Karavaanarin keskustelufoorumi

Karavaanarin keskustelut => Karavaanarin olohuone => Aiheen aloitti: Weicco - 27.10.2012 kello on 19:22

Otsikko: Saunominen/ Pesuaineet
Kirjoitti: Weicco - 27.10.2012 kello on 19:22
Tuli tässä mieleen kun saunasta puhtaana juuri tulin, että millaisia pesuaineita karawaanari käyttää "atleetisen" kropan puhdistukseen  :o

Itellä käytössä mäntysuopa (palana), kyllä lähtee  :D ja iho pysyy hyvänä  Thumb
Otsikko: Vs: Saunominen/ Pesuaineet
Kirjoitti: Fenix - 27.10.2012 kello on 19:54
Ihan mitä sattuu räpylään osumaan. Yleisimmin joko sunlight palasaippuaa tai itse tekemääni palasaippuaa. Tuolla meillä asuvalla naisella on sen verran atooppinen iho, että ei tahdo kestää, kuin minun väsäämiäni pesuaineita ja rasvoja, niin niitä on sitten käyttänyt itsekkin.
Otsikko: Vs: Saunominen/ Pesuaineet
Kirjoitti: kimi - 27.10.2012 kello on 19:55
Saunassa perinteinen vihreä olisko Palmolive palasaippua. Siskoni muuten on mäntysuovan suurkäyttäjä ja sitä on siellä aina tarjolla, niin pumppupulloissa kun palanakin.
Otsikko: Vs: Saunominen/ Pesuaineet
Kirjoitti: Turhan Höpöttäjä - 27.10.2012 kello on 20:26
Meillä ei käytetä kuin shamppoota ja astianpesuainetta. Se vain, ettei valtakunnasta saa testitulosta, mikä on vähiten saastuttavaa.  ::)
Otsikko: Vs: Saunominen/ Pesuaineet
Kirjoitti: kimi - 27.10.2012 kello on 20:31
Astianpesuaine ei ymmärtääkseni ole paras mahdollinen kehon puhdistusaine, poistaa kaikki hyödyllisetkin rasvat iholta.
Otsikko: Vs: Saunominen/ Pesuaineet
Kirjoitti: Turhan Höpöttäjä - 27.10.2012 kello on 21:02
Tarkoitin yleensä pesuaineita. Unohtui kuitenkin pyykinpesuaine. Josta ei siitäkään kenelläkään ole valtakunnassa tietoa mikä on vähiten saastuttava. Varsinkin puskaparkkilainen ja mökkiläinen voi olla näistä asioista kiinnosunut.  ::)
Otsikko: Vs: Saunominen/ Pesuaineet
Kirjoitti: hartsakoski - 27.10.2012 kello on 21:07
Suihkusaippuat on mitä millonkin,shampoot hankkii tuo naisväki.En ole minkään merkin vakiokäyttäjä.
Otsikko: Vs: Saunominen/ Pesuaineet
Kirjoitti: tsahkali - 27.10.2012 kello on 21:13
Ei tahdo nahka kestää noita myrkkyjä.
Otsikko: Vs: Saunominen/ Pesuaineet
Kirjoitti: ihaa - 27.10.2012 kello on 21:17
Sebamed on yleisin merkki mitä meillä käytetään.

Aika vähän käydään kotona saunassa kun uimahallissa käydään jopa parikin kertaa viikossa, viimeksi tänään.

Otsikko: Vs: Saunominen/ Pesuaineet
Kirjoitti: retkeilijä - 27.10.2012 kello on 21:34
Tarkoitin yleensä pesuaineita. Josta ei siitäkään kenelläkään ole valtakunnassa tietoa mikä on vähiten saastuttava. Varsinkin puskaparkkilainen ja mökkiläinen voi olla näistä asioista kiinnosunut.  ::)
Ei asia ole niin yksinkertainen että olisi jokin pesuaine joka on ympäristöystävällis in. Likaa on niin monenlaista, että pesuaineet ja pesutavat on oltava lian mukaiset.
Meikäläinen peseytyy kokonaan hajustamattomalla Linna shampoolla Pesee ilman kyyneleitä. Pyykin pesen korkeassa lämpötilassa ja vähällä pesuainemäärällä (nestemäinen) ja huuhteluaine hajusteeton. Astioille halvin jauhemainen.
Kaikkien likaantumista on vältettävä => vähän pestävää, mekaaninen puhdistus harjalla tms., täydet koneelliset, imeytys maahan.
Karavaanatessa kertakäyttoastiat ja pesu ennen kuivumista.
Google ja haku pesuaineet. mm. http://www.kuluttajavirasto.fi/fi-FI/eko-ostaja/pesuaineet/ (http://www.kuluttajavirasto.fi/fi-FI/eko-ostaja/pesuaineet/)
Kaikesta huolimatta vaatteissa on kellahtavia ja ruskeahkoja alueita  ;D
Otsikko: Vs: Saunominen/ Pesuaineet
Kirjoitti: Ipsu - 27.10.2012 kello on 21:49
Ei asia ole niin yksinkertainen että olisi jokin pesuaine joka on ympäristöystävällis in. Likaa on niin monenlaista, että pesuaineet ja pesutavat on oltava lian mukaiset.  Pyykin pesen korkeassa lämpötilassa ja vähällä pesuainemäärällä (nestemäinen) ja huuhteluaine hajusteeton. 

Sit kannattaa muistaa et liian niukka pesuaineen käyttö voi aiheuttaa myös "ongelmia".  Koska liian pieni pesuainemäärä aiheuttaa kalkkisaostimia koneeseen ja ns. pesukirppuja (eli vaatteesta irronnutta rasvaa ja likaa, joka on saostunut vaatteeseen ja jumahtanut siihen, näkyy tummina pilkkuina).

Mutta siis saunassa meillä on käytössä Dove tai esim Palmoliven nestemäinen pesuaine. Yves Rocher pesee myös osittain tätä perhettä.

Otsikko: Vs: Saunominen/ Pesuaineet
Kirjoitti: Onneva - 27.10.2012 kello on 21:53
Hajuste ja propyleeniglykoli -allergia rajoittaa valikoimaa todella ankarasti.

LV, Rainbow-hajustamaton ja Sterisol shamppoot ja nestemäiset saippuat käy, kaikissa muissa hajustamattomissa on tuo propyleeniglykoli.

Sauna pestään "saunan pesuaineella", tässä en ole merkkiuskollinen.

Tiskit Miniriskillä, konetiski halvimmalla tablettitiskiaineel la.
Siivous kotimaisella yleispesuaineella.
Pyykki Rainbow- nesteellä tai Serto Color zeoliititon, annostus puolet ohjemäärästä.

Vaunulla on yleensä käytössä posliinilautaset ja kupit, polypropeeni lasit ja Iittala Verna-lasit.
Kertakäyttöastioita on, mutta pyrin välttämään käyttöä ympäristösyistä.

 
Otsikko: Vs: Saunominen/ Pesuaineet
Kirjoitti: 0yxxy0 - 28.10.2012 kello on 06:22
Autojen huoltopäivän jälkeen astianpesuaine ja vähän hiekkaa sekaan lähtee kädet puhtaaksi. ::) Tai sitten korjaamo pesuaineella, tuorein biltemasta. Saunan yhteydessä sellaisella shamppoolla mitä sattuu löytyyn. Ja sunassa käydään hetivalmiissa aina kun siltä alkaa tuntuun, ennen käytin puulämmitteisessä, no jospas joskus pihanperälle sauna. En silti ole pettynyt hetihalmiisiin löylyihinkään. :D
Otsikko: Vs: Saunominen/ Pesuaineet
Kirjoitti: sipu - 28.10.2012 kello on 09:13
ulkosaunassa vain vettä ja sitten taloon suihkuun
ja suhkushamppoo on yleensä sellaista jossa on kosteuttavaa ominaisuustta ...
Otsikko: Vs: Saunominen/ Pesuaineet
Kirjoitti: Duster - 28.10.2012 kello on 10:55
Tervashamppoo, sillä pesen tukan & muun kropan