Karavaanarin keskustelufoorumi
Karavaanarin keskustelut => Karavaanarin olohuone => Aiheen aloitti: winemaker - 7.11.2012 kello on 17:36
-
Caravan-lehti tulla pomsahti tänään.
Lehden pääjuttuna näyttää olevan juopot alueilla. Kovasti yhdistysten ja alueiden vetäjät haastattelussa kertoivat kurin ja järjästyksen säilyvän omilla alueillaan. Toisaalta suoraa spontaania yleisöpalautetta oli tullut runsaasti lehden toimitukseen. Missä hitossa ne juopot oikein mellastavat?
"Ei ainakaan meidän alueella".
Onko täällä juoppoja.
;) Thumb? Thumbd?
-
Mei oo juoppo ja syöppökin kun tykkään niin nesteenä kuin kiinteempänäkin nauttia hyvän makuisia aineita ! :D
-
Eipä näkynyt vielä meidän postilootassa. Varmaan huomenna sitten.
Kännääviä löytyy varmaan joka alueelta, mutta helppohan tuo on ratkaista. Laittaa vaan kännääjät toiselle laitaa ja ennen ilta kahdeksaa nukkumaan menevät toiselle laitaa aluetta. Väliin sitten niitä, joille kumpainenkin ääripää menttelee ja käytöstapoja riittää hyväksyä erilaisia ihmisiä.
-
Juon alueella ollessani lähes joka ilta, mutten häiritse muita.
Juominen on 2-6 olutta tai vastaava määrä viiniä.
Juopot häiritsisivät kyllä, mutten kovin monesti ole törmännyt moisiin.
-
Onhan näitä juoppoja: Muutama kesä sitten,olintiin Skibottenissa,puolen kymmentä autoa/vaunua samalla vakipaikalla,muuten mukavaa porukkaa,(ei orgilaisia),nukkuivat päivät,koko yön sitten valvoivat nuotiota polttaen. Eikä siinä muuten mitään,mutta kun rupesivat metsuriksi aamu kolmelta!! Viiden metrin päässä meidän autosta rupesivat puita pilkkomaan moottorisahalla,valillä pullo kiersi ringissä,kohta alkoi sitten puiden halkominen metalli kiilojen avulla,voitte kuvitella,mikä ääni siitä lähtee!!Kun olivat saaneet puut tehtyä,nuotio sytytettyä,alkoi laulukuoro,joku veti Bavarottia!! Sitä kesti aamu kuuteen,läksin kalalle,pojat lähti nukkumaan!! Tämä toistui monena yönä,yöt kukkuivat,päivät nukkuivat!!! Et silleen!!!! >:( >:(
-
Joopa joo. Näillä palstoilla olen maininnut, että olisi edes fiksumman näköistä kun ne pullot ja tölkit pidettäisi pois näkyviltä. Nostettaisi ne juomat ulkopuolelle laseissa, niin olisi vapautuneempi olla iloisella mielellä, kenenkään katsomatta juopoksi. ...Niin, en saanut kannatusta. ::)
Oli siinä uudessä lehdessä oudon kokoinen matkailuauto. Kokonaipituus 2300mm, istuinpaikkoja 6996, joista turvavyöt neljälle. ;D ;D
-
Joopa joo. Näillä palstoilla olen maininnut, että olisi edes fiksumman näköistä kun ne pullot ja tölkit pidettäisi pois näkyviltä. Nostettaisi ne juomat ulkopuolelle laseissa, niin olisi vapautuneempi olla iloisella mielellä, kenenkään katsomatta juopoksi. ...Niin, en saanut kannatusta. ::)
Oli siinä uudessä lehdessä oudon kokoinen matkailuauto. Kokonaipituus 2300mm, istuinpaikkoja 6996, joista turvavyöt neljälle. ;D ;D
Itse juon olueni mieluummin pullosta tai tölkistä, muut juomat sitten lasista. Ei se olut tai viinipullo pöydällä voi ketään leimata. Hylsyt ja tyhjät pullot pois on mielestäni tarkeämpää kun juominen lasista.
-
Joopa joo. Näillä palstoilla olen maininnut...
No niinpä olet, ja vielä muutama vastaava jäi varastoonkin. Jos sattuu olemaan foorumilla hiljaisia päiviä. ;D
-
Nonni, nyt olis niinku vähä pakko lähtee ton pimeeseen susien syötäväks hakemaan sitä lehtee.. Lienee Aku Ankkakin siellä kylmässä laatikossa seurana.. ::)
Oon kyllä juoppohin alueilla törmännyt, useammallakin. Lienee osasyynä ajankohta (juhannus), mutta on niitä muutenkin nähty. Muutaman oluen ottajat ei häiritse, mutta sitten mennään yksi askel eteen, kaksi taakse ja kolme sivulle, niin se ei lasten kanssa ole mukavaa katseltavaa.
-
No niinpä olet, ja vielä muutama vastaava jäi varastoonkin. Jos sattuu olemaan foorumilla hiljaisia päiviä. ;D
Liekkö sitten niin arka aihe, kuitenkin SFC:kin on asiaan puuttunut. Valtakunnassa (myös leirintäalueella) on paljon janoisia, monen on juotava jopa kävellessä. ::)
-
Minusta tuo Höpön ( Höpöttäjän siis, Sorry kun vääntelen, en vain voinut vastustaa kiusausta)mielipide hieman hienostuneemmasta juomien nautiskelutavasta oli hyvä!
Jos verrataan tapaan Euroopassa, yleensä pöydällä on vain viinipullo. Terävät pidetään kalustossa sisällä ja laseista nappaillaan ulkona.
No, poikkeuksiakin on.
Ei mielestäni mitään hienostelua tuollainen. Se, että juodaanko olut suoraan pulloista tai tölkeistä, on jo monimutkaisempi asia. Nimittäin tuo ameriikan tapa hörpätä suoraan pitkäkaulaisesta lienee jo levinnyt meillekin, jopa ravintoloihin saakka.
Thumb
-
Tekopyhää on pullojen piilottelu, mutta passaahan niitä tyhjiä välillä siivoilla näkyvistä.
Suomitusinakaljat voi juoda tölkinsuusta, mutta laadukkaammat nautitaan lasista; akryylinen viinilasi kelpaa belgeille tai muille namioluille ihan hyvin. Kuka nyt jaksaa käydä viinilasia kulkineessa täyttelemässä, Höpökin taitaa emäntäänsä juoksuttaa. Häpiäisi nyt. ;D
-
Meil on toisinaan teltan pöytä ku kaameenpaikan leiri..silloin kun juhlitaan..ei ketään ole siitä tullut valittamaan tuolla alueella. juhannuksena Mauri kävi vinkkaamas, ku kaveri hieman keskusteli kuuluvalla äänellä, siinä se. Sellaista iloista naurua jne alueelta toisinaan kuuluu hieman myöhäisempäänkin, mutta ei haittaa minua.
-
Meil on toisinaan teltan pöytä ku kaameenpaikan leiri..
Sellaista iloista naurua jne alueelta toisinaan kuuluu hieman myöhäisempäänkin, mutta ei haittaa minua.
+10 Thumb
Asenetta peliin :-*
-
En minä ainakaan rupea pulloja laittamaan piiloon,tyhjät näkyvistä kyllä laitan pois ;)
-
En minä ainakaan rupea pulloja laittamaan piiloon,tyhjät näkyvistä kyllä laitan pois ;)
O muutes niimpal kauhhian kätevä tyhjien pullojen/tölkkien keräilypaikka esim etuteltassa http://www.biltema.fi/fi/Koti/Sailyttaminen/Laatikot/Sailytyslaatikko-85583/ (meillä tämmöne isompi) ..sinne iso jätesäkki ja luukusta tölkit säilöön ja sitte sunnuntaina kätevästi tyhjätpullot kauppaan :) On siistiä :)
-
Tekopyhää on pullojen piilottelu, mutta passaahan niitä tyhjiä välillä siivoilla näkyvistä.
Suomitusinakaljat voi juoda tölkinsuusta, mutta laadukkaammat nautitaan lasista; akryylinen viinilasi kelpaa belgeille tai muille namioluille ihan hyvin. Kuka nyt jaksaa käydä viinilasia kulkineessa täyttelemässä, Höpökin taitaa emäntäänsä juoksuttaa. Häpiäisi nyt. ;D
Voep olla tekopyhää tai ei. Uskoisin että kun tulette leirintäalueelle, ette peruuta kuljinta seurueen viereen, jotka ovat iloisella mielellä ja pullot pyörii pöydällä. Vaan peruutatte semmosen seurueen viereen, jotka on iloisella mielellä ja laseissa, ihan sama mitä. ;)
En juoksuta emäntää, ei ole suurikaan homma tankata sisältä. :D
-
Vaan peruutatte semmosen seurueen viereen, jotka on iloisella mielellä ja laseissa, ihan sama mitä. ;)
Tykkään kyllä väistellä tuollaisia juppi seurueita. ::)
Villapaidat ukoilla hartioilla, akkaväellä aurinkolasit otsalla, golfbägi takatallissa. :-[
-
Onko sillä nyt sitten merkitystä mistä juodaan? Määrä ja siitä johtuva käytös kai tässä se ongelma on. Jos liiallinen alkoholinkäyttö on ongelma yhteiskunnassa niin totta helekutassa se on sitä meidänkin joukossa. Juoppoja, vaimonsa hakkaajia, narsisteja yms. yms on tämän harrasteen parissa suht sama osuus kuin yhteiskunnassa yleensä.
Jokaisen juopon kannattaa kysyä itseltään, onko ikinä koskaan milloinkaan tehnyt mitään fiksua kännipäissään ja toimia sitten sen mukaisesti.
Joo, kuulostaa ihan Räsäskältä, mutta ihan niin nipo en tunnusta olevani ;D
-
Jos liiallinen alkoholinkäyttö on ongelma yhteiskunnassa niin totta helekutassa se on sitä meidänkin joukossa. Juoppoja, vaimonsa hakkaajia, narsisteja yms. yms on tämän harrasteen parissa suht sama osuus kuin yhteiskunnassa yleensä.
Joo, kuulostaa ihan Räsäskältä, mutta ihan niin nipo en tunnusta olevani ;D
Heräsi heti ajatus, että onkohan niitä juoppoja enemmän kuitenkin kausipaikkalaisissa kuin ahkerasti ajelevissa, jotka usein lähtevät heti aamusta reissuun ;D
-
Kalajärvi ollut ainoa paikka jossa on ollut häiriöön saakka "juoppoja"
-
Tämä lienee sellainen suomalaiskansalline n aihe.
Kun olen reissanut tuolla maailmalla, ei siellä alueilla ole tälläisessä mittakaavassa olevaa ongelmaa. Onko kysymys sitten alueiden/asukkaiden rakenteesta?
En usko, kausipaikkalaisia sielläkin on pilvinpimein. Kuten myös meitä matkalaisia. Hiljaisuus tuppaa tulemaan puolenyön seutuvilla eikä siellä alueisäntiä näe partioimassa.
Nooh, eurooppalaisten juomatavat ovat jalostuneet vuosisatojen vieriessä ja kyllä mekin perässä tulemme. Seuraava sukupolvi lienee jo paremassa tilanteessa, jos eivät kovin hyvin ota opiksi vanhemmistaan.
Omat ongelmansa kullakin! ;D
-
Kunnon juopoista ei yleensä ole haittaa, käyvät kerran pummaamassa kaljaa ja menevät tiehensä. Pahimpia ovat ne, jotka juovat, grillaavat, metelöivät, tappelevat, kuseksivat ympäriinsä ja tekevät tätä aamuneljään. Ja ovat vielä sitä mieltä, ettei siihen ole kellään mitään sanomista.
Pahempaa on ainoastaan se, että järjestyksenpitäjän mielestä niin saakin käyttäytyä. >:(
-
Kun olen reissanut tuolla maailmalla, ei siellä alueilla ole tälläisessä mittakaavassa olevaa ongelmaa.
Siellä tavat ovat muutenkin toisenlaisia. Kun Saksassa olutjuhlilla tulee valomerkki klo 23.00, niin musiikki loppuu kuin seinään, kolpakot juodaan tyhjiksi ja kansa lähtee kotiin. Ja kutakuinkin siististi. Kun homma kestää viikon, jokaiselle on selvää, että arkiaamuna on taas töihin meno. Ei ole tarvis hillua koko yötä, niinkuin Suomalaisilla.
Touhua voi vain katsella silmät ymmyrkäisinä! :o
-
Siellä tavat ovat muutenkin toisenlaisia. Kun Saksassa olutjuhlilla tulee valomerkki klo 23.00, niin musiikki loppuu kuin seinään, kolpakot juodaan tyhjiksi ja kansa lähtee kotiin. Ja kutakuinkin siististi. Kun homma kestää viikon, jokaiselle on selvää, että arkiaamuna on taas töihin meno. Ei ole tarvis hillua koko yötä, niinkuin Suomalaisilla.
Touhua voi vain katsella silmät ymmyrkäisinä! :o
Niin ei voi kuin katsella ihmeissään kuinka jotkut jaksaa saksanmaallakin. Jonku kerta tuolla moselin varrella erehtynyt leirintäalueelle menemään.
Vaunut olleet paikallaan vuosia ja isännät ja emännät seilaa alueen baarin, vaunu ja lähikaupan kultaistakolmiota kaiket päivät.
yö aikaa ne menee baarin terassin ja vaunun väliä lineaarisesti, toisin ihmeellisesti mutkitellen ja siitä varmaan johtuu se epämääräinen melua joka niistä irtoaa.
Kyllä se tämä juopottelu asia on aivan kansainvälinen. Tässä on nyt tullut jo yli kaksikymmentä vuotta asuttua täällä läntisessä keski-euroopassa.
Ja kyllä se meno on väliin täälläkin aika holtitonta. Joka syksy kun koulut alkaa on uutisissa juttua kun nuoriso kuseksiin Leuvenin kaupungin kännipäissään yhdeksi isoksi pisuaariksi ja kun kevät koittaa ja ilmat alkaa tuossa helmi- , maaliskuun seutuun lämmetä alkaa uusi samainen juttu sarja toistua. Tämä siis tätä provinssia missä minä asun ja muualla touhu on samanlaista
Kyllä se luulo että vain suomalaiset ja britit kännäystä harrastaa on kukkahattutätien omaa mielikuvitusta. ;)
-
Villapaidat ukoilla hartioilla, akkaväellä aurinkolasit otsalla, golfbägi takatallissa. :-[
Niin, ja kun muilla on lämpimästi vaatetta iltaa istua, niin tatuoinnit pitää näkyä vaikka palelisi. Ja auton rekkari pitää olla se muutaman tonnin, lyhennys jostakin juppimaisesta. ...Tuo aurinkolasit otsalla, ei ollut minun huomioima piirre. ;)
-
Osaavat ne muuallakin. Unkarissa Balaton-järven rannalla oli naapureina saksalaisia pilvin pimein. Kutsuivat seuraan, kun näkivät, että olemme suomalaisia. Sakemannien riemua, rattoa ja laulua kesti aamuneljään. Iltaa/yötä ei voi parhaalla tahdollakaan sanoa hiljaiseksi, mutta eivät toiset leiriytyjät, joiden autoissa oli enimmäkseen DDR, tulleet valittamaan.
-
Keväällä käväisin yhdellä leirintäalueella lauantaina jääkaappia korjailemassa. Paikalle kun saavuin noin puoleltapäivin niin viiniähän siellä lipiteltiin:) Mutta mitä sitten.. ei se mua haitannut vaikka välillä oli 10 ihmistä seuraamassa työskentelyäni:) Harmittamaan vain jäi että ois pitänyt olla kuski mukana niin ois voinut jäädä istuskelemaan pidemmäksiä aikaa:)
-
meitillä on sellanen tapa
että leiripaikalla menään sinne viimiseen kulmaan
ja aina on rauhallista ollut
niin ja itse juon muumimukista tai muusta lasista
kaikki nesteet paitsi saunassa saatan juoda nallen suoraan tölkistä..
olen sitä mieltä että antaa kaikkien kukkien kukia vaan
ja onhan karavaanari kaikkien kaveri Thumb
ei minua haittaa ottaako joku jotain tai ei ota
mut se haittais jos mennään nenä kohti taivasta eikä sanota päivää tai muuta
jos satun tervehtimään ,mutta sellaiseen en ole koskaan vielä törmännyt
vaan aina on tullut iloisia tervehdyksiä Thumb
enkä muutenkaan kyttää siellä enkä muuallakaan muiden tekemisiä turpa rullalla
omassani kun on ihan tarpeeksi ihmeteltävää ;D ::)
-
Me taas etsitään alueella paikka josta on näköyhteys lasten leikkipaikalle ja silloin en jaksa ymmärtää karavaanareita jotka lipittävät juomiaan markiisin/etuteltan alla aamuyön tunneille asti.
Juokoot mun puolesta kunhan se tapahtuu sivistyneesti varsinkin lasten läheisyydessä, omalle terveydellehän saa tehdä mitä vaan.
-
Me taas etsitään alueella paikka josta on näköyhteys lasten leikkipaikalle ja silloin en jaksa ymmärtää karavaanareita jotka lipittävät juomiaan markiisin/etuteltan alla aamuyön tunneille asti.
Juokoot mun puolesta kunhan se tapahtuu sivistyneesti varsinkin lasten läheisyydessä, omalle terveydellehän saa tehdä mitä vaan.
no jos minulla olis lapsia
niin en kans tykkäis
jos juopot hilluu siinä lasten leikkipaikan lähellä
mutta toivotaan, että ne juomahemmot ja mantat
siirtyis toiselle puolen leirikentää pois lasten silmistä Thumb
-
Juokoot mun puolesta kunhan se tapahtuu sivistyneesti
Sammoo mieltä. Thumb
-
Joopa Joo..... "Enhän minä mutta pojat"
(https://fbcdn-profile-a.akamaihd.net/hprofile-ak-ash2/162029_311694285545296_1235585003_n.jpg)
-
Pyrimme sijoittamaan kulkimen nykyään sellaiselle paikalle jos vain mahdollista, missä ei ole lähellä ns. kausipaikka karavaanareita. Eräänäkin juhannuksena jouduimme vaihtamaan paikkaa aamulla, kun ulvominen ei loppunut, ennenkuin paikan omistaja oli käynyt kovistelemassa porukkaa (vähän ennen viittä).
Tietysti onhan se mukavaa kavereiden kanssa seurustella ja ottaa pari mukia, mutta kohtuus siinäkin. Ei ole mukava katsoa kun porukka on vetänyt "perseet olalle". Lapset etsivät naapurivaunuista vanhempiaan ja löytävät ne jostain pöydän kulmalta örveltämästä.
Tämäkö se on sitä karavaanarielämää ja tämmöisen kuvanko me annamme tuleville karavaanareille?
-
Viime kesänä tuli oltua 2kk vaunulla liikenteessä ja toistakymmentä leirintäaluetta tuli kierrettyä ja pienet lapset mukana.
Minun mielestä käyttäytyminen on ollut asiallista. Meillä lapset menevät 9 maissa nukkumaan ja kertaankaan ei ole tarvinnut mennä naapurille sanomaan, että voisitteko olla vähän hiljempaa.
Olisin varmasti mennyt sanomaan, jos jotain ongelmia olisi ollut. Se, mitä kukakin tekee oman vaunun/auton edessä, on heidän oma asia. Jos siellä nyt muutama oluttölkki on maassa/ pöydällä, niin ei se ainakaan minun maailman hetkauta puoleen eikä toiseen.
Kyllähän se on niin, kun menee käymään paikallissessa s-marketissa, niin siinä oven edessä on yleensä enemmän juoppoja kuin koko leirintäalueella yhteensä.
Tässä harrastuksessa on oltava suvaitsevainen ja oppittava ymmärtämään, että kaikki eivät sovi yhteen muottiin.
Jos se toiminta siellä leirintäalueella menee nirppanokkailuksi, on syytä tämä harrastus lopettaa.
Niin ja sitten on tuo Juhannus, sen jätimme suosiolla väliin, emmekä olleet missään leirintäalueella.
-
Ei tullut äsken mainittua, mutta meidän porukalta lähtee parhaat pisteet Lukkuhakaan ja Onnelaan Thumb. Suurimman miinuksen saa Nallikari Thumbd
-
Ei tullut äsken mainittua, mutta meidän porukalta lähtee parhaat pisteet Lukkuhakaan ja Onnelaan Thumb. Suurimman miinuksen saa Nallikari Thumbd
onnela on ihan paraspaikka Thumb Thumb Thumb Thumb
vaikka siellä on aina paljon porukkaa
ja lapsia varsinkin ,kun on se tivoli
niin ei ikinä ole kukaan häiriköinyt
ja toki lapset leikkii ,mutta minusta se on vaan kivaa katseltavaa
välillä he poikkee jotain höpöttämäänkin tykkään :)
-
Tässä taas yksi syy puskaparkkiin !! :D
-
Voi kele kuinka tuollaista ainetta saa vapaasti myydä enää!! Pitäs joku kauhea direktiivi taas säätää!!
Valtio varmaan tarvii rahaa? Se kai ratkaisee?
-
Tässä taas yksi syy puskaparkkiin !! :D
Kuten myös Euroopan reissuihin. Juuri ja juuri muistan, että viimeisen neljän vuoden noin 120 leirintäaluevuoroka udessa olisin havainnut jonkun häiritsevän alkoholinkäytöllään . Ja se yksikin oli suomalaistaustainen vanha juoppo Unkarissa, josta pääsi lopulta sovussa eroon. Itekään en ole häirinnyt ketään. ;D
Suomessa ongelmia on ollut vähäisessä määrin yleisillä alueilla, mutta SFC alueilla ei juurikaan. Skepparsissa nyt joskus vähän turhan äänekkäästi mölysivät, mutta unen sai korvatulpilla. Vaan en ole asiantuntija, kun näitä suomiöitä on vuodessa muutamasta enintään reiluun kymmeneen. Loput ollaan puskissa, pihoissa ja mökillä.
-
Jou Allu, mutta onhan se tawatonta, että korvatulppia tarttee kaivella saadakseen unta.
Ollesani isäntävuorossa, tapanani on kierrellä alueella hiljaisuuden jälkeen n. 1/2 h isäntäliivit päälllä, sillee hissunkissun ja pyöräillen näkyvästi.
Kummasti myöhäisempiä keskustelijoita lämmittää ajatus!
;)
-
Tässä taas yksi syy puskaparkkiin !! :D
Thumb Thumb Thumb
Vaan mikä kumma siinä on kun tuolla puskassakaan ei aina tahdo päästä noista tissuttelijoista eroon ::)
Noh pelkästään rouvan kanssa ne pienen ottajat eivät ole kovin haitoilla. Mutta annas olla jos olen sopivan kalakaverin kanssa reissussa niin silloin niitä hylsyjä saattaa tulla jo viikon session aikana pienen sisällissodan verran :o
-
Tässä taas yksi syy puskaparkkiin !! :D
Olet oikias, puskaparkin voittanutta ei ole....varsinkin hieman syrjemmässä olevat puskaparkit ovat ihanan rauhallisia Thumb
-
Thumb Thumb Thumb
Vaan mikä kumma siinä on kun tuolla puskassakaan ei aina tahdo päästä noista tissuttelijoista eroon ::)
Noh pelkästään rouvan kanssa ne pienen ottajat eivät ole kovin haitoilla. Mutta annas olla jos olen sopivan kalakaverin kanssa reissussa niin silloin niitä hylsyjä saattaa tulla jo viikon session aikana pienen sisällissodan verran :o
No,,Ei se haittaa,jos ne ei ole "rähinäjuomia",yleensä puskissa ollaan kavereiden kanssa,silloin on eri meininki,kuin tuntemattomien kanssa,hauskaa seurustelua voi ystävien kanssa harrastaa myös juomien kanssa !!! :) :)
-
Mihin me tässä keskustelussa taas päästään! Viina on viisasten juoma ;D Sitä voi ottaa fiksustikkin. Alan tuossa kirjoitti, että ei ole tavannut sfc-alueilla juurikaan kännääjiä. Meillä taas on toisenlainen kokemus. Mitä enemmän pitempiaikaisia asukkaita ja mitä paksumpi on se vihreä massa vaunun katolla, kun ei olla vaunua liikuteltu vuosikausiin, niin sellailsilla kulmilla riittää örinää.
Älkää nyt ottako itteenne. Tämä on vain minun mielipiteeni ;)
-
Viisaasti laalaapi Aron markku <3 :-*
http://www.youtube.com/watch?v=wSE0dmcB4kQ
-
Melko kauniin kuvan nuot puheenjohtajat lehdessä kertoi. Oma kokemus ei ole kaikilta alueilta ollut ihan yhtä ruusuinen. No asiasta lienee puhuttu jo muutamia vuosia, joten onhan asiat saattaneet parantua. On hyvä että asiasta puhutaan julkisesti, niin se pakottaa myös "alkuasukkaat" ruotuun eli ymmärtämään hiljaisuuden koskevan myös vakiasukkaita, vaikka ovat olleet alueen rakentajia ja omasta mielestään siten sen omistajia.
Oman kokemuksen mukaan SFC-alueiden tilanne on ollut yleensä hyvä. Pahimpina kännäyspaikkoina on jäänyt mieleen Kalajoen Top Camping ja Oulun Nallikari. Nallikarissa on kesällä pitkälle yöhön juhlivia norjalaisporukoita ja Kalajoella tahtoo olla jo aamusaunassa kännääjiä ihan riittämiin.
-
Tässä taas yksi syy puskaparkkiin !! :D
Puskaparkissa lienee sekin hyvä puoli, että useimmat pyrkivät olemaan aamusella ajokunnossa.
Toisaalta yön yli parkkiin voi tulla hieman myöhemminkin ehtoommalla.
Nuo massapaikat eivät oikein nappaa ja oikeastaan se vain vahvistuu tätä lukiessani.
-
Tässä taas yksi syy puskaparkkiin !! :D
No niin, eikös mennä viikonloppuna puskaparkkiin. Laavulla otamma sitten... ...Kuksasta. ;D
-
No niin, eikös mennä viikonloppuna puskaparkkiin. Laavulla otamma sitten... ...Kuksasta. ;D
Thumb Thumb
-
Thumb Thumb Thumb Thumb Thumb
-
No niin, eikös mennä viikonloppuna puskaparkkiin. Laavulla otamma sitten... ...Kuksasta. ;D
Tuollaisella,kymmeniä vuosia kokenut,aromit tallella !!
-
Tuollaisella,kymmeniä vuosia kokenut,aromit tallella !!
onko oma tekemä ? Thumb
-
Niin, niin. Nokipannusoroppia kuksasta makkaran paiston lomassa nuotiotulilla. ;D
-
onko oma tekemä ? Thumb
Tottakai!!
-
Tottakai!!
ois jo kauhiast ihmetellyt jos ei olis ollut
entä turhis ..onko omatemä kuksa Thumb
-
Kuksa on henkilökohtainen varuste,pannukahvia,korkeintaan rommia,ei muuta,aromit säilyy !!! ;D
-
Kuksa on henkilökohtainen varuste,pannukahvia,korkeintaan rommia,ei muuta,aromit säilyy !!! ;D
Ja nyt otetaan perkule tämän totena muuten alkaa kohta kuksasotakin uudelleen. ;D ;D ;D
Juu ja olen juonut koknakkia ja viskiäkin joskus, mutta silti...
-
Ja nyt otetaan perkule tämän totena muuten alkaa kohta kuksasotakin uudelleen. ;D ;D ;D
Juu ja olen juonut koknakkia ja viskiäkin joskus, mutta silti...
hahaa saanko eturivin paikan ..kiitoos ;D ;D ;D ;D
-
Vielä pitää muistaa sekin, että melkein kaikki, jotka ovat matkailuvälineellä liikkeellä tai muuten asuvat sellaisessa, ovat viettämässä vapaa-aikaa sekä rentoutumassa. Ja toimivat sen mukaisesti.
-
Vielä pitää muistaa sekin, että melkein kaikki, jotka ovat matkailuvälineellä liikkeellä tai muuten asuvat sellaisessa, ovat viettämässä vapaa-aikaa sekä rentoutumassa. Ja toimivat sen mukaisesti.
Aamen. Ja tuohon rentoottamiseen sopii hyvä ruoka ja juoma kuin nenä päähän. :)
-
Vielä pitää muistaa sekin, että melkein kaikki, jotka ovat matkailuvälineellä liikkeellä tai muuten asuvat sellaisessa, ovat viettämässä vapaa-aikaa sekä rentoutumassa.
On vain surullista että osalla porukkaa menee överiksi( samoin kuin minullakin). Juodaan illala hilpeenä kaljaa---ollaan aamulla kalpeena hiljaa. ;)
-
Vielä pitää muistaa sekin, että melkein kaikki, jotka ovat matkailuvälineellä liikkeellä tai muuten asuvat sellaisessa, ovat viettämässä vapaa-aikaa sekä rentoutumassa. Ja toimivat sen mukaisesti.
Aamen. Ja tuohon rentoottamiseen sopii hyvä ruoka ja juoma kuin nenä päähän. :)
Thumb Thumb Thumb Just näin, tähän ei voi muuta sanoa!!!
-
Eikös vapaaaikaa voi viettää hyvien kavereiden kanssa,vaikka alkoholi pitoisia juomia nauttien,se, joka "RÖMELTÄÄ",on entinen kaveri,hauskaa pitää olla,ja se onnistuu ilman näitä luonteensa muuttavia kännissä,surullista,mutta totta !! :(
-
^
Kyllä se noin menee tällaisten 20 vuotta nuorempainkin porukoissa. Tai saattaa se römeltäjä kaveriksi jäädä, mutta sen kanssa ei oteta. Näin mulla.
-
eli yhteenvetona me Orgilaiset
otamme fiksusti Thumb
tai emme ota lainkaan Thumb
voi olla että vain yhdet ja kippis
en minä vaan kaverini :)
-
En ole nähny juoppoja.Peiliin en ole kattonu..Tuskin sieltäkään sellainen vastaan tuijottas. :)
Juoppo olis minun mittapuun mukaan sellaastinen joka ei töitänsä pysty hoitamaan juomahimon takia.
Joka nauttii olutta/vinettoa vain elämänriemusta sopivasti niin sou what... Thumb
Ja hyvässä seurassa...
Ja metästyskämpällä...
Ja ...
;)
Mutta kunhan työt tulee tehtyä niin asiat on hallinnassa... :D
-
Mutta kunhan työt tulee tehtyä niin asiat on hallinnassa... :D
En minä kyllä tuotakaan allekirjoittaisi
-
En minä kyllä tuotakaan allekirjoittaisi
Mutta juoppo ei välitä vaikka olis aamulla töihin meno vaan sitä on jatkettava juomista ...
On siinä vissi ero vapaa irroittelijan välillä ja juopon.
Ei minusta vapaalla juovaa voi juopoksi sanoa. ::)
-
Ja kohtuus kaikessa, pullo päivässä ... ja jos se tuntuu käyvän vähäks ni tilapäisesti saa ottaa toisen, jotta seuraavalla kertaa älyää ostaa tarpeeksi ison.,
K I P P I S ! ! !
-
Oikeesti toi juopon määritelmä on aika vaikee.. Eka vaimoni oli harras kristitty ja sittemmin seurakunnan työn tekiä.. kun aikanaan erosimme ni täytin kaikki juopon tunnus merkit seurakunnan silloisen kriteerin mukaan, ja sillon en juonu puolessa vuodessa sen vertaa ku nykyään viikoss, ja työ kaverit ei vieläkää piä juoppona vaa ihmettelevät miten sää voit lopettaa kesken illan vaikk meno parhaimmillaan.. Mull on vaa seraja ett töiss pitää puhaltaa nollat... ja vapaa aika on mun oma-asia.... juoppoha mie tiietään mutt jälleen kippis, va mahtaaha olla huomenn hyväolo ku ei kehtaa tään läträämisen aikana ottaa särkylääkettä ja morffiinin vaikuus iha selvästi hiipuu....
-
Mua ei noi toisten juomiset paljoo häiritse, mutta koetan aina laittautua vähän syrjemälle kun en jaksa keskustella näiden ihmettekijöiden kanssa siitä, paljonko mun auto vie bensaa vaunua vetäessä.
En ymmärrä mitä se kenellekään kuuluu, paljonko bensaa kuluu.
-
Mutta juoppo ei välitä vaikka olis aamulla töihin meno vaan sitä on jatkettava juomista ...
On siinä vissi ero vapaa irroittelijan välillä ja juopon.
Ei minusta vapaalla juovaa voi juopoksi sanoa. ::)
No joo, voihan sen noinkin määritellä.
Minusta sekään ei ihan normaalia ole, että aina perjantaina vedetään perseet olalle ja sitten parannellaan, että maanantai aamuna oltaisiin taas työkunnossa. Sama tyyppi on voinut vielä viikonloppuna heittää perheensä hankeen. No eihän se tietysti juoppo ole, kun vapaalla alkoholia reippaasti nauttii.
Ja jos juopolta kysytään, niin sillähän tietty on tuhat selitystä, miksi ei ole juoppo.
-
No joo, voihan sen noinkin määritellä.
Minusta sekään ei ihan normaalia ole, että aina perjantaina vedetään perseet olalle ja sitten parannellaan, että maanantai aamuna oltaisiin taas työkunnossa. Sama tyyppi on voinut vielä viikonloppuna heittää perheensä hankeen. No eihän se tietysti juoppo ole, kun vapaalla alkoholia reippaasti nauttii.
Ja jos juopolta kysytään, niin sillähän tietty on tuhat selitystä, miksi ei ole juoppo.
No tuo nyt on aikaste radikaali vertaus mutta jos olet itse kokenut moista niin varmaan tiedät kokemuksesta .Itsellä ei oikein mahdu tuo kaaliin.
Mikäs olis sitten nautiskelijan ja juopon raja?? ::)
Miten paljon voit ottaa päivässä ettet leimaudu juopoksi.
Kerros mulle kuvastin...Ja sitä rataa..
-
No tuo nyt on aikaste radikaali vertaus mutta jos olet itse kokenut moista niin varmaan tiedät kokemuksesta .Itsellä ei oikein mahdu tuo kaaliin.
Mikäs olis sitten nautiskelijan ja juopon raja?? ::)
Miten paljon voit ottaa päivässä ettet leimaudu juopoksi.
Kerros mulle kuvastin...Ja sitä rataa..
Niinpä. Olet oikeassa.
Olen sen surukseni vain kokenut esimerkiksi, että kaveri on menettänyt työpaikkansa vapaa-ajan ryyppäämisen ja uhoamisen takia. Näin se elämä vain joskus koittelee.
Perustelin vain miksi en suoraan tuolla aikaisemin allekirjoittaisi.
-
Mua ei noi toisten juomiset paljoo häiritse, mutta koetan aina laittautua vähän syrjemälle kun en jaksa keskustella näiden ihmettekijöiden kanssa siitä, paljonko mun auto vie bensaa vaunua vetäessä.
En ymmärrä mitä se kenellekään kuuluu, paljonko bensaa kuluu.
Ja mun autoki on viell juoppo, tiisselii mnee 18 vaunun kans...
-
Ja mun autoki on viell juoppo, tiisselii mnee 18 vaunun kans...
:D :D :D :D :D
Pitäiskö ne juopot autot sijoittaa johonkin syrjemmälle kenttää..
-
Oikeesti toi juopon määritelmä on aika vaikee..
Niin on.
Olen selitellyt sen itelle niin, jotta kun krapulatta selviän muutamaa tai paria harvaa aamua lukuunottamatta vuodessa ja useimmiten ei ole sellaisesta edes vaaraa, niin en ole.
Eräs viisas mies aikanaan sanoi, jotta juopon raja on krapularyypyissä. Tuostakin selviän aika hyvin, kokeillut olen, jotta en niitä tarvitte.
Juoppo on ainakin se, joka aiheuttaa juomisellaan häiriötä muille, normaalilla sietokyvyllä varustetuille ihmisille. Arvostelijoina toimikoot läheiset ja vaikkapa naapurit alueilla.
Toinen voisi olla se, jo mainittu, että juoppo ei ole jos ei tarvi juomisiaan selitellä. ;D
...
"Juominen" loppu tunti sitten ja nyt lähen unille. 8)
-
Mua ei noi toisten juomiset paljoo häiritse, mutta koetan aina laittautua vähän syrjemälle kun en jaksa keskustella näiden ihmettekijöiden kanssa siitä, paljonko mun auto vie bensaa vaunua vetäessä.
En ymmärrä mitä se kenellekään kuuluu, paljonko bensaa kuluu.
Mää oon noille kyselijöille vastannu, kaik mitä tankkiin menee, sen se vie ;) :laugh: :laugh:
-
Mua ei noi toisten juomiset paljoo häiritse, mutta koetan aina laittautua vähän syrjemälle kun en jaksa keskustella näiden ihmettekijöiden kanssa siitä, paljonko mun auto vie bensaa vaunua vetäessä.
En ymmärrä mitä se kenellekään kuuluu, paljonko bensaa kuluu.
No, paljonko sitä kuluu, kysyn näin selvin päin. Fiiliskuka kuluttaa kiisseliä noin 12 litraa. ;D ;D
-
No, paljonko sitä kuluu, kysyn näin selvin päin. Fiiliskuka kuluttaa kiisseliä noin 12 litraa. ;D ;D
Pienimmillään ollaan ajettu 9L/100km matka-ajossa, suurimmillaan seka-ajossa 16L/100km
:o :o :o
-
Pohdintaa....
Näin vanhemmitte kun on jo jonkin verran tuota elettyä elämää saanu nähdä,niin voi todeta että juopoksi tullaan vain juomalla.
Mekanismihan on eläväisen pään sisällä sellainen että kun se on ensikokemuksestaan toipunut ja oppinu,että se tekee hyvää vaikka siitä sitten tulikin lopulta älyttömän kipeeksi,niin
eihän se poloinen sitä ensimmäistä krapulaansa muista kauaakaan ,vaan kun on tervehtynyt niin mieli halajaa ainetta ja taas jaksaa ottaa. Lopulta elimistökin mukautuu tilanteeseen ,eikä enään vieroksu tuota ainetta joka sille on tietysti täyttä myrkkyä. Myös hyvää mieltä aiheuttava aines joko vahvistuu tai lisääntyy koska mielitekokaan ei enään tyydyty samasta määrästä mitä oli alussa. Tähän on saattanut kulua kyllä useita vuosia tai vuosikymmeniä.
Lopulta käy niin että tilanne ei enään ole millään muotoa hallinnassa ja ns.korttipakka kaatuu
Näinhän se yleensä esimerkkien mukaan menee mutta poikkeuksiakin on . Joskus olen ihmetelly kun kovaksi juomariksi tunnettu on lopettanut kuin seinään että mitenkä on mahdollista,niin
selityksenä on ollut useimmiten se , että pää vaan jäi vetävän käteen tai sitte se tuli uskoon tai jotain muuta vastaavaa.
Itse en ole pulloon tai lasiin sylkässy,mutta siitä huolimatta juominen on pysynyt joten kuten hallinnassa .Joskus nuorena ja hulluna olen juonu tähkäpullon yhteen siemeneen,mutta hyvin harvoin tulee enään otettua olutta vahvempaa ja jos tuleekin ,niin hyvin laimennettuna.
Oluttakin vain sen 1 tai 2 saunomisen jälkeen. ;)
-
Pohdintaa....
Näin vanhemmitte kun on jo jonkin verran tuota elettyä elämää saanu nähdä,niin voi todeta että juopoksi tullaan vain juomalla.
Mekanismihan on eläväisen pään sisällä sellainen että kun se on ensikokemuksestaan toipunut ja oppinu,että se tekee hyvää vaikka siitä sitten tulikin lopulta älyttömän kipeeksi,niin
eihän se poloinen sitä ensimmäistä krapulaansa muista kauaakaan ,vaan kun on tervehtynyt niin mieli halajaa ainetta ja taas jaksaa ottaa. Lopulta elimistökin mukautuu tilanteeseen ,eikä enään vieroksu tuota ainetta joka sille on tietysti täyttä myrkkyä. Myös hyvää mieltä aiheuttava aines joko vahvistuu tai lisääntyy koska mielitekokaan ei enään tyydyty samasta määrästä mitä oli alussa. Tähän on saattanut kulua kyllä useita vuosia tai vuosikymmeniä.
Lopulta käy niin että tilanne ei enään ole millään muotoa hallinnassa ja ns.korttipakka kaatuu
Näinhän se yleensä esimerkkien mukaan menee mutta poikkeuksiakin on . Joskus olen ihmetelly kun kovaksi juomariksi tunnettu on lopettanut kuin seinään että mitenkä on mahdollista,niin
selityksenä on ollut useimmiten se , että pää vaan jäi vetävän käteen tai sitte se tuli uskoon tai jotain muuta vastaavaa.
Itse en ole pulloon tai lasiin sylkässy,mutta siitä huolimatta juominen on pysynyt joten kuten hallinnassa .Joskus nuorena ja hulluna olen juonu tähkäpullon yhteen siemeneen,mutta hyvin harvoin tulee enään otettua olutta vahvempaa ja jos tuleekin ,niin hyvin laimennettuna.
Oluttakin vain sen 1 tai 2 saunomisen jälkeen. ;)
Niin se vaihtelee, kun minä taasen tykkään nauttia niitä olusia juuri saunan lauteilla ja kylyn jälkeen ei olut enää maistu.
-
Viinan, kaljan ja sikaarit sais pistää kortille ja tupakanmyynnin saisi lopettaa lopullisesti ;D ;D ;D
-
Viinan, kaljan ja sikaarit sais pistää kortille ja tupakanmyynnin saisi lopettaa lopullisesti ;D ;D ;D
Hinnat on jo semmooset, että melkein Suomessa kortilla jo ollaan. Siksi ne pitää raahata ulkomailta, niin kauan kuin se on sallittua.
Minun mielestä euro pikkuruisesta tölkistä tusinakaljaa on liikaa.
-
Viinan, kaljan ja sikaarit sais pistää kortille ja tupakanmyynnin saisi lopettaa lopullisesti ;D ;D ;D
Mitäs paheita sitten? :D Kovin ois rauhallista alueilla ;D
-
No, paljonko sitä kuluu, kysyn näin selvin päin. Fiiliskuka kuluttaa kiisseliä noin 12 litraa. ;D ;D
Lomareissun kulutus oli 16,9l/100 km, erikseen en ole mitannu mitä lienee menee vaunu perässä.
Ja bensaa siis.
-
Jaahans! sitä viinan kulutuksesta hypättiin polttoaineen kulutukseen :laugh:
-
8Tölkkiä satasella :D
-
8Tölkkiä satasella :D
Tuo on kuskista kiinni. Vaimon kyydissä ehkä noin, pojan kyydissä varmasti laskee jonkin 6 paikkeille
-
(http://s16.postimage.org/4dhm0elup/puhallus2.jpg) (http://postimage.org/image/4dhm0elup/)
-
Tuo on kuskista kiinni. Vaimon kyydissä ehkä noin, pojan kyydissä varmasti laskee jonkin 6 paikkeille
En ole vielä päässyt nauttimaan vänkärin puolella olosta ;D
-
Jos nauttis Irish Coffeen, ilman autoa kylläkin ::)
-
Jaahans! sitä viinan kulutuksesta hypättiin polttoaineen kulutukseen :laugh:
Polttoaine mikä polttoaine. Lähes kaikki tähän mennessä hankittu on myös kulutettu. :(
-
Polttoaine mikä polttoaine. Lähes kaikki tähän mennessä hankittu on myös kulutettu. :(
Onneksi ei ole katoava lunnonvara vielä Thumb
-
Jos nauttis Irish Coffeen, ilman autoa kylläkin ::)
Thumb Thumb Thumb
-
prkl kun sitä kahvia ja kermavaahtoa oli paljon ;D
-
Hitto, ei ole kermaa.
Caol Ilaa olisi, tulisi melko tuju Islay coffee. :o
-
Hitto, ei ole kermaa.
Caol Ilaa olisi, tulisi melko tuju Islay coffee. :o
Siitä vaan Thumb
-
Jes :o Mahottoman hyvää whiskyä :D
-
Ei oo Lapin Kullan voittanutta Thumb
-
Ei oo Lapin Kullan voittanutta Thumb
Komppaan! Monta muuta merkkiä olen kokeillut, mutta aina palannut kotiin. Olviin en koske, mutta Koffia ja Karhua voin ottaa, jos oikeaa ei ole tarjolla. Ennen oli ennen, kun oli Aura, jonka valmistus lopetettiin, kun "ei ollut kysyntää". Ei tietenkään ollut, kun hyllyt olivat aina tyhjät.
-
Ei oo Lapin Kullan voittanutta Thumb
Eihän sitä ole enää olemassakaan, sehän on 'Keravan Kultaa' nykyään... >:(
-
Eihän sitä ole enää olemassakaan, sehän on 'Keravan Kultaa' nykyään... >:(
Ennen oli "tunturipurojen raikkautta" kun oli puhdistettua torniojoen vettä - nykyään se raikkaus lienee keravanjoesta???
-
Jos palataan asiaan... luinko oikein sen lehden jutun, jotta joillakin alueilla hyväksytään saunakaljat pukuhuoneessa ja muuten ei saisi naukkailla kun hyvä jos omassa kulkineessa?
Onhan kumma. Ite jos olen mennyt grillikodalle tai vastaavalle SFC -alueella niin johan on varma, että mulla on olut tai kaksi mukana.Varovasti ne nautiskelen, en esittele ja siivoan jälkeni tölkki kerrallaan. Ei ole huomautettu, ja jos huomautetaan jatkossa niin lasken juoman Höpön tapaan lasiin tai vaikkapa isoon läpinäkymättömään muovimukiin. Auton markiisin alla ihan varmaan otan sen yhden tai kolme.
-
Ennen oli "tunturipurojen raikkautta" kun oli puhdistettua torniojoen vettä - nykyään se raikkaus lienee keravanjoesta???
Eiköhän raikkaus tule nykyään Lahden vesilaitokselta. Keravallahan tehdään tanskalaisia kaljoja, joita Koffina myydään. "Tunturipurojen raikkautta", Raikkaus täytyy laittaa moniin lainausmerkkeihin, kun tietää, kuinka erilaista viemäriä meni jokeen vielä 60-luvulla.
-
Ennen oli "tunturipurojen raikkautta" kun oli puhdistettua torniojoen vettä - nykyään se raikkaus lienee keravanjoesta???
Salpausselän harjujen pohjavettä täällä Lahdessa käytetään, niin oluisiin, virvoitusjuomiin kuin myös hanavetenä Thumb