Karavaanarin keskustelufoorumi

Matkailukeskustelut => Matkailu kotimaassa => Aiheen aloitti: Tietis - 4.03.2026 kello on 08:04

Otsikko: Kopparön luontopolut juuri nyt
Kirjoitti: Tietis - 4.03.2026 kello on 08:04
Haussa olisi tulevalle viikonlopulle reissukohde matkailuautolle 1 tai 2 yöksi Uudellamaalla tai ei ainakaan kovin kaukana siitä. Tarkoitus olisi ulkoilla. Hiihtomahdollisuude t lienevät aika huonot eikä patikointi vetisen jäiseksi liippantuneilla poluilla kauheasti houkuta. Lumettomat ja jäättömät patikointireitit olisivat ehkä nyt mieluisin vaihtoehto, jos sellainen vaihtoehto jostain löytyy.

Forecan kartan mukaan Inkoon-Tammisaaren suunnalla olisi rannikolla lumetonta. Sattuuko joku olemaan nyt Kopparössa nyt? Onko luontopolut sulat vai jäiset? Siellä näyttää myös olevan lauantaina luvassa pilkkikisat. Onkohan odotettavissa kauhea ryysis ja hulina?

Ja jos jollakulla on näihin spekseihin sopiva joku muu kohde, saa ehdottaa. Puskaparkkikin sopii hyvin.
Otsikko: Vs: Kopparön luontopolut juuri nyt
Kirjoitti: armas ujomieli - 4.03.2026 kello on 09:32
Tutut siellä luontopolun parkissa yöpyilevät  ;) Metässä lumi pysyy pidempään ja polut tallaantuvat jäisiksi. Nastat ketjut hyvät patikkakenkien alla. Paras se olisi lähteä Lappiin josko parin vk päästä itse pääsisin..