Karavaanarin keskustelufoorumi
Karavaanarin keskustelut => Karavaanarin olohuone => Aiheen aloitti: Sigi17 - 5.05.2012 kello on 18:25
-
Hei,ostimme Englannista muutettuamme sieltä asuntovaunun ja nyt olemme Saksassa.Kesällä tulemme Suomeen,määränpää Helsinki tai Turku. Mikä on edullisin reitti ,vaihtoehtoja kait paljon ?Kiitämme jo etukäteen kokeneiden neuvoista ja toivotamme kaikille hyvää ja turvallista kesää!
-
Riippuu, mikä on lähtöpiste.
Todennäköisesti edullisinta on ajaa Ruotsin kautta, Kapellskäriin Tukholman pohjoispuolelle ja sieltä Finnlinkillä (Finnlines) Naantaliin.
Hieman kalliimpaa, mutta paljon mukavampaa on mennä Finnlinesilla Travemündestä.
Kannattaisi todella olla SF-Caravan jäsen eli liittyä netissä ja hommata ainakin jäsennumero tietoon varausta varten, varsinkin jos Travesta aikoo tulla laivalla.
-
Jos ei halua matkailla Ruotsissa,niin ilman muuta Travesta suoraan Suomeen. Vetokulut ja siltamaksut kontra lauttamaksu ja sen helppous kannatanee punnita...Hyvää kotimatkaa!!! t migel
-
Kiitos neuvoista!!Olemme jo netissa liittynyt SF-caravan .
-
Sitä enemmän kannattaa tulla laivalla Travesta mitä vähemmän teitä on, henkilöliput ja hytit maksaa lisää. Suurperheelle tulee kalliiksi.
-
onko kellään kokemus Puolan kautta Gdynia-helsinki,sieltä kulkee lautta?
-
http://www.finnlines.com/laivamatkat/?gclid=CMu_tYm9_a8CFXIvmAodoVmwGA
Itte ollaan tultu joskus moottoripyörillä Gdynia-Nynäshamn ja sieltä n. 60km Tukholmaan ja sieltä baatilla Turkuun..raskasta mutta silloin ei ollut muita vaihtoehtoja jos ei halunnu Saksan kautta tulla..