Karavaanarin keskustelufoorumi
Tekniikkakeskustelut => Matkailuautot => Aiheen aloitti: Anna - 14.04.2026 kello on 17:58
-
Hei, millainen tiivistenauha tai uranauha mikä se nyt onkaan mahtaa käydä näihin LMC liberty 2001 Fiat matkailuautoon? näissä oli 2cm leveät tiivistenauhat punainen ja harmaa. Katsoin niin ylemmän uran rako on 1cm ja alemman 0.9cm. Mistähän tähän löytyisi sopivat?
(https://karavaanari.org/kuvat/1776178427.jpg)
(https://karavaanari.org/kuvat/1776178444.jpg)
(https://karavaanari.org/kuvat/1776178457.jpg)
(https://karavaanari.org/kuvat/1776178674.jpg)
-
Caravanlandiassa Realparkissa luulisin olevan, tai sitten Erälaukossa Hervuudissa?
Mullakin jotain pätkiä jossain, en nyt viitsi katsoa, kun on saunaan meno tänään.
-
En ole tällä hetkellä Lempäälässä. Onko jotain verkkokauppoja mistä voisi tilata punaista, harmaata täytenauhaa?
-
https://vapaa-aika.com/c11121/10-metrin-rullat (https://vapaa-aika.com/c11121/10-metrin-rullat)
tai
https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/kumiprofiilit (https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/kumiprofiilit)
Huomaa, että osa nauhan leveydestä menee uran reunojen alle, että pysyisi siellä - tee vaikka 1 mm ohuesta pahvista 12 mm leveä mallinauha. Jos mahtuu peittävästi, tuo on oikeaa..
-
Kiitos:)
-
Hei, nuo tiivistenauhat on ihan liian kapeita nauha kyllä käy uraan mutta on niin pehmeää velttoa materiaalia että tippuu pois. Muita ehdotuksia?
-
Mutta mikäli sinun uran leveys on 9 ja 10mm, silloin 12mm nauha käy sinne?
-
Huomasinkin että mittasin väärin eli ura on 15mm
-
https://kauppa.jyvascaravan.fi/tuote/peitenauha-hopea-14mm/
https://vaunupalvelu.fi/product-category/varaosat/kori-ulkopuoli/listat-nauhat-ja-tiivisteet/
-
Kiitos:) löytyyköhän mistään myös punaista?
-
Taisinkin löytää tälläisen saas nähdä käykö https://wohnwagen-straub.de/p/leistenfuellerband-gr-m-15-2-mm-original-ersatzteil-lmc-rot