Karavaanarin keskustelufoorumi
Karavaanarin keskustelut => Karavaanarin olohuone => Aiheen aloitti: Duster - 12.04.2012 kello on 15:21
-
MarineTraffic-palvelu näyttää tosiaikaisesti vesillä liikkuvat ja satamissa kelluvat alukset. Tutki mitä laivoja Välimerellä seilaa ja missä kohdin ruotsinlautta kyntää Itämerta. Pysyykö rahtilaiva reitillään vai meneekö se suoraan päin Siljaa?
Alukset on värikoodattu alustyypin mukaisesti ja keula osoittaa menosuuntaan. Ankkuroitunut tai muutoin pysähtynyt alus näkyy salmiakkikuviona. Viemällä hiiriosoittimen aluksen päälle, saat näkyville aluksen nimen, kulkunopeuden solmuina sekä suunnan asteina. Jos haluat kaikkien alusten nimet esille, rastita Show Ship Names kartan vasemmalla puolella sijaitsevasta paneelista. Tiedot perustuvat aluksilla oleviin AIS-laitteisiin.
http://www.marinetraffic.com/ais/ (http://www.marinetraffic.com/ais/)
-
Mukava linkki Thumb
-
Joo , varsin näppärä. Ei tarvitse enää mennä risteilylle
kun voi suoraan kartalta katsoa laivan menoa. ;D ;D ;D
-
Kiva seurata "pojan laivaa" silloin kun on vuorossa.
-
Ja tästä voi seurata missä Kuopion lentokone menee ;)
http://www.flightradar24.com/
-
Tämähän on vapaaehtoisten yksityisten henkilöiden ylläpitämä palvelu, joten tiedot on hieman sinnepäin ja katvealueetkin on sen mukaisia.
Maksulliset toimiikin sitten ihan eri malliin, mutta käytön hintakin on jotain aivan toista.
Kiitos niille vapaehtoisille, joihin minäkin kuluisin, jos omistaisin ais linkin.
-
Ja tästä voi seurata missä Kuopion lentokone menee ;)
http://www.flightradar24.com/
Kiitos vaan...tässä onkin eilisestä asti kateltu, että mihin asti sitä pääsis jos hyppäisi tuosta ohimenevän koneen siivelle :D New York ja Tokio olisi etäisimmät tällä hetkellä
-
Mä oon katsellu muutaman vuoden ,missä naapurin äijän paatti kulkee,kun on ainut merimies jonka tunnen.Silloin kun olin nuori ja kaunis niin joka toinen kaverini lähti merille.Ja jostain kummasta syystä niistä melkein kaikista on jo aika jättänyt :(