.
-
Vatsalaukun tähystys ! :o
-
Vatsalaukun tähystys ! :o
En siihenkään ihan pikkuvaivasta vapaaehtoisesti mene,vaikkei se koskekkaan. Luulin kun se tehtiin että kohta mun masu poksahtaa. Oli se kaikenkaikkiaan inhottava toimenpide. Oli sillä tutkimuksella se vaikutus ettei maha oleenää pahemmin renannut.
-
Sydämmen ultraääni tutkimus ruokatorven kautta, se tutkimus väline kun on isompi kuin vatsalaukun tähystyksessä.
Tietty hammaslääkärillä käynti, kammoan valtavasti
-
Vatsalaukun tähystys ! :o
Totta,tuokin on tullut pari kertaa koettua.Kyllä yökkäytti!"Pakoputki"tähystys oli paljon helpompi,joskin olo oli aika vaivautunut.No,itseppä ovat ammattinsa valinneet.Löytyihän se vaivojen aih.sitten lopultakin,helikobakteeri,joka kolmella yhtäaikaisella lääkekuurilla häädettiin.
-
Totta,tuokin on tullut pari kertaa koettua.Kyllä yökkäytti!"Pakoputki"tähystys oli paljon helpompi,joskin olo oli aika vaivautunut.No,itseppä ovat ammattinsa valinneet.Löytyihän se vaivojen aih.sitten lopultakin,helikobakteeri,joka kolmella yhtäaikaisella lääkekuurilla häädettiin.
Tekivätkö samalla letkulla, ensin pakoputki ja sen jälkeen mahalaukku, ei ihme että yökötti. :laugh: :laugh: :laugh:
-
Tuli alkuviikosta aloitettua pojan puuhahuoneen teko vinttiin ja lämmintä siellä on, mutta siitä huolimatta seinät jotka jäävä viiston katto-osan alle ajattelin villoittaa. No nyt toinen puoli on valmis ja lämpöä oli 28 astetta halogeenin kuumotuksessa ja villa kivasti pölisi hikiselle iholle kun kunnollisen kuonokopan alla koitti saada ilmaa keuhkoihin. Nyt sitten odottelen ja joutessani rapsuttelen käsivarsia, korvan takusia kunnes sauna lämpiää. Hauskaa hommaa tämäkin ;)
-
Keuhkoista koepala tähystyksellä ja varsinkin puudutusaineen maku, ei sovi minulle.
Nuorempana varpaan kynsi lohkesi ja tulehtui. Ei toiminut puudutus ei, siis kunnolla.
Hoitaja kyseli sattuuko :) kun lääkäri halkaisi kynnen ja otti osan kynnestä pois.
-
Keuhkoista koepala tähystyksellä ja varsinkin puudutusaineen maku, ei sovi minulle.
Nuorempana varpaan kynsi lohkesi ja tulehtui. Ei toiminut puudutus ei, siis kunnolla.
Hoitaja kyseli sattuuko :) kun lääkäri halkaisi kynnen ja otti osan kynnestä pois.
olin aikoinani hengityskoneessa aikas liki parikuukautta
ja sain jostain hirveen yskän
ja limaa kertyi sinne keuhkoihin siihen malliin
että meinasin tukehtua
hoitaja sit vain alkoi letkulla imeä sitä limaa
ja ei siin mitään puuduteltu
vaan letku keuhkoin ja imu päälle
voi jessus et se sattu .. huiii sattuu vieläkin
kun sitä muistelen ja tuota tehtiin monesti päväs
voin sanoa .. ei siinä edes itku auttanut
sitäkin kokeilin :o
toivon todella ettei enään tarviis moista teho-ostoa kokea
edes pahemman vihollisen :'(
-
Tekivätkö samalla letkulla, ensin pakoputki ja sen jälkeen mahalaukku, ei ihme että yökötti. :laugh: :laugh: :laugh:
Onneks oli eri käyntikerralla,mutta mistäs minä tiedän olivatko välillä putsanneet :o :'( Thumbd
-
Onneks oli eri käyntikerralla,mutta mistäs minä tiedän olivatko välillä putsanneet :o :'( Thumbd
yöx yöx yöx ;D
-
Hammaslääkärikammon sain jo kansakoulussa, kun lääkäri kysyi, mikä hammas on ollut viimeksi kipeä ja saman tien otti hampaan raa'asti pois. Seuraavaksi ajattelin kokeilla laser-hammaslääkäriä, On kuulemma kivuton ja siisti toimenpide ja voidaan hoitaa monta asiaa yhdellä käynnillä. Hinnat ovat eri luokkaa kuin julkisella puolella, mutta ei tarvitse odottaa vastaanottoaikaa.
-
Hammaslääkärikammon sain jo kansakoulussa, kun lääkäri kysyi, mikä hammas on ollut viimeksi kipeä ja saman tien otti hampaan raa'asti pois. Seuraavaksi ajattelin kokeilla laser-hammaslääkäriä, On kuulemma kivuton ja siisti toimenpide ja voidaan hoitaa monta asiaa yhdellä käynnillä. Hinnat ovat eri luokkaa kuin julkisella puolella, mutta ei tarvitse odottaa vastaanottoaikaa.
niin onkin tuokin hoitomuoto Thumb
sitä taidankin nyt suositella tuolle tyttärelle
olin tuon jo unhottan
eikä se niin kauheen kalista taida olla
kun kamunikin sellasta hoitoa sai
eikä hän ole todellakaan mikään roope ankka :)